Co nowego w Luksemburgu? #13

25 lipca

Na oficjalnej stronie dworu wielkoksiążęcego na Facebooku pojawił się komentarz dotyczący majątku rodziny wielkoksiążęcej:

Liczby umieszczane od lat w niektórych publikacjach dotyczących fortuny Wielkiego Dworu Książęcego są czystą fantazją.
W rzeczywistości ta fortuna stanowi zaledwie niewielki procent ostatnio krążących liczb.

3 sierpnia

Książę Louis obchodził swe 33 urodziny.

10 sierpnia


Wielki książę Henri odwiedził poszkodowanych w wyniku tornada, które przeszło nad Luksemburgiem. Odwiedził trzy miejscowości: Bascharage, Petange i Lamadeleine.
23-25 sierpnia


Wielki książę Henri i wielka księżna udali się do Angoulême na Festiwal Filmowy Frankofoński w Angoulême, który jest hołdem dla kina luksemburskiego. Pierwszego dnia wieczorem byli na prywatnej kolacji, na której spotkali się z Dominique Besnehardem, delegatem generalnym FFA, a także z panem Guy Daleiden, dyrektorem Funduszu Filmowego w Luksemburgu i panem Philippe Peyratem, Generalny Delegat Engie Foundation. Podczas tego wieczoru Wielki Książę i Wielka Księżna mieli okazję poznać się z innymi osobistościami kina francuskiego i luksemburskiego.Drugiego dnia para wielkoksiążęca rozmawiała z Patrickiem Simoninem z TV5MONDE o Festiwalu Filmowym Frankofońskim w Angoulême i produkcjach luksemburskich na przestrzeni lat.


Później para udała się na tradycyjny targ Angoulême. Zainstalowany pod łukami hali inspirowany Pavillon Baltard obfitował typowymi produktów i zapachami.W ramach Festiwalu para książęca udała się do ratusza Angoulême na lunch w obecności burmistrza Xaviera Bonnefonta i około dwudziestu gości.
Para Wielkiego Księcia odwiedziła katedrę Saint-Pierre w Angoulême, gdzie złożyła hołd Jeanowi d'Orléans, przodkowi Wielkiego Księcia.


Wielki Książę i Wielka Księżna zobaczyli projekcję luksembursko-szwajcarsko-francuskiego filmu fabularnego „Les Hirondelles de Kaboul” w Cinéma de la Cité.Para wielkoksiążęca miała okazję spotkać się z Catherine Deneuve, która przyjechała na festiwal w celu obejrzenia swojego filmu „Fête de famille”


Para zakończyła ten dzień na cześć kina luksemburskiego obiadem łączącym lokalne tradycje kulinarne i tradycje Wielkiego Księstwa.


Trzeciego dnia rano wielki książę Henri wziął udział w pokazie filmu „Black Dju” nieżyjącego Pola Cruchtena, reżysera luksemburskiego.


Podczas festiwalu wyświetlany był wybór 9 luksemburskich filmów, podkreślających talent i know-how Wielkiego Księstwa w dziedzinie kinematografii.


Już we dwoje, Henri i Maria Teresa przybyli do przestrzeni Franquin, aby wziąć udział w pokazie filmu dokumentalnego „A gdyby Nowy Jork nazywał się Angoulême?"w reżyserii Marie-France Brière, delegata generalny frankofońskiego festiwalu filmowego w Angoulême.


Para Wielkiego Księcia była obecna na ceremonii zamknięcia i wręczenia nagród Francophone Film Festival of Angoulême. Z tej okazji Wielka Księżna miała zaszczyt uczestniczyć w prezentacji prestiżowego Valois de Diamant Zabou Breitmanowi i Éléa Gobbé-Mévellec za film „Les Hirondelles de Kaboul”.Wieczór zakończył się obiadem zamykającym w obecności różnych bohaterów festiwalu.


3 komentarze:

 1. Ciekawe jest to, że w ogóle zareagowano na takie plotki.
  Maria Teresa wyglądała pięknie i elegancko przez cały festiwal.

  OdpowiedzUsuń
 2. O której jest konfirmacja Alexandry i czy będzie jakaś relacja na blogu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konfirmacja Ingrid rozpoczyna się o 12, a od 10 zapraszam na Live Blog.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.