Co nowego w Belgi? #7

13 lutegoKról Filip i królowa Matylda zaprosili 28 młodych policjantów na zamek Laeken na kolację, w czasie której opowiedzieli o swojej pracy. Uczestnicy pochodzili zarówno z różnych oddziałów policji federalnej, jak i z różnych obszarów policji lokalnej.


14 lutegoKrólowa Matylda odwiedziła 50. edycję Targów Książki w Brukseli. Flandria została wybrana gościem honorowym tej specjalnej edycji promującej dialog kulturalny w kraju. Królowa rozpoczęła swoją wizytę w Flamandzkim Pawilonie „Flirt Flamand”, gdzie rozpoczęła dialog z uczniami z dwóch szkół, mówiących po holendersku i francusku, na temat wspólnego projektu dotyczącego literatury. Następnie królowa odwiedziła Palais des Imaginaires, przestrzeń całkowicie poświęconą komiksom i nowym technologiom. Na koniec Królowa odwiedziła kilka pawilonów Targów, które podkreślają ilustratorów, pisarzy i wydawców belgijskiego frankofonu.

15 lutegoKrólowa Matylda odwiedziła projekt „wyszukiwanie muzyki” Domu Macierzyńskiego Fernand Philippe w Wanfercée-Baulet, laureatce Funduszu Królowej Mathilde. Fundusz pracuje nad tematem „Muzyka łączy”, gdzie muzyka, jako język uniwersalny, przekracza granice społeczne i ułatwia kontakty między dziećmi i młodzieżą z różnych środowisk. Po występie muzycznym Królowa porozmawiała z kilkoma młodymi ludźmi o wpływie muzyki na ich życie towarzyskie.

17-22 lutegoKsiężniczka Astrid udała się z misją gospodarczą do Meksyku. Pisałam o tym tutaj.

18 lutego

Król Filip przyjął na audiencji w Pałacu Królewskim Marie-Martine Schyns, Ministra Edukacji i Budynków Szkolnych Federacji Walonii-Brukseli.

19 lutegoOdbyła się msza święta za zmarłych członków belgijskiej rodziny królewskiej. Pisałam o niej tutaj.

***Książę Laurent wziął udział w wykładzie Philippe'a Liénarda na temat „Opus Dei, pouvoir réel et histoire”(,,Opus Dei, prawdziwa siła i historia). Konferencja odbyła się w Laïcité House w La Louvière.

20 lutegoKról Filip przyjął na audiencji w Pałacu Królewskim prof. dr. Freddy Mortier, prezesa Związku Stowarzyszeń Świeckich.

***Król Filip odwiedził Centrum Przedsiębiorczości „Greenbizz” Circular Economy oraz projekt mieszkaniowy „Tivoli GreenCity” w dzielnicy Tivoli w Laeken.„Greenbizz" zapewnia firmom powierzchnie i usługi do tworzenia i rozwijania swoich ekologicznych, zrównoważonych lub związanych z ochroną środowiska projektów.„ Tivoli GreenCity ”to projekt zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, którego celem jest stworzenie harmonijnego połączenia między istniejącą dzielnicą mieszkaniową Laeken i strefą przemysłową portu w Brukseli. Celem projektu są ambitne cele w zakresie ochrony środowiska: ograniczenie zużycia energii, różnorodność biologiczna, produkcja zielonej energii, racjonalne gospodarowanie wodą, świadomość i uczestnictwo obywateli.

21 lutego

Król Filip spotkał się z Philippem De Backerem, Ministrem Agendy Cyfrowej, Telekomunikacji i Poczty.

***Król Filip spotkał się ze studentami retoryki z Instytutu Saint-Louis Namur, aby omówić podczas nieformalnej dyskusji główne zadania głowy państwa, a także marzenia, ambicje i obawy młodzieży.

***Książę Laurent odwiedził wystawę „90 lat archiwów - Rodzina królewska jest w wiadomościach” w Écuries w Waterloo. Wystawa prezentuje retrospektywę dawnego magazynu „Le Soir illustré” i „Soir mag”.

23 lutegoKsiążę Laurent i księżna Claire, w towarzystwie dzieci: Louise, Nicolasa i Aymerica, wzięli udział w premierze norweskiego filmu „Los Band” podczas oficjalnego otwarcia JEF (Youth Film Festival) w centrum kultury Zuiderpershuis w Antwerpii.

25 lutegoKrólowa Matylda wzięła udział w sesji otwierającej World Resources Forum w Antwerpii. Forum World Resources skupia międzynarodowych ekspertów w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania zasobami i gospodarki o obiegu zamkniętym ze środowiska naukowego, sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, których Królowa jest rzeczniczką, mają również na celu promowanie zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji poprzez efektywne wykorzystanie zasobów i energii. Królowa spotkała się z młodymi ludźmi zaangażowanymi w poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań.

***

Król Filip spotkał się z premierem, Charlesem Michelem.

26 lutegoKról Filip i królowa Matylda złożyli wizytę prowincjonalną w Anvers. Tam odwiedzili „De Loods” w Duffel, warsztacie społeczno-artystycznym dla osób wrażliwych psychicznie; Béguinage w Lierre.Na koniec wizyty udali się do „Lakenhal” (Sukiennice) w Herentals na spotkanie z mieszkańcami.

27 lutegoKrólowa Matylda odwiedziła szkołę podstawową Sint-Jozef Coloma w Mechelen w ramach flamandzkiego tygodnia przeciwko nękaniu. Podczas spotkania roboczego królowa przedstawiła konkretną metodę KiVa. Jest to naukowa metoda przeciwko nękaniu, którą z powodzeniem wdraża się w wielu szkołach. Następnie królowa wzięła udział w zajęciach KiVa, gdzie uczniowie stosują nauczane techniki.Nękanie w szkołach jest jednym z priorytetowych tematów królowej. W celu wsparcia ukierunkowanego podejścia przeciwko nękaniu w szkołach belgijskich, królowa odwiedziła 31 stycznia Athénée Royal d'Esneux.***

Król Filip spotkał się z premierem, Charlesem Michelem.

***Królowa Matylda zaprezentowała coroczną „Nagrodę Womed” BEL w Brukseli. Była to 20. edycja tej nagrody, która jest inicjatywą organizacji non-profit Markant i UNIZO, przy wsparciu Flamandzkiej Agencji Innowacji i Przedsiębiorczości (VLAIO). Nagroda przyznawana jest przedsiębiorcy, który harmonijnie łączy swoją działalność z zaangażowaniem społecznym. Królowa przyznała także nagrodę „Southern Womed Award” przyznawaną co dwa lata. W tym roku nagrodę South przyznano najbardziej utalentowanemu przedsiębiorcy w Salwadorze.28 lutegoKról Filip odwiedził „Impact House” w Brukseli. „Impact House” skierowany jest do osób, które chcą zmienić wyzwania społeczne i ekologiczne poprzez przedsiębiorczość. „Impact House” skupia przedsiębiorców społecznych, organizacje wsparcia, inwestorów społecznych, firmy integrujące i zaangażowanych obywateli. To miejsce, w którym inspiruje się ludzi, gdzie rozwijają się nowe partnerstwa, a innowacyjne rozwiązania nabierają kształtu, aby generować pozytywne skutki społeczne.

***Król Filip uczestniczył w obchodach setnej rocznicy Essenscia, federacji sektora chemii i nauk przyrodniczych w Belgii. Król spotkał się z kilkoma innowacyjnymi start-upami. Wydarzenie to przypomniało 100 lat rozwoju przemysłowego Belgii, a także zaangażowanie na rzecz bardziej zrównoważonego społeczeństwa. Poprzez swój udział król podkreślił znaczenie tych sektorów dla zatrudnienia i dobrobytu w naszym kraju i przypomniał znaczenie inwestycji strukturalnych w badania i innowacje. Spotkanie miało miejsce w Brussels Square Meeting Centre w Brukseli.

***Król Filip i królowa Matylda wydali doroczny wiosenny koncert w Pałacu Królewskim. Z okazji tego koncertu król i królowa chcieli złożyć hołd młodym akademikom i naukowcom. Swoją kreatywnością i dynamizmem kładą podwaliny społeczeństwa jutra. W koncercie uczestniczyli także księżniczka Astrid i książę Lorenz.8 marcaKsiążę Lorenz odwiedził muzeum „Hof van Busleyden” w Mechelen. Książę zobaczył „Besloten Hofjes”, kolekcję ołtarzy z pierwszej połowy XVI wieku, wykonaną przez unikalne augustianki z Mechelen. Te ważne belgijskie dzieła dziedzictwa zostały odrestaurowane dzięki wsparciu Funduszu Baillet Latour.11 marca

Król Filip spotkał się z premierem, Charlesem Michelem.

12 marcaKról Filip udał się do Roi Baudouin College w Schaerbeek w ramach programu Story-me. Story-me to projekt pilotażowy, założony przez osiem instytucji filantropijnych i osiem stowarzyszeń, w celu rozwijania umiejętności przedsiębiorczych około 3000 uczniów zapisanych do kilkunastu szkół w regionie stołecznym Brukseli. Poprzez program animacyjny studenci zdobywają 12 kluczowych postaw lub umiejętności, aby rozwijać swoje osobiste i zawodowe projekty. Projekt trwa od 3 do 7 roku, zarówno w zakresie kształcenia zawodowego, jak i technicznego, francuskiego i holenderskiego, kształcenia w pełnym i niepełnym wymiarze godzin.***Król Filip i królowa Matylda wydali przyjęcie dla kobiet z okazji ich święta (8 marca). W tym roku były to:  
-Jennifer Beauloye, współzałożycielka BeMuseum;
- Generał dywizji Sił Powietrznych Lutgardis Claes, Dowódca Królewskiej Akademii Wojskowej;
- Pani Imke Courtois, była „Red Flame” i analityk piłkarski;
- Pani Bieke Depoorter, fotografka;
- Pani Adeline Dieudonné, dramaturg i powieściopisarka;
- Prof. Firouzeh Nahavandi, dyrektor Centrum Studiów Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju (ULB - Wolny Uniwersytet w Brukseli);
- Pani Trees Paelinck, przewodnicząca rady dyrektorów Fairtrade Belgium i dyrektor zarządzający „Women on Board Belgium”;
- Laurence Rase, dyrektor techniczny wysokiego szczebla flamandzkiej federacji taekwondo;
- Anne-Catherine Trinon, dyrektor generalna Altavia ACT;
- Prof. Karine Van Doninck, profesor biologii (University of Namur);
- Birgit Van Hout, przedstawiciel regionalny na Europę w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka;
- Pani Annick van Overstraeten, dyrektor generalny Lunch Garden Group.

***Królowa Matylda wzięła udział w spotkaniu naukowym dotyczącym leczenia pacjentek z powodu raka piersi. Konferencja zorganizowana przez Instytut Julesa Bordeta odbyła się w Flagey w Ixelles. Jako honorowy prezes Breast International Group, Queen zwraca szczególną uwagę na badania naukowe nad skutecznymi terapiami w walce z rakiem piersi.13 marcaKról Filip spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem podczas lunchu w Pałacu Królewskim.

***Król przyjął na audiencji dyrektora muzułmanów Belgii: pana Mehmeta Üstüna, prezesa, pana Bayrama Saatciego, wiceprzewodniczącego w języku holenderskim, i pana Salaha Echallaouiego, wiceprezydenta francuskiego.

***Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca) królowa Matylda spotkała się z kobietami z różnych sektorów prowincji Liège. Międzynarodowy Dzień Kobiet to wyjątkowa okazja dla Królowej, aby omówić pozycję kobiet w społeczeństwie oraz wyzwania i oczekiwania kobiet. Spotkanie zorganizowane przez gubernatora odbyło się w Pałacu Prowincjalnym w Liège.***Król Filip przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów Brazylii, Bahamów, Kolumbii i Chorwacji.

14 marcaKról Filip i królowa Matylda spotkali się ze stażystami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy w maju dołączą do belgijskich placówek dyplomatycznych, w których będą reprezentować interesy Belgii.

***Królowa Matylda uczestniczyła w operze „PUSH” w Królewskim Teatrze w Monnaie. „PUSH” to projekt społecznościowy oparty na historii Simona Gronowskiego, który został deportowany z baraków Dossin w 1943 roku do Auschwitz, ale udało mu się uciec dzięki matce. Królowa życzyła sobie podczas swojej wizyty, w obecności pana Gronowskiego, by projekt stał się przesłaniem nadziei i przebaczenia. Królowa odwiedziła baraki Dossin w zeszłym roku i dowiedziała się o historii życia pana Gronowskiego.

15 marcaKrólowa Matylda odwiedziła „DVC Heilig Hart” w Deinze w ramach Tygodnia Opieki. Jest to inicjatywa stowarzyszenia „Dag van de Zorg”, które w tym roku wybrało mózg jako główny temat. To doroczne wydarzenie ma na celu stworzenie społecznego konsensusu w sprawie potrzeb i rozwoju sektora opieki i dobrego samopoczucia. DVC Heilig Hart to centrum dla osób niepełnosprawnych umysłowo. Priorytetowymi tematami tej wizyty był kształt mózgu i reset mózgu (wrodzone uszkodzenia mózgu).

***Królowa Matylda wzięła udział w koncercie Chamber Orchestra of Europe i Collegium Vocale Gent w ramach Klarafestival 2019. Koncert odbył się w „deSingel” w Antwerpii. W tym roku tematem Klarafestival jest odkupienie i walka dobra ze złem, które zwykle go poprzedza.

17 marcaKról Filip uczestniczył w uroczystości „Niedziela prawosławia” w katedrze Świętych Archaniołów w Brukseli. Ta coroczna celebracja liturgiczna odbywa się w każdą pierwszą niedzielę Wielkiego Postu i upamiętnia zwycięstwo nad ikonoklazmem i przywrócenie czci ikonom w Kościele prawosławnym. Ortodoksyjna społeczność Belgii obchodzi w 2019 r. 50. rocznicę utworzenia Archidiecezji Belgijskiej.

18 marca

Król Filip spotkał się  premierem, Charlesem Michelem.

***Król Filip odwiedził „Tournevie”, dostępną i ekologiczną bibliotekę narzędziową w Molenbeek-Saint-Jean. Oprócz narzędzi do wypożyczania można również skorzystać z warsztatu ze stałymi narzędziami i kursów szkoleniowych.19 marca

Król Filip spotkał się z baronem  Brotchi, marszałkiem senatu.

***Król Filip przyjął delegację stowarzyszenia kupców i rzemieślników z rzeźni Anderlecht w celu tradycyjnej dostawy baranka paschalnego. Ta tradycja istnieje od ponad 30 lat.

***Królowa Matylda odwiedziła projekt terapii muzyką „Van een sprankeltje vitaliteit naar authentiek musiceren” (od iskry żywotności do autentycznej muzyki) organizacji non-profit Ave Regina w Lovenjoel, laureatki Queen Mathilde - Music Connects Fund. Fundusz pracuje nad tematem „Muzyka łączy”, gdzie muzyka, jako język uniwersalny, przekracza granice społeczne i ułatwia kontakty między dziećmi i młodzieżą z różnych środowisk. Po występie muzycznym Królowa porozmawiała z kilkoma młodymi ludźmi do wpływu muzyki na ich życie towarzyskie.

21 marcaKrólowa Matylda wzięła udział w VI Światowym Kongresie Mieszkań Mieszkalnych w Brukseli, zorganizowanym przez stowarzyszenie 1Toit2Ages. Ta organizacja wokół mieszkań międzypokoleniowych oferuje pary między studentami i seniorami: są to wspólne projekty, w których młody student i starszy mają ten sam dach. Poprzez swój udział w Kongresie oraz podczas spotkania ze specjalistami i interakcji ze studentem / starszym partnerem królowa chciała wesprzeć tę inicjatywę międzypokoleniową.

***Król Albert i królowa Paola wzięli udział w koncercie galowym Queen Elisabeth Music Chapel. Ten koncert odbył się w BOZAR w Brukseli

22 marcaKról Filip i królowa Matylda, księżniczka Astrid, książę Lorenz i książę Laurent uczestniczyli w pogrzebie kardynała Godfrieda Danneelsa, emerytowanego arcybiskupa Mechelen-Bruksela. Pogrzeb odbył się w katedrze św. Rumbolda w Mechelen. Hrabina Andrea Czarnocki-Lucheschi (ur. Arcyksiężna Izabela z Austrii), siostra księcia Lorenza, towarzyszyła rodzinie królewskiej

23 marca

Książę Laurent i księżna Claire byli obecni na przyjęciu zorganizowanym przez organizację non-profit Maison d'Enfants Reine Marie-Henriette. Odbyło się ono w „Belgijskim Centrum Edukacji Terapeutycznej na Urazy Mózgu” w Etterbeek.

25-28 marcaKról Filip i królowa Matylda złożyli wizytę państwową w Korei Południowej. Więcej napiszę o niej w oddzielnym poście.

27 marca

Książę Laurent, w imieniu księżnej Claire, przyjął nagrodę „UnitedHumans Award 2018 za wzajemny szacunek” przyznaną żonie.

Księżna Claire otrzymała tę nagrodę za darowiznę w wysokości 5000 euro, którą przekazała na rzecz NASCI, centrum usług dla dziecka, które jest przede wszystkim zaangażowane w pomoc młodym mamom, często izolowanym które są zmuszone do samodzielnego radzenia sobie bez żadnych dochodów lub z bardzo ograniczonymi środkami do życia.

30 marca

Książę Laurent w towarzystwie księcia Nicolasa odwiedził wystawę „Rock That Block Waregem 2019 - LEGO” w OC Nieuwenhove w Waregem.

31 marcaKsiążę Laurent wziął udział w darmowym dniu pielęgnacji psów organizowanym przez jego fundację i CaniFed. Ta inicjatywa odbyła się na wystawie „Chez Capone” w Ixelles.

1 kwietniaKról Filip spotkał się z premierem, Charlesem Michelem, i ministrem spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa, Pieterem de Cremem. Król Spotkał się również z prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej, Faustinem-Archange Touadéra.

2 kwietniaKról Filip udał się do Estonii, w towarzystwie ministra obrony Didiera Reyndersa, na roboczą wizytę oddziału belgijskich żołnierzy w Tapa. Najpierw w Tallinie król spotkał się po raz pierwszy z panią Kersti Kaljulaid, prezydent Estonii.Przed udaniem się do Tapa król odwiedził jeszcze centrum informacyjne e-Estonia, w którym dokonuje się znacznych postępów, które ułatwiają interakcje między obywatelami, firmami i państwem dzięki maksymalnemu wykorzystaniu technologii cyfrowych.
Król udał się do Republiki Estonii, w towarzystwie ministra obrony Didiera Reyndersa, na roboczą wizytę oddziału belgijskich żołnierzy w Tapa. Od 2017 r. Belgia uczestniczy w misji NATO „Enhanced Forward Presence”. W tym roku Belgia wyśle dwa oddziały po około 250 żołnierzy, aby wzmocnić British Battle Group w Estonii. W krajach bałtyckich i Polsce NATO utrzymuje stałą obecność poprzez cztery międzynarodowe grupy bojowe.***


Księżniczka Astrid wzięła udział w prezentacji nagrody „Innovation Award” ufundowanej przez Essenscia, Federację Chemii i Nauk Przyrodniczych. Ta nagroda nagradza innowacyjne projekty, które tworzą działalność przemysłową, a zatem zatrudnienie w Belgii, które są częścią logiki zrównoważonego rozwoju i które są przedmiotem zwiększonej ochrony intelektualnej w celu maksymalizacji wartości ich potencjał na rynkach. Uroczystość odbyła się w Palais des Academies w Brukseli.Tego dnia Astrid odwiedziła rónież Bank Żywności Flandrii Zachodniej i nowe centrum redystrybucji żywności „Food Act 13” w Kuurne. Każdego roku „Ustawa o żywności 13” odzyskuje 200 000 kilogramów nadwyżek żywności, aby przekazywać je ludziom w niepewnych sytuacjach. W 2019 roku Belgijska Federacja Banków Żywności, która skupia dziewięć regionalnych banków żywności, obchodzi swoje 30-lecie. Księżniczka Astrid przyznaje swój wysoki patronat Belgijskiej Federacji Banków Żywności.

3 kwietnia Król Filip w obecności Koena Geensa, ministra sprawiedliwości, przyjął przysięgi od: Beatrijs Deconinck, pierwszej prezes sądu kasacyjnego; André Henkes, prokuratora generalnego w Sądzie Kasacyjnym; Laurence Massart, pierwszej prezes sądu apelacyjnego w Brukseli; Robrecht Hobin, pierwszego prezesa sądu apelacyjnego w Antwerpii i Marca Dewarta, pierwszego prezesa sądu pracy w Liège.

***Król Filip i królowa Matylda spotkali się z rodzinami i krewnymi dziesięciu belgijskich para-komadosów zamordowanych w Rwandzie 7 kwietnia 1994 roku. Spotkanie odbyło się w dzielnicy wojskowej we Flawinne, siedzibie drugiego batalionu komandosów. W niedzielę 7 kwietnia, 25 lat później, wszyscy weterani zostali wspomniani podczas obchodów Dnia Weteranów przed Kongresem. Ta pamiątkowa uroczystość składa hołd wszystkim żołnierzom, którzy zginęli w operacjach humanitarnych i pokojowych.***Królowa Matylda, jako obrońca celów zrównoważonego rozwoju ONZ, wzięła udział w ceremonii zorganizowanej z okazji 20-lecia belgijskiej Agencji Rozwoju, Enabel. Przy tej okazji międzynarodowi eksperci przeanalizowali przyszłość współpracy międzynarodowej. To wydarzenie odbyło się w Bozar w Brukseli.

***

Księżniczka Astrid i książę Lorenz wzięli udział w uroczystej kolacji zorganizowanej z okazji 30 rocznicy operacji Télévie. Od 1989 roku, z inicjatywy RTL Belgium, Télévie zbiera fundusze na Fundusz Badań Naukowych (FNRS), który ma na celu przyspieszenie walki z białaczką i rakiem u dzieci i dorosłych. To wydarzenie odbyło się w Palais 10 w Brussels Expo.

4 kwietniaKrólowa Matylda złożyła prywatną wizytę w szpitalu uniwersyteckim w Liège w ramach operacji Télévie. Królowa pozytywnie zareagowała na kanał RTL-TVI, aby przeprowadzić raport na temat raka piersi w Szpitalu Uniwersyteckim w Liège. Podążyła za pacjentem, od diagnozy do leczenia, wsparcia i badań przeprowadzonych w GIGA (ULg) w Liège, w szczególności na temat raka potrójnie negatywnego. Królowa spędziła ponad dwie godziny w szpitalu uniwersyteckim w Liège i pozowała fotografom z około sześćdziesięcioma badaczami z Liège, których działalność finansuje Télévie. Program, który wówczas nakręcono, pokazano w telewizji 27 kwietnia.

***Księżniczka Astrid wzięła udział w ceremonii rozdania nagród za 2018 rok przyznanej przez Naukowy Fundusz Badań Medycznych zarządzany przez Fundację Króla Baudouina. W tym roku głównym tematem były badania nad rakiem u dzieci. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w AfricaMuseum w Tervueren.

***Książę Laurent wziął udział w wydarzeniu „Zabierz swojego psa do szkoły”. Działalność ta, zorganizowana przez Lycée PXL, odbyła się w Hasselt.

***Król Filip odwiedził „VentureLab” i HEC Liège Management School. „VentureLab” to inkubator, który chce być brakującym ogniwem w zakresie wspierania studentów szkół wyższych w prowincjach Liege i Luksemburga w tworzeniu ich firmy. Wizyta pozwoliła królowi nawiązać dialog z „przedsiębiorcami-studentami” na temat ich obaw, marzeń i wyzwań. Kilka projektów studentów-przedsiębiorców „VentureLab” zostało zaprezentowanych przy użyciu magicznych sztuczek w sali HEC w obecności wielu uczniów HEC***Król Filip i królowa Matylda zaprosili na kolację młodych sędziów z różnych sądów i trybunałów belgijskich.

7 kwietniaCo roku Belgia upamiętnia swoich weteranów z okazji Dnia Weteranów. Ten moment pamięci składa hołd wszystkim żołnierzom, którzy zginęli podczas operacji humanitarnych lub pokojowych. Data została wybrana w 1998 roku jako hołd dla dziesięciu belgijskich żołnierzy zamordowanych w Kigali w Rwandzie 7 kwietnia 1994 roku.


Z okazji 25. rocznicy tego tragicznego wydarzenia król wyjątkowo przewodniczył ceremonii pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Brukseli.

10 kwietniaKsiążę Laurent udał się na 37. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Fantastycznych BIFFF - Bruksela w BOZAR w Brukseli. Książę Laurent wręczył wyróżnienie „Rycerza Zakonu Kruków” niemieckiemu aktorowi Udo Kierowi.

15 kwietniaKról Filip obchodził 59 urodziny. Z tej okazji opublikowano jego nowe zdjęcie. Król spotkał się również z komikiem Philippem Geubelsem, który tego dnia też obchodzi urodziny.

16 kwietniaSwe 11 urodziny obchodziła księżniczka Eleonor. Z tej okazji opublikowano jej nowe zdjęcie.

22 kwietniaKsiążę Laurent, któremu towarzyszyli książęta Nicolas i Aymeric, wziął udział w trzeciej edycji „Wielkiego polowania na kości dla psów” w Bury.

23 kwietnia

W dniu śmierci wielkiego księcia Jeana, król Filip i królowa Matyda, a także król Albert i księżniczka Astrid udali się do zamku Berg, rezydencji wielkiego księcia i wielkiej księżnej.


Wielki książę Jan był szwagrem króla Alberta i wujkiem króla Filipa i księżniczki Astrid.

24 kwietnia

Król Filip przyjął na audiencji generała Curtisa Michaela Scaparrotti, najwyższego dowódcę europejskich sił sprzymierzonych.

25 kwietniaKról Filip odwiedził firmę Niko w Saint-Nicolas z okazji stulecia firmy. Król spotkał się z pracownikami, w szczególności w celu omówienia innowacyjnego modelu organizacji pracy Niko. Dowiedział się również o wykorzystaniu sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy w automatyce domowej.Spotkał się również z Louise Mushikiwabo, sekretarz generalną Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.

***Królowa Matylda wręczyła nagrodę Baillet Latour za zdrowie 2019. W tym roku Nagroda została poświęcona badaniom w dziedzinie chorób układu krążenia. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest naukowcowi, który zaprezentuje swój wkład w badania medyczne w Belgii.Ponadto każdego roku fundusz Baillet Latour przyznaje stypendium młodemu liderowi zespołu w ramach projektu badawczego w dziedzinie zdrowia w szpitalu uniwersyteckim lub uniwersytecie w Belgii. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Palais des Academies w Brukseli.

***Książę Laurent i księżna Claire wzięli udział w inauguracji odrestaurowanego budynku mieszkalnego w Forest of the Pro Renovassistance Foundation. Claire jest Honorowym Prezesem Fundacji Pro Renovassistance, która wspiera inicjatywy i działania mające na celu zapewnienie przyzwoitych warunków mieszkaniowych dla osób o niskich dochodach i ich rodzin na warunkach zgodnych z ich poziomem zasobów.

***Księżniczka Esmeralda zaprezentowała swoją książkę „Pokojowa Nagroda Nobla Kobiet” w Muzeum Karen Blixen w Rundsted w Danii.Księżna Marie z danii uczestniczyła w prezentacji tej książki opublikowanej w 2014 roku. Baronowa Karen Blixen-Finecke była duńską pisarką.

26 kwietniaKról Filip i niezapowiedzianie księżniczka Elżbieta odwiedzili brukselskie centrum szkoleniowe dla strażaków. Uczestniczyli w różnych demonstracjach, które wprowadziły ich w różne aspekty podstawowego i zaawansowanego szkolenia strażaków. Następnie rozmawiali ze studentami i instruktorami.

28 kwietniaKsiążę Laurent w towarzystwie księcia Aymerica udał się do Waterloo, aby uczcić 60. rocznicę „Friterie Joli-Bois”. Książę spotkał się także z innymi kupcami z dzielnicy Joli-Bois, aby zaprezentować swoje produkty

29 kwietniaKrólowa Matylda wzięła udział w pierwszym koncercie tegorocznego Konkursu Królowej Elżbiety.

30 kwietniaKról Filip uczestniczył w obchodach 150-lecia tramwaju w Brukseli i inauguracji modelu nowej generacji tramwajów brukselskich. Pierwsza linia tramwajowa konna została oddana do użytku 1 maja 1869 roku i połączyła Porte de Namur z Bois de la Cambre.

***Królowa Matylda i księżniczka Eleonora wzięły udział w drugiej sesji Konkursu Królowej Elżbiety.

2 maja

Król Filip spotkał się z Charlesem Picqué, przewodniczącym parlamentu Regionu Stołecznego Brukseli, z okazji Festiwalu Regionu Stołecznego Brukseli.

***Królowa Matylda spotkała nastoletnie ofiary sutenerów i personel NE (S) T, organizacji, która wspiera i prowadzi ofiary takich nadużyć. Podczas tej wymiany ofiary miały okazję opowiedzieć o swojej historii i wyrażać swoje obawy. Podczas okrągłego stołu na temat sutenerów młodzieży w Belgii eksperci skonfrontowali swoje pomysły na to, jak walczyć z tą formą handlu ludźmi i podsumowali wyzwania, luki i rozwiązania możliwe w odniesieniu do tego problemu. Spotkanie odbyło się w siedzibie Sürya w Liège, specjalistycznym centrum pomocy i doradztwa dla ofiar handlu ludźmi. Sürya jest wspierana przez Child Focus.

3 majaKról Filip i królowa Matylda przyjęli rektorów belgijskich uniwersytetów na roboczym lunchu w Château de Laeken.

***Król Filip odwiedził Szpital Uniwersytecki w Antwerpii (UZA) z okazji 30-lecia „Kom op tegen Kanker”. Poznał pacjentów i wolontariuszy z akcji „Kom op tegen Kanker”, a także niektórych (byłych) pacjentów, którzy powrócili do pracy dzięki projektowi „Rentree”. Następnie król uczestniczył w spotkaniu roboczym dotyczącym działania „Kom op tegen Kanker”, funkcjonowania jury / komisji pacjentów oraz różnych form terapii.***Księżniczka Astrid wzięła udział w drugiej edycji odbywającej się co dwa lata „Nagrody Fundacji AstraZeneca 2018”, zorganizowanej przez Królewską Belgijską Akademię Medyczną, „Koninklijke Academie voor Geneeskunde van België” i Fundację AstraZeneca.

Nagroda jest przyznawana belgijskim biomedycznym badaniom naukowym, które przyczyniły się lub mogą przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia ludzkiego. Ceremonia miała miejsce w Palais des Academies w Brukseli.

4 majaKról Filip, królowa Matylda, księżniczka Elżbieta, król Albert, królowa Paola, księżniczka Astrid, książę Lorenz, książę Laurent i księżna Lea byli na pogrzebie wielkiego księcia Jeana.

5 majaKsiążę Laurent odwiedził uroczyste popołudnie w „Hameau du Lac” w Mettet. Wydarzenie to zostało zorganizowane we współpracy z lokalnym sztabem Ligi Rodzin.

6 maja

Król Filip spotkał się z premierem, Charlesem Michelem.

***Książę Laurent wziął udział w inauguracji Projektu Steyls Funduszu Mieszkaniowego Regionu Stołecznego Brukseli. Projekt Steyls znajduje się w Laeken.

7 majaKról przyjął na audiencji Paula Breyne'a, byłego komisarza generalnego odpowiedzialnego za federalną koordynację obchodów pierwszej wojny światowej.

***Król i królowa przyjęli młodych robotników ulicznych na obiad w zamku Laeken. Pracują z młodzieżą lub dorosłymi, którzy walczą na ulicach, w tym z osobami bezdomnymi, narkomanami, osobami świadczącymi usługi seksualne, pacjentami psychiatrycznymi, bezbronną młodzieżą i uchodźcami.

8 majaKrólowa Matylda wzięła udział w  koncercie Konkursu Królowej Elżbiety.

9 majaKról przyjął na audiencji w pałacu brukselskim pana Siegfrieda Bracke, przewodniczącego Izby Reprezentantów oraz kardynała Louisa Raphaela I Sako, patriarchę Chaldejczyków Babilonu.

***Królowa wręczyła nagrody swego imienia w Pałacu w Brukseli. Jury składające się z młodych ludzi wybrało zwycięzcę jednego z 19 projektów wspieranych przez Fundusz Królowej Mathilde. Zwycięzca otrzymuje dodatkowe wsparcie 10.000 euro. Wcześniej, królowa spotkała się z przedstawicielami wybranych projektów i młodzieży, którzy tworzą jury w siedzibie Fundacji Króla Baudouina. Projekty są po raz trzeci z hasłem „Muzyka łączy".Fundusz Królowej Mathilde ma się rozwijać, wspierać i promować projekty opracowane przez i dla młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych z nich. Muzyka zajmuje centralne miejsce we wszechświecie wielu dzieci i młodzieży. Poprzez muzykę, uniwersalnym językiem par excellence, młodzież uda się rozwijać, aby wyzwolić, aby angażować, aby otworzyć się na innych społeczno-kulturowych, aby poznać innych młodych ludzi, rozwinąć zainteresowanie muzyką, odkryć i ujawnić swoje talenty, wytrwać lub po prostu poczuć się lepiej.

2 komentarze:

 1. Fajnie że wróciłaś bardzo się cieszę. Brakowało mi tego bloga niesamowicie. Super że para królewska z Belgii bierze swoje dzieci na niektóre wydarzenia i pomalutku wprowadzają je do obowiązków co jest bardzo dobre moim zdaniem bo np. para królewska Holandii która angażuje córki tylko raz w roku, a Amalia ma już 15 lat i co po 18 rzuca na nią obowiązki od tak, albo para z Hiszpanii albo nie występują księżniczki wcale albo bardzo intensywny tydzień jak wzeszlym roku jakiś wystąpienie, czytanie konstytucji, odwiedziny prowincji i jeszcze coś. Dlatego bardzo fajnie jest w Belgii że dzieci pojawiają sie raz na miesiąc bądź dwa, ale jest zachowane taki zdrowe podejście, jeszcze fajne podejście ma księżniczka Victoria gdzie Estella pojawia się średnio raz w miesiącu na oficjalne wydarzenie z rodzicami. Rozpisałam się ale długo nie było bloga i dopiero widać teraz że król i królowa robią bardzo dużo niekiedy dwa albo trzy wydarzenia na dzień. Orientuje się ktoś czy piszą coś o zaręczynach Joachima, bo coś mi takiego przeleciało przez internet jak czytałam coś. I jeszcze nie wiem czy to prawda ale Elizabeth ma chłopaka podobno z Walii, ale na pewno plotka. No i nareszcie chyba Laurent uspokoił się i nie wywołuje skandali. Oczywiście również pochwała należy się Astrid która robi więcej niż niejedna osoba bliżej tronu. I przypomniało mi się król i królowa chyba podupadają na zdrowiu po pogrzebie było widać że już para staruszków.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaręczyny Joachima nie zostały póki co oficjalnie potwierdzone, a pewnie zostaną, tak jak było w przypadku księcia Amedeo (a przynajmniej mam taką nadzieję).
   W przypadku Elisabeth nie przywiązywałabym dużej wagi do tego typu plotek, bo jest jeszcze młoda i ma przed sobą dużo czasu na związki.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.