Co nowego w Belgii? #3

24 grudniaOpublikowano świąteczne przemówienie króla Filipa.

***

Wydano kilka nowych fotografii rodziny z okazji Świąt:22 grudniaKsiążę Laurent, księżna Claire i ich dzieci byli na corocznej akcji "Viva For Life".21 grudniaKról Filip spotkał się z: Peterem Mertensem, prezesem PTB-PVDA i Siegfriedem Bracke'em, przewodniczącym Izby Reprezentantów.
Król przyjął rezygnację rządu.

***

Ksiażę Laurent, księżna Claire i ich dzieci, odwiedzili nocny schron dla bezdomnych w towarzystwie psa. Fundacja Księcia Laurenta zapewnia im schronienie w miesiącach zimowych na wewnętrznym dziedzińcu George'a Motte Foyer w Brukseli.20 grudniaKról Filip spotkał się z politykami w związku z kryzysem rządowym: Meyrem Almaci, prezes Groen; Zakia Khattabi i Jean-Marc Nollet, współprzewodniczący Ecolo; John Crombez, prezes sp.a.; Wouter Beke, prezes CD i V.; Olivier Chastel, Prezes MR.; Olivier Maingain, Prezydent DéFI.
19 grudnia Para królewska wzięła udział w corocznym koncercie bożonarodzeniowym w Pałacu Królewskim.  Król Albert, księżniczka Elżbieta, książę Gabriel, książę Emmanuel i księżniczka Eleanor, księżniczka Astrid i książę Lorenz również uczestniczyli w koncercie.***

Książę Laurent odwiedził Castermana, belgijskiego wydawcę komiksów i książek dla młodzieży, z siedzibą w Brukseli.

***

Król Filip udzielił audiencji przewodniczącym różnych partii politycznych w związku z rezygnacją rządu: Gwendolyn Rutten z VLD; Benoit Lutgen z CdH; Elio Di Rupo z PS oraz Bart De Wever z N-VA.18 grudniaPara królewska spotkała się z Czerwonymi Lwami na Zamku w Laeken.***

Księżniczka Astrid uczestniczyła w prezentacji Narodowego Trophy of Sports Merit 2018, która odbyła się w Ratuszu w Brukseli. To trofeum to belgijskie wyróżnienie, które jest nagrodą dla najlepszego sportowca lub najlepszego belgijskiego zespołu sportowego roku. Można go zdobyć tylko raz w karierze sportowca, co czyni go jedną z najbardziej prestiżowych nagród w belgijskim sporcie. Na 90. edycję jury przyznało puchar gimnastyczce Ninie Derwael.***

Para królewska odbyła świąteczną wizytę w Domu Biloba, przestrzeni życiowej dla osób starszych w dzielnicy Brabant Schaerbeek. Działania Biloba koncentrują się na następujących priorytetach: być miejscem spotkań, oferować autonomię i wsparcie dla seniorów oraz promować sieć wzmacniającą sąsiedztwo.
***

Król Filip przyjął na audiencji premiera, Charlesa Michela, który złożył rezygnację rządu.

***

Król Filip i księżniczka Asrid wzięli udział w obchodach piętnastej rocznicy Agencji Handlu Zagranicznego w Palais des Academies.


16 grudniaKsiężniczka Astrid uczestniczyła w świątecznym koncercie zorganizowanym przez Asbl Be.source z okazji ich 10. rocznicy. Be.Source to prywatna fundacja z siedzibą w Brukseli, której misją jest pomaganie słabym ludziom przez całe życie. Koncert odbył się w kościele Notre Dame du Sablon.

13 grudnia

Księżniczka Astrid uczestniczyła w sesji naukowej z okazji 90. rocznicy istnienia UCB w Kwaterze Głównej UCB. UCB jest firmą biofarmaceutyczną specjalizującą się w neurologii i immunologii.

***

Król Filip i królowa Matylda spotkali się z osobami, którym zostało nadane szlachectwo na mocy dekretów królewskich z 10 lipca 2016 r. i 13 lipca 2017 r., a także osobistości, którym honorowe szlachectwo przyznano w królewskim dekrecie 10 lipca 2018 r. 

***

Książę Laurent uczestniczył w premierze filmu "De Zaak Menten" w obecności Hansa Knoopa. Projekcja filmu odbyła się w Wellington Cinemas w Waterloo.


12 grudniaKról Filip wziął udział w ceremonii wręczenia nagród Belgodyssey w Pałacu Królewskim w Brukseli. Jest to inicjatywa fundacji Prince Philippe, RTBF i VRT, we współpracy z L'Avenir i Metro oraz przy wsparciu Kancelarii Premiera i Brussels Airlines.Następnie król odwiedził siedzibę L'Avenir, z okazji 100. rocznicy powstania. Król odwiedził redakcję, a następnie wziął udział w spotkaniu na temat gazety jutra.


***

Królowa przewodniczyła okrągłemu stołowi z przedstawicielami firm przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju. Królowa jest adwokatem Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Biorąc udział w okrągłym stole, w którym uczestniczył także wicepremier i minister ds. Współpracy rozwojowej, królowa ponownie podkreśla znaczenie interesu sektora prywatnego w Belgii w ambitnym programie zrównoważony rozwój i rola partnerstw w realizacji tego programu. Spotkanie odbył się w siedzibie Federacji Przedsiębiorstw Belgii w Brukseli.11 grudnia Król Filip i królowa Matylda udali się do prowincji Brabancji Walońskiej, a dokładniej do Ramillies, Incourt i Jodoigne. W Ramillies odwiedzili Odoo, firmę, która opracowuje oprogramowanie i aplikacje w celu uproszczenia zarządzania przedsiębiorstwem jako całości. Władcy następnie udali się do Chieftain of the Chise w Piétrebais (Incourt), aby odwiedzić farmę i jej sady, które są głównie przeznaczone do produkcji soków owocowych. Aby zamknąć wizytę w Brabancji Walońskiej, w końcu udali się do ratusza w Jodoigne na spotkanie z mieszkańcami.
09 grudnia

Król Filip spotkał z premierem, Charlesem Michelem i przyjął rezygnacje kilku ministrów.

07 grudnia


Książę Laurent uczestniczył w 8. edycji Christmas Run w centrum Brugii. To wydarzenie wspiera kilka projektów społecznych.

***

Księżniczka Astrid wzięła udział w Gali Wieczór z okazji 40-lecia Arabsko-Belgijsko-Luksemburskiej Izby Gospodarczej w hotelu Steigenberger Wiltcher's w Brukseli.06 grudnia


Księżniczka Astrid uczestniczyła w pierwszej ceremonii Generic Award w Fundacji Króla Baudouina w Brukseli. Ambicją tej nagrody jest udostępnienie znacznych zasobów na badania nad rzadkimi chorobami w Belgii i uczynienie z Belgii międzynarodowego centrum badań nad rzadkimi chorobami.

***

Królowa Matylda odwiedziła Królewskie Konserwatorium w Liège. Jako Honorowy Prezydent Konkursu Królowej Elżbiety, Królowa przywiązuje dużą wagę do edukacji muzycznej i artystycznej. Królowa już odwiedziła sekcję muzyczną kilku Wyższych Szkół Artystycznych w Belgii.
***

Król Filip i królowa Matylda spotkali się z młodymi artystami na zamku Laeken.***

Książę Laurent odwiedził wystawę "Aranima Bruxelles 2018" w SR Gallery w Brukseli.05 grudniaKról Filip, królowa Matylda, król Albert i książę Laurent wzięli udział w sesji naukowej na temat: "Zwalczanie handlu ludźmi: osiągnięcia i wyzwania" zorganizowanej przez Fundację Króla Baudouina.

04 grudniaPara królewska wzięła udział w obradach okrągłego stołu na temat: "Starzenie się to przyszłość: zróbmy to razem". Królowa tego dnia wygłosiła przemówienie na UNESCO Global Education Meeting.

***

Książę Laurent i księżna Claire byli na spektaklu "La Revue des Galeries" w Théâtre Royal des Galeries w Brukseli.03 grudnia

Król Filip spotkał się z premierem, Charlesem Michelem.

30 listopada


Król Albert i Królowa Paola wzięli udział w galowym koncercie Fundacji Królowej Paoli w katedrze Matki Bożej w Antwerpii.

***

 Książę Laurent odwiedził oddział onkologiczny szpitala AZ Vesalius Tongeren.


29 listopadaKsiążę Laurent, księżna Claire i ich dzieci wzięli udział w jarmarku bożonarodzeniowym.

28 listopada


Król Filip przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów Tunezji, Surinamu, Mjanmy (Birmy) i Słowacji.

26 listopadaKról Filip udzielił audiencji majorowi Deconinck, który przez 18 miesięcy był naczelnym wodzem Minusmy (Misja Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Stabilizacji w Mali). Spotkał się również z premierem, Charlesem Michelem. Następnie król wziął udział w 140 rocznicy Wielkiej Synagogi w Brukseli.25 - 30 listopadaKsiężniczka Astrid udała się z misją ekonomiczną do Maroka.
23 listopadaKról Filip i królowa Matylda udali się do Berlina w ramach obchodów 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.22 listopadaKról Filip wziął udział w sesji naukowej zorganizowanej przez parlament federalny oraz odwiedził wystawę The Colors of Liberation - The Tapestry Tells.
***

Para królewska spotkała się z nowymi dostawcami dla Pałacu Królewskiego.

19 - 20 listopada Prezydent Francji, Emmanuel Macron i jego małżonka, Brigitte, złożyli państwową wizytę w Belgii.

16 listopadaKrólowa Matylda wzięła udział w jednym z wydarzeń Tygodnia Czytania organizowanym przez Iedereen Leest w przedszkolu "t Vlindertje in Boutersem".
15 listopadaKról Albert, księżniczka Astrid, książę Lorenz, książę Laurent i księżna Claire wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Króla.Z tej okazji też wydano nowe, oficjalne fotografie pary królewskiej.

14 listopadaKról Filip i królowa Matylda wzięli udział w przyjęciu z okazji 70 urodzin księcia Karola.

***

Król Filip przyjął na audiencji Cyrila Ramaphosę, Prezydenta Republiki Południowej Afryki, na zamku w Laeken.

3 komentarze:

 1. Okres przedświąteczny w przeciwieństwie do innych monarchii wypadł w Belgii bardzo pracowicie,nie tylko dla Matyldy i Filipa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam do ciebie prośbę nie wiem czy zrobisz z tego osobny post czy tu odpowiedź ale o co chodzi z uroczystością z 13 grudnia i z tymi szlachectwami bo myślę że to byłby bardzo interesujący post zwłaszcza dla nas z Polski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokrótce odpowiem tu, ale planuję na ten temat też post.
   W Belgii król nadaje szlachectwo osobom, które w jakiś sposób zasłużyły się Belgii, jednak to szlachectwo jest ,,jednorazowe" i nie jest w żaden sposób dziedziczone.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.