Tylko jedno życie masz

Dziś napiszę wam o aferze Mayerling. Słowem wprowadzenia: tragedia z 1889 roku, w której, w wyniku śmierci samobójczej ginie arcyksiążę Rudolf i jego kochanka-baronówna Maria Vetsera, stała się inspiracją dla wielu dzieł artystów: książek, filmów, musicali. Tutaj skupię się na musicalu Afera Mayerling,Inspiracją do jego powstania była książka Fredericka Mortona-Nervous Splendor:Vienna 1888-1889. Spektakl miał swoją premierę w 2006 roku w Budapeszcie. Wystawiany był również w Tokio, Wiedniu i Warszawie. Wersja niemieckojęzyczna została sfilmowana i wydana na płytach CD i DVD. Natomiast w Polsce spektakl został zrealizowany przez Studio Accantus. Niestety nie w pełnym wymiarze, wybrano tylko 11 piosenek, ale dobre i to ;) Polska premiera miała miejsce w 2013 roku i prawdopodobnie będzie można obejrzeć Aferę w nowym sezonie lub wybrane piosenki na recitalach artystów. 


Akcja toczy się wokół wikłającego się romanse następcy tronu, jego nieszczęśliwej, choć rządnej władzy żony Stefanii i szaleńczo w nim zakochanej kochanki-Marii. Ważnymi postaciami są również cesarz Franciszek Józef, Premier Taaffe i hrabina Larisch. Wszystkie wydarzenia prowadzą do tragicznego finału-śmierci kochanków. 


Trzeba wspomnieć, że nie wolno brać wszystkiego jako prawdy historycznej, gdyż to tylko wizja artystyczna oraz nawet historycy nie znają prawdy, gdyż większość materiałów dotyczących tragedii została zniszczona.
Jednak uważa się, że uczucie kochanków było jednostronne i Maria mogła być poniekąd przypadkową ofiarą, która zgodziła się towarzyszyć ukochanemu. W wizjach artystycznych to najczęściej Rudolf i Maria są przedstawiani jako zakochani, którzy w doczesnym świecie nie mogą być razem i tylko śmierć może połączyć ich na wieki.


Warto się pochylić teraz nad poszczególnymi piosenkami z musicalu(zajmę się tylko polskimi wersjami, gdyż niemieckich nie znam za dobrze). Osobiście nie widziałam spektaklu na żywo, lecz można go zobaczyć na You Tube(właśnie zobaczyłam też wersję niemiecką z polskimi napisami). Mam szczególnie dwie ulubione piosenki:
Jesteś mójTylko jedno życie maszA tu pierwsza część wspomnianej wersji niemieckojęzycznej:Wspomnę też o filmach, w których poruszono temat afery: Mayerling z 1936, De Mayerling a Sarajevo z '40, Tajemnica Majerlingu z '49 i dwa inne, mniej znane oraz dwa naj: najnowszy z 2006 roku-Arcyksiążę Rudolf i najsłynniejszy Mayerling w reżyserii Terence'a Younga z Omarem Sharifem, Catherine Deneuve i Avą Gardner w rolach głównych.


Źródła zdjęć: kupbilecik.pl, wymarzona-książka.blogspot.com, filmweb.pl, bear-movies.biz, youtybe.com, www.mp3tunes.tk

3 komentarze:

  1. Dziekuję za piękny musical :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest za co.Slucham tych piosenek na okrągło,szczegolnie ostatnia część i szósta najbardziej mi się podoba.Aktorzy cudowni świetnie dobrani widać chemię pomiędzy nimi,gdybym nie weszła na Twojego bloga nigdy nie poznalabym tego musicalu.Jeszcze raz moje jedno wielkie dziękuję😃

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.