Królewskie książki

Mam krótkie doświadczenie z królewskimi książkami, mimo że rodzinami królewskimi interesuję się od trzech lat. Książki o nich czytam dopiero od kilku miesięcy, więc ten post będę aktualizować. Będę je opisywała w kolejności czytania.

1. Kate. Księżna Cambridge Marcia Moody

Biografia Księżnej Catherine mnie zachwyciła: czytało się ją lekko i szybko, przybliżyła mi sylwetkę bohaterki, którą wydawało mi się, że całkiem dobrze znam. Czasami wydawało mi się, że gdzieś już to czytałam, ale to dlatego, że na blogach o Księżnej były publikowane fragmenty książki. Chciałabym by autorka zaktualizowała książkę o najnowsze wydarzenia z życia Kate.

2. Książę Karol. Serce Króla Catherine MayerNapiszę to wprost: ta książka mnie nie wciągnęła. Czytało mi się ciężko, musiałam się do niej zmuszać, często łapałam się na tym, że odpływam od niej myślami. Może działo się tak też dlatego, że na mężczyzn w rodzinach królewskich zwracam mniejszą uwagę niż na kobiety. Mimo tego jednak teraz cieszę się, że ją przeczytałam, bo nie sądziłam iż Karol potrafi pomagać w tak szerokiej skali i często sami podopieczni nie wiedzą, że Książę patronuje fundacji która się nimi opiekuje.

3. Żelazne Damy Kamil JanickiOpowieść historyczna oparta na autentycznych źródłach i przemyśleniach autora o kobietach, które budowały Polskę u boku swych mężów, którzy niekoniecznie grali pierwsze skrzypce w kraju. Jak widać nie bez powodu mówi się, że mąż to głowa rodziny, a żona to szyja, która tą głową kręci ;) Bohaterki to między innymi Dobrawa, która przyczyniła się do chrztu Mieszka(NIE całej Polski), Oda, która staje się rękojmią pokoju i Emnilda, której jedno słowo może pogrążyć Europę w ogniu wojny. Moim zdaniem to kolejna świetna książka z serii Prawdziwe historie. Niedokończone wątki będą kontynuowane w kolejnej książce, której już nie mogę się doczekać.

4. Bajki, które zdarzyły się naprawdę Anna MoczulskaBardzo ciekawa książka o dawnych kobietach, których życie, w którymś momencie prowadziło na dwory królewskie. Znajdziemy tu historie prawdziwego Kopciuszka(Katarzyna I) czy też Królewny Śnieżki(Sissi). Czytało mi się bardzo lekko i szybko. Każda historia wpisywała się w kanwę którejś z baśni. Autorka nie przesadza z faktami historycznymi, za to przedstawia prawdopodobne myśli towarzyszące bohaterkom. Jeśli chcecie więcej prawdziwych historii napisanych w przystępny sposób zajrzyjcie na bloga autorki:
Kobiety i Historia

5. Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie Łukasz WalewskiWczoraj ją skończyłam i już wiem jak się zachować gdy spotkam jakiegoś rojalsa ;) Ale nie tylko w takich sytuacjach wiedza z tej książki może się przydać. Przyda się w zwykłych sytuacjach przy powitaniu, poznaniu nowej osoby i przy rodzinnym obiedzie. Można też na przykład rozładować sytuację po własnej wpadce mówiąc, że na przykład książę Filip miał podobną lub po prostu samemu pomyśleć: tyle osób, które powinno świecić przykładem popełnia gafy, że ja też nie mam się czym przejmować. Tak więc polecam tą książkę i tym, którzy nie chcą popełniać gaf, ale też tym, którzy chcą dobrze się bawić czytając książkę ;)

***

A wy jakie jeszcze książki mi polecicie? O czym chcielibyście przeczytać?

Źródło zdjęć: empik.com

7 komentarzy:

 1. Polecam książki ,, Kopciuszek Współczesny" oraz ,, Diana w pogoni za miłością". Obie świetnie się czyta:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prędzej lub później pewnie je przeczytam, póki co bazuję na książkach z bibliotek, a w nich jest tak sobie z książkami z tej dziedziny :/

   Usuń
 2. Szczerze mówiąc, nie czytałam żadnej z tych książek, ponieważ BRK nie interesuję się za bardzo, a na dwie kolejne nadal poluję :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że z tych tutaj książek przeczytałam tylko pierwszą. Biografię Karola chciałam "upolować", ale w końcu dałam sobie spokój. Natomiast szczerze mogę polecić książkę Andrew Marr'a "Prawdziwa królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy" - jest naprawdę rewelacyjna, całe mnóstwo ciekawostek i faktów z życia monarchini, których nie znalazłam nigdzie indziej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Napisałam w niewłaściwym miejscu, więc napiszę tutaj.
  Ta o Karolu jest ponoć nudna. A ''Żelazne damy'' są w niektórych momentach trochę przesadzone. Historyczna Emnilda była dobra, w książce autor zrobił ją negatywną postacią historyczną. Zresztą, to i tak jest facet, który wzbudza wiele kontrowersji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja polecam "Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?" Marla Rybarczyka. Jest świetna,nie czyta się jej aż tak lekko jak "Kate. Księżna Cambridge" ale to może dlatego że Kate interesuje mnie bardziej i ta książka przypominała love story a w książce Marka Rybarczyka jest opisane całe życie Elżbiety od narodzin do 21 kwietnia 2016 i zbacza też na ścieżki Karola i Diany, Małgorzaty, Filipa oraz innych członķów RK a ja poluję na "Buckingham za zamkniętymi drzwiami" tylko że nigdzie nie ma od 3 lat

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.