Co nowego w Belgii? #5

24 stycznia

Królowa Matylda wysłała wiadomość z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji:

"Inwestowanie w edukację to inwestowanie w ludzi, a tym samym w zrównoważony rozwój: dla edukacji wysokiej jakości, w której nikt nie jest wykluczony, a na pewno nie dla dziewcząt, potrzebujemy zmotywowanych i dobrze prowadzących nauczycieli".

22-24 stycznia


Para królewska była w Davos na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym. Na ten temat pojawi się oddzielny post.


21 stycznia

Król spotkał się z premierem, Charlesem Michelem.

***

Królowa Matylda spotkała się z profesorem Bernardem Danem, aby omówić zagadnienie zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży w pałacu królewskim w Brukseli.

Profesor Dan jest neurologiem dziecięcym i profesorem neurofizjologii i neurologii rozwojowej w szpitalu dziecięcym Królowej Fabiola w Brukseli.

20 stycznia


Królowa Matylda obchodziła 46 urodziny. Z tej okazji dwór królewski wydał nowe zdjęcie królowej, które wykonano w zeszłym roku w czasie sesji zdjęciowej z okazji 5-lecia wstąpienia na tron króla Filipa.

18 stycznia


Król Filip uczestniczył w sesji naukowej w parlamencie wspólnoty niemieckojęzycznej w Eupen, aby uczcić 100-lecie członkostwa w niemieckojęzycznej wspólnocie w Belgii. Jest to część decyzji podjętych w kontekście Paryskiej Konferencji Pokojowej, której negocjacje rozpoczęły się 100 lat temu.


Sesja naukowa była animowana muzycznym i historycznym spacerem przez początki i historię społeczności niemieckojęzycznej.

***


Książę Laurent zainaugurował 97. "Brussels Motor Show" na Brussels Expo w imieniu króla Filipa.

17 stycznia


Królowa spotkała się z Królowa Philippem de Selliers de Moranville, dyrektorem generalnym Confiserie Leonidas S.A., nowego opatentowanego dostawcy dla dworu królewskiego.

***


Król Filip przyjął na audiencji Jensa Stoltenberga, Sekretarza Generalnego NATO.

***


Para królewska wydała trzecie, ostatnie przyjęcie noworoczne dla Sekretarza Generalnego NATO i Stałych Przedstawicieli, członków Międzynarodowego Sztabu i Przedstawicieli Wojskowych w NATO oraz członków Rady Generalnej SHAPE. Przyjęcie odbyło się w Pałacu Królewskim w Brukseli.


16 stycznia


Królowa Matylda była na pogrzebie Philippa de Lannoy.

15 stycznia


Para królewska wydała przyjęcie noworoczne dla dyplomatów zagranicznych mających swe placówki w Belgii. Te przyjęcie odbyło się na Zamku Laeken.***


Król odwiedził centrum dzienne organizacji non-profit L'Ilot w Saint-Gilles. L'Ilot oferuje trwałe rozwiązania dla bezdomnych kobiet, mężczyzn i rodzin, aby nie musieli już żyć na ulicy.


14 stycznia


Król Filip przyjął na audiencji premiera, Charlesa Michela. Następnie król odwiedził pracownię artysty Michaëla Borremansa w Gandawie. Podczas tej wizyty malarz skomentował swoją pracę i artystyczne podejście.

///

Ogłoszono, że królowa Matylda uda się z misją humanitarną do Mozambiku w dniach 3-7 lutego.

///

Królowa zostanie nową honorową członkinią Royal Belgian Academy of Medecine, udzielając swego królewskiego patronatu instytucji.

Oficjalna ceremonia 12 lutego, w której królowa otrzyma medal i dyplom, odbędzie się w Palais des Académies w Brukseli. Królowa wymówi mowę, koncentrując się na opiece psychiatrycznej.

Matylda jest trzecią królową Belgów, która otrzyma ten zaszczyt, po królowej Elżbiecie w 1954 roku i królowej Fabioli w 1976 roku.

1 komentarz:

  1. Matylda miała ślicznae sukienki na przyjęciach noworocznych.
    Królowa rozpoczyna rok imponująco pod względem charytatywnym.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.