Kilka trupów z szaf Windsoru-Książka Tajemnice WindsorówKolejną przeczytaną  przeze mnie królewską książką są Tajemnice Windsorów Marka Rybarczyka o tytułowej rodzinie Windsorów, która jest najsłynniejszą rodziną królewską na świecie i jej sekretach, które tworzą czasem wyraźne rysy na wizerunku Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.


Dla niej zrezygnował z korony-Wallis Simpson i były król Edward VIII

Jak napisałam we wstępie, ta książka opisuje nie zawsze znane fakty z życia brytyjskiej monarchii. Dlaczego piszę nie zawsze? Dlatego, że część z nich znałam, szczególnie te z historii nowszej, na przykład kulisy małżeństwa Diany i Karola czy to, że królowa Elżbieta woli towarzystwo zwierząt (szczególnie psów i koni) od ludzi. A inne były nowością: nie wiedziałam, że dziadek Elżbiety miał papugę Charlotte, a  jej wuj książę Kentu dostał propozycję zostania królem Polski (!).

Nigdy nie miał zostać królem-książę Albert (przyszły król Jerzy VI)  z ówcześnie narzeczoną Elżbietą Bowes-Lyon

Opisane wydarzenia bardzo często są, jak napisałam w tytule postu, trupami w szafach Windsoru: przez wiele lat były ukrywane, o innych niewiele wiemy, ponieważ wiele dokumentów je opisujących są przechowywane w archiwach zamku Windsor. A dzieje się tak, ponieważ wiele z nich nie zapisało się jasną kartą w dziejach Wielkiej Brytanii, na przykład sympatie nazistowskie wujów obecnej królowej i nawet jej ojca, czy ukrywanie kalekich członków rodziny.

Królowa Elżbieta II-jej jedyną decyzją, która nie miała na celu dobrego wizerunku monarchii,  była ta dotycząca męża

Tajemnice Windsorów pozwalają nam zobaczyć jak funkcjonuje brytyjska monarchia: jak się zmieniała, jakie relacje panują w panującej rodzinie, w jaki sposób jest utrzymywane, jaki stosunek mają do niej zwykli Brytyjczycy. Nie każda odpowiedź na te pytania jest oczywista, niektóre są zaskakujące, ale na pewno warto je poznać.

Piękna i nieszczęśliwa księżniczka Małlgorzata

Sama książka jest napisana w lekki sposób i przedstawia wydarzenia w kolejności chronologicznej, ale rozdziały są trochę bardziej tematyczne, choć opisują zazwyczaj wydarzenia związane z jedną osobą, choć często można znaleźć odniesienia do osób, którym poświęcono więcej miejsca wcześniej lub później. Możemy też zobaczyć kilka zdjęć bohaterów, ale nie jest ich zbyt dużo.

Marek Rybarczyk

Niektórych może zdziwić fakt, że książkę o Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej napisał Polak-Marek Rybarczyk, ale nie mnie: czytałam już biografię Elżbiety II jego pióra. Pan Marek od ponad dwudziestu lat dzieli czas pomiędzy dwie ojczyzny: tę w której się urodził-Polskę i tę z wyboru-Wielką Brytanię (od kilku lat ma jej obywatelstwo). Pracował dla polskich mediów (Gazeta Wyborcza, Newsweek; między innymi relacjonował wydarzenia, które nastąpiły po śmierci księżnej Diany) jak i brytyjskich (BBC). Nie jest może rasowym historykiem, ale dziennikarska dociekliwość pozwoliła mu napisać ciekawą książkę.

Źródła zdjęć: Pinterest, Lubimy Czytać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.