Król Harald jest chory!


Dziś norweski dwór królewski wydał oświadczenie, że król Harald jest chory. 


Już od kilku dni książę Haakon zastępował ojca w jego obowiązkach (przewodniczył nadzwyczajnym zebraniu Rady Stanu, na którym zatwierdził zmiany w rządzie). Jednak pierwotnie chodziły doniesienia, że króla po prostu nie ma w kraju i dlatego Haakon stał się tymczasowym regentem.

Dziś jednak dwór królewski wydał oświadczenie, że król jest chory - cierpi na infekcję wirusową. Książę Haakon spotkał się z prasą i powiedział:
„Mój ojciec zachorował na małą infekcję wirusową i jest na zwolnieniu chorobowym przez kilka dni, ale mamy nadzieję, że wyzdrowieje na Boże Narodzenie”


To nie pierwszy raz, kiedy książę koronny zastępuje króla. Kiedy król Harald zachorował w kwietniu 2018 roku wyniku zatorów i bólu w jednej stopie, książę Haakon wkroczył jako regent za ojca podczas choroby.

W ostatnich latach król miał kilka problemów zdrowotnych i chociaż książę koronny kilkakrotnie go zastępował, nie planuje przekazać swojej roli synowi. Król Harald kilkakrotnie stwierdził, że abdykacja nie wchodzi w rachubę. Wielu zareagowało silnie w październiku tego roku, kiedy po raz pierwszy w czasie swego panowania Harald musiał wsiąść do windy i nie odważył się wejść po schodach, kiedy otworzył norweski parlament.


Święta Bożego Narodzenia 2018 roku płynęły również pod znakiem choroby norweskiej rodziny królewskiej. W tym czasie królowa Sonia była chora i musiała odwołać swój udział w tradycyjnym nabożeństwie w Boże Narodzenie.

4 komentarze:

 1. Mam nadzieję, że przed królem dobre kilka lat jeszcze..Nie wyobrażam co się stanie z monarchią kiedy odejdzie.
  Z skandynawskiej korony tylko Karol Gustaw nie choruje tak (często)jak Harald i Małgorzata II.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że to rzeczywiście nic poważnego i tegoroczne święta będą dla norweskiej rodziny królewskiej przede wszystkim zdrowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oby szybko wrócił do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ostatnich doniesień wynika, że król jutro weźmie udział w tradycyjnym nabożeństwie, więc najprawdopodobniej doszedł już do siebie :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.