Nowy Królewski film-Viceroy's House


Dziś przeglądając nowe informacje o rodzinach królewskich natrafiłam na post o nowym królewskim filmie-Viceroy's House.Jest brytyjsko-indyjska produkcja w reżyserii Gurinder Chadha ze scenariuszem Paula Mayeda'y Bergesa, Moira'y Biffini i reżyserki. Akcja filmu została osadzona w roku 1947-roku, w którym Indie definitywnie oddzieliły się od zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii, którą uosabiał wicekról-w tamtym roku lord Louis Mountbatten (wuj księcia Filipa, który wyswatał go z przyszłą królową Elżbietą II), który rezydował w tytułowym Viceroy's House.Opis filmu (zaczerpnięty ze strony festiwalu Berlinale i w moim tłumaczeniu):

Jest rok 1947 i brytyjska władza kolonialna w Indiach zmierza ku końcowi. Prawnuk królowej Wiktorii-lord Mountbatten przyjeżdża z żoną i córką na sześć miesięcy do Viceroy's House w Delhi. Jako ostatni wicekról ma nadzorować przejście kraju do niepodległości. Wkrótce wybucha nienawiść między Hindusami, Muzułmanami i Sikhami, którzy również wpływają na 500 osób służby w pałacu wicekróla. Miłość między Jeetem-młodym hinduskim sługą i Aalia'ą-muzułmańską kobietą pracującą w pałacu, jest w niebezpieczeństwie z powodu burzliwych wydarzeń i konfliktów między ich wspólnotami religijnymi. Kiedy sytuacja eskaluje, są zmuszeni do podjęcia ważnej decyzji.

Siedemdziesiąt lat temu państwo zostało podzielone na muzułmański Pakistan i świeckie Indie. W swoim historycznym dramacie, reżyser Gurinder Chadha, której własna rodzina została wciągnięta w wir tragicznych wydarzeń po upadku Brytyjskiego Imperium, analizuje polityczne tło wydarzeń. Jakie role odegrali lord Mountbatten i jego żona? I jak negocjacje przeszły między politycznymi elitami-Nehru, Jinnah i Gandhi-kiedy spotkali się w Viceroy's House i jak kłócili się o drogę do niepodległości?


Pierwsze wzmianki o powstaniu tego filmu pojawiły się w kwietniu 2015 roku, a 30 sierpnia tego samego roku rozpoczęto zdjęcia do niego w Dźodpurze w Indiach. W rolach głównych zobaczymy znanego z serialu Downton Abbey Hugh Bonneville'a jako lorda Mounbattena, jako jego żona Edwina wystąpi Gilian Anderson.Film miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu Berlinale w sobotę, ale zwykli widzowie muszą jeszcze poczekać do 3 marca. Ciekawostką jet fakt, że reżyser Gurinder Chadha miała okazję kilkukrotnie spotkać księcia Karola i księżnę Camillę, ostatnio na początku tego miesiąca: 

Gurinder Chadha w zielonkawej sukni z czerwonymi elementami, Camilla i Karol w centrum

Poniżej zwiastun filmu (nie znalazłam z polskimi napisami):Źródła zdjęć: Pinterest, hughbonneville.uk

1 komentarz:

  1. O, chetnie bym oglądnęła, także ze wzgledu na Hugh Bonneville'a :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.