Co nowego w Belgii? #14: Wizyta w prowincji Hainaut, program z królową Matyldą, księżniczka Elżbieta w Walii+więcej

5 września


Para królewska złożyła wizytę w prowincji Hainaut. Rozpoczęła się ona w Centrum Arthur Regniers w Bienne-Lez-Happart (Lobbes). Centrum medyczne i pedagogiczne przyjmuje osoby z porażeniem mózgowym i zaburzeniami ruchowymi. Następnie Filip i Matylda odwiedzili kościół św. Ursmarusa, który obchodzi w tym roku tysiąclecie istnienia.
Później para udała się do Charleroi, gdzie zapoznali się z planem CATCH (CATalyst 4 Charleroi) w nowym zakładzie produkcyjnym MaSTherCell w Bioparku. Wizyta zakończyła się w Quai 10 - interaktywnym centrum kulturalnym i edukacyjnym, w którym znajduje się kino, gry wideo i browar.***


Belgijski dwór królewski opublikował nowe zdjęcie księżniczki Elżbiety wykonane w kampusie United World College of the Atlantic w Walii, do którego uczęszcza księżniczka.

6 września


Królowa Matylda udała się do Wenecji na Biennale, gdzie zobaczyła wystawę „Mondo Cane” duetu artystycznego Haralda Thysa i Josa de Gruytera w belgijskim pawilonie. Kuratorką wystawy jest komisarz Anne-Claire Schmitz (La Loge, Bruksela) w imieniu Wspólnoty Francuskiej. Belgia jest na przemian reprezentowana przez Wspólnotę Flamandzką i Wspólnotę Francuską.Po południu Matylda odwiedziła dwie wystawy z pracami artystów belgijskich. Jako pierwsze zobaczyła solowe show Luca Tuymansa „La Pelle”, który jest pokazywany w Palazzo Grassi. Wizytę zakończyła na 58. międzynarodowej wystawie „May You Live in Interesting Times” w Arsenale z udziałem belgijskiego artysty Otobong Nkanga.


***


Książę Amedeo i księżna Lili zostali po raz drugi rodzicami, tym razem chłopca, którego nazwali Maximilian.

***

Księżniczka Astrid wzięła udział w sesji akademickiej z okazji otwarcia Smart Space. Smart Space to platforma szpitalna dla nowych technologii opieki zdrowotnej, która łączy opiekę kliniczną, badania praktyczne i rozwój produktów. Bieżnia GRAIL, interaktywne i kompaktowe laboratorium ruchowe, które umożliwia pacjentom dostosowanie się w bardziej ukierunkowany i skuteczny sposób, zostało zainaugurowane podczas sesji.

***


Książę wziął udział w sesji akademickiej z okazji Inauguracyjnej Sesji Dni Dziedzictwa. Ta sesja akademicka odbyła się w Domaine du Château de Seneffe. Tematem tego 31. wydania jest „Dziedzictwo jego 31”.

7 września


Książę Laurent reprezentował króla Filipa na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Brugii, w obecności księcia Andrzeja, księcia Yorku.


***


7 września 1930 roku urodził się książę Baudouin, późniejszy król Belgów.

8 września


Król Filip i królowa Matylda wzięli udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Antwerpii.***


Książę Laurent odwiedził Kings Legacy Residential Care Center, miejsce spoczynku zwierząt z rodziny koniowatych w Lummen.

***


8 września 1938 roku urodziła się Paola Ruffo di Calabria, późniejsza księżna Liege i królowa Belgów.

9 września

Król Filip spotkał się z premierem, Charlesem Michelem oraz z informatorami, Didierem Reyndersem i Johanem Vande Lanotte'm w sprawie uformowania nowego rządu.

10 września


Królowa Matylda wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole z trzema laureatami Federalnej Nagrody za Zwalczanie Ubóstwa 2019: De Zuidpoort, ATD Fourth World Belgium i Le Babibar. Tematem tegorocznej nagrody są doświadczeni eksperci. Włączenie i ich osobiste zaangażowanie w walkę z ubóstwem są kluczowe w codziennej pracy laureatów. Ta rozmowa idealnie wpisuje się w cele ONZ dotyczące zrównoważonego rozwoju, których podstawową ideą jest: „nikogo nie pozostawiać / nikogo wykluczać”. Matylda jest orędowniczką osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

***


Król Filip złożył wizytę na morskiej platformie przełączającej Elii Modular Offshore Grid (projekt MOG). Projekt ten jest pierwszym projektem w Belgii i oferuje możliwości dalszego rozwoju energii odnawialnej na Morzu Północnym. Platforma przenosi energię elektryczną wytwarzaną przez cztery nowe farmy wiatrowe na Morzu Północnym (Rentel, Seastar, Mermaid i Northwester 2) na kontynent. Platforma zostanie uruchomiona w tym miesiącu i będzie w pełni operacyjna w 2020 roku.***Post udostępniony przez Mathias De Clercq (@mathiasdeclercqgent)

Wieczorem para królewska uczestniczyła w uroczystym wieczorze zorganizowanym przez „Steunraad Oost-Vlaanderen” dla Fundacji Króla Baudouina.

12 września


Królowa Matylda wzięła udział w światowym szczycie w sprawie szczepień, który podkreśla znaczenie szczepień i ma na celu mobilizację szerokiego wsparcia dla szczepień. Szczyt został zorganizowany przez Komisję Europejską i Światową Organizację Zdrowia (WHO). Skupia 400 uczestników z całego świata, w tym decydentów, ministrów zdrowia, przedstawicieli organizacji ONZ, organizacji pozarządowych, firm, społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich.


Z tej okazji spotkała się również z Sethem Berkleyem.


***


Król Filip przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów Sri Lanki, Wielkiej Brytanii, Afganistanu i Laosu oraz spotkał się z Michelem Delbaere, przewodniczącym Komitetu Strategicznego do spraw Paktu Inwestycyjnego.Po południu odwiedził piątą edycję Session Lead Summer University. To forum oferuje młodym ludziom edukację na tematy społeczne, aby odgrywać znaczącą rolę w społeczeństwie. Ważną rolę na tym forum odgrywają świadectwa zaangażowania oparte na wartościach chrześcijańskich przez wybitnych Belgów.13 września


Królowa Matylda wygłosiła przemówienie o odwiedziła warsztaty podczas obchodów „100 lat opieki nad dziećmi w Belgii”. To wspólne wydarzenie organizowane przez ONE we współpracy z „Kind en Gezin”, Ministerium der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Fachbereich Familie und Soziales i Kaleido. To uroczyste spotkanie jest idealną okazją do zanurzenia pracowników tych trzech rodzinnych placówek wsparcia w stulecie opieki nad dziećmi w Belgii.***


Król Filip przyjął przysięgę Elio Di Rupo na stanowisko ministra-prezydenta rządu Walonii w obecności premiera.

***


Księżna Lea oraz król Letsie i królowa Masenate Mohato Seeiso z Lesoto, Wielki Książę George z Rosji, Gerry Vdsp i Pascal Mouawad byli na Smoczym Obiedzie zorganizowanym przez Mouawad Jewelry.

14 września

Książę Laurent odwiedził Festiwal Komiksów w Parc de Bruxelles, gdzie cały weekend poświęcony został komiksom.

Wrzesień


Królowa Matylda wystąpiła w programie telewizyjnym „Merci voor de muziek” w Pałacu Królewskim w Brukseli. Program honoruje ludzi poprzez muzykę. Muzyka jako połączenie społeczne jest również kluczowa w ramach projektu „Music Connects” funduszu Królowej Matyldy. Od 2016 roku fundusz działa w ramach programu „Muzyka łączy”, w ramach którego muzyka jako język uniwersalny przekracza granice społeczne i przyczynia się do nawiązywania relacji między dziećmi i młodzieżą.
„Merci voor de muziek” jest emitowany przez osiem tygodni w każdy czwartek o godz. 20.40 na stacji Eén. Pierwszy odcinek miał miejsce 5 września. W programie zauważono zdjęcia dzieci pary królewskiej grające na różnych instrumentach.///


W dniu 18 urodzin księżniczki Elżbiety, belgijska poczta wyda nowy znaczek z jej portretem. Wygląd znaczka zostanie ujawniony w dniu wydania. Znaczki z Elżbietą z lat ubiegłych:///


23 grudnia 2017 roku królowa Matylda i księżniczka Elżbieta odwiedziły szpital dziecięcy imienia księżniczki. Była to prywatna wizyta i dopiero niedawno odkryto z niej zdjęcia.


1 komentarz:

  1. Matylda prezentowała się bardzo królewsko w Wenecji. Wydaje mi się, że taką samą sukienkę nosiła Maxima. Ale zważając na uwielbienie obu królowych dla Natan, nie jest to nic nowego.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.