Królewskie filmy

Nie widziałam jak dotąd zbyt dużo królewskich filmów(jak zawsze prześladuje mnie myśl, że tyle filmów wartych obejrzenia już powstało i cały czas powstają nowe, a ja ich jeszcze nie widziałam, podobnie mam z książkami ;), ale opiszę wat tych kilka i w przyszłości będę uzupełniała tę notkę.

Jak zostać królemMój pierwszy obejrzany królewski film. Wydaje mi się, że świetnie pokazał życie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w przełomowym dla niej momencie: umiera król Jerzy V i na tronie zasiada jego syn-Edward VIII, który zakochuje się w podwójnej rozwódce-Wallis Simpson. I w całym tym galimatiasie musi odnaleźć się młodszy brat młodego króla-jąkający się Książę Yorku. W tym rozgardiaszu znajduje sojusznika-Lionela Logue'a, który pomaga księciu nauczyć się mówić bez wady. Z historii bardzo dobrze wiemy jak to się skończyło, ale w filmie nacisk był kładziony bardziej na to co jej towarzyszyło: emocje, relacje i przyjaźń rodząca się między Lionelem i Księciem.  Myślę, że zasłużenie film zdobył cztery Oscary, między innymi dla najlepszego aktora pierwszoplanowego-Colina Firtha, który zagrał fenomenalnie.

Weekend z królem


Mój ostatni królewski film, który obejrzałam, ale piszę o nim w tym miejscu ponieważ opowiada o bohaterach z Jak zostać królem. Z tego co pamiętam był reklamowany też jako jego kontynuacja, lecz tutaj król i królowa na pewno nie są postaciami pierwszoplanowymi. Główną osią natomiast jest romans między prezydentem Stanów Zjednoczonych-Franklinem Rooseveltem, a jego daleką kuzynką, którego punkt kulminacyjny przypada na przyjazd brytyjskiej pary królewskiej, która szuka sojusznika w przededniu II wojny światowej.  Z historii wiemy, że USA przystąpiła do tej wojny, lecz w tamtych letnich dniach nic nie było przesądzone. Amerykanie młodego pokolenia chcieli by król i królowa byli do nich podobni(za przykład niech posłuży zachowanie żony prezydenta), choć były też osoby ze starszego pokolenia, które traktowały gości z należytą atencją(matka prezydenta). Najważniejszy moment filmu to przyjęcie w ogrodzie, prezydent do stolika zaprasza kochankę, a król zjada hot doga. Myślę, że ten film nie jest tak dobry jak Jak zostać królem, ale warto go zobaczyć również dla innych ważnych scen.

Królowa


Kolejny oscarowy film o BRK opowiadający o kolejnym przełomowym dla niej momencie. Tutaj skupiono się na kilku dniach po śmierci księżnej Diany, kiedy oczy całego świata zwróciły się ku Elżbiecie II i jej rodzinie, lecz ona nie pokazała publicznie żadnej reakcji. Po kilku latach na pewno wygląda inaczej: wtedy, na gorąco chyba wszyscy oskarżali Elżbietę o bezduszność, nikt nie brał pod uwagę jakie mogła mieć racje, dopiero później ten film pokazał, że ona nie pozwoliłaby sobie na to czego od niej oczekiwano, gdyż została wychowana w innych czasach i byłoby to niezgodne z protokołem, na przykład zniżenie flagi do połowy masztu w pałacu Buckingham, ponieważ to czy flaga powiewa, czy nie oznaczało obecność królowej w budynku. Zależało jej również na tym by dzieci Diany i Karola mogły w spokoju przeżyć żałobę, bez obecności dziennikarzy. Ważnym elementem jest również relacja królowej z nowo wybranym premierem Tony'm Blair'em, który próbował ją przekonać do nowocześniejszego podejścia do ówczesnej sytuacji. 

Grace. Księżna Monako


Film(tym razem nie o BRK ;), opowiadający o krótkim okresie z życia księżnej Grace. Ten okres obejmuje głównie czas, gdy Grace zastanawiała się nad tym czy zagrać w filmie, a książę Rainier próbuje zapobiec francuskiej inwazji na Monako. Grace mimo początkowej zgody na zagranie w filmie Hitchcocka, rezygnuje i skupia się na nauce francuskiego i pokazaniu się z jak najlepszej strony jako księżna. Postanawia również pomóc mężowi, gdy dowiaduje się, że ktoś w pałacu pomaga stronie francuskiej. Urządza również Bal Czerwonego Krzyża, na który zaprasza same sławy i przeciwnika-Charles'a de Gaulle'a. Chce by o jej nowej, małej ojczyźnie mówili wszyscy i potępili francuzów w razie ich ataku na Monako. Wszystko kończy się stuprocentowym sukcesem: jest teraz uważana za perfekcyjną księżną, znajduje kreta, Francja odpuszcza, mąż docenia. Taka typowa bajka o kopciuszku i księciu ze szczęśliwym zakończeniem. Tylko mam niedosyt, że nie przedstawiono dłuższego okresu życia Grace. I mnie nie do końca przekonuje Nicole Kidman w roli Grace.

Źródło zdjęć: filweb.pl

***

Chciałam serdecznie podziękować za 1040 wyświetleń i 16 komentarzy! Cieszę się, że mój blog do was trafił i mam nadzieję, że nadal będziecie ze mną!

3 komentarze:

 1. Świetny post!
  Z innych filmów o rodzinach królewskich polecam: zbuntowany książę Harry, The Diamond Queen (BBC),Elizabth at 90,William and Kate, Elizabeth-a fascinating Life,Queen Mother 100 years in 100 minutes.
  A z tych fabularnych: Bajkowe boze Narodzenie, Książę i ja (3 części), serial o Dianie,My summer prince.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Mam nadzieję, że niedługo je zobaczę.

   Usuń
 2. Nie widziałam jeszcze filmu o Grace. Muszę go w końcu obejrzeć! ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.