Królowa polskiego kryminału-Katarzyna BondaKatarzyna Bonda-dziennikarka, dokumentalistka i pisarka. Urodziła się i wychowała w Hajnówce. Jej rodzina ma korzenie białoruskie. Ma córkę Ninę, Studiowała dziennikarstwo i scenopisarstwo. Zadebiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank. W tej kolejnych książkach przedstawiła nowy typ bohatera-profilera. Jej pierwsza książka została uhonorowana nagrodą Debiut Roku wydawnictwa Media Expert. Z kolei Okularnik zdobył tytuł Bestselleru Empiku w zeszłym roku. 


Trylogia o Hubercie Meyerze

Sprawa Niny Frank(Dziewiąta runa)


Mimo, że to pierwsza część, przeczytałam ją na końcu. Tutaj, rozdziały dziejące się w teraźniejszości, łączą się z takimi o przeszłości i często pewnych rzeczy o przeszłości ofiary dowiadujemy się na chwilę przed głównym bohaterem. Jest sporo podejrzanych i każdy jest niewinny, mimo że mieli motywy. Warto też wspomnieć, że nie wszyscy w policji ufają profilerom i czasem chętniej skorzystaliby z pomocy jasnowidzów niż wykształconemu psychologowi zajmującemu się profilowaniem.

Tylko martwi nie kłamią


Pierwsza książka Katarzyny Bondy, którą przeczytałam w wakacje 2015 i poleciłam ją mojej gimnazjalnej polonistce. Mimo sporej objętości(jak przy wszystkich książkach tej autorki), czytało się bardzo lekko i szybko. Nie chciało mi się zostawiać tej książki przed dowiedzeniem się kto zabił, ale nie tylko. Jak w większości książek, autorka zaczęła od retrospekcji wydarzeń sprzed kilku lat, a później przeskoczyła do teraźniejszości i czytelnik może się zastanawiać o co tu chodzi? A chodzi w sumie o to jak nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość.

Florystka


Druga książka, którą przeczytałam. Trochę dziwnie się czułam, gdy bohater postarzał się o parę lat i odszedł z policji. Ale nie to jest najważniejsze. Ponownie dochodzi do zbrodni. Ponownie ma ona swe motywy w przeszłości. Tym razem sprawa dotyczy zaginięcia dziewczynki. Jest wiele motywów, ale ten prawdziwy wychodzi na jaw dopiero po jakimś czasie. Po czasie, w którym ginie kolejna osoba-dotąd podejrzana.  

Tetralogia Czterech Żywiołów

Powietrze-Pochłaniacz


Pierwsza część nowej serii o Saszy Załuskiej-profilerce, która wraca do Polski razem z córką Karoliną po traumatycznych wydarzeniach i kilkuletnim pobycie w Wielkiej Brytanii. Gdy dostaje pierwsze komercyjne zadanie, nie wie w co się wpakuje. A wpakuje się w sprawę zabójstwa, w które zmieszani są bracia bliźniacy, którzy przed kilkunastu laty zamienili się tożsamościami, ich wuj-gangster, który trzyma w szachu całą władzę trójmiasta i rodzina rodzeństwa, które zginęło przed laty jednego dnia. A Sasza zmaga się w tym samym czasie ze swoją perfekcyjną rodziną i własnymi demonami.

Ziemia-Okularnik


Tym razem autorka osadziła akcję w rodzinnej miejscowości i pewne wydarzenie z przeszłości w książce zaczerpnęła z własnej historii rodzinnej. A Saszę do Hajnówki rzuca chęć dotarcia do osoby z własnej przeszłości i sprawdzenie jakie ma zamiary wobec niej i jej córki. Szukając tej osoby wplątuje się w sprawę dotyczącą zaginięcia Panny Młodej wprost z przyjęcia weselnego. Trzeba dodać, że dotąd każda kobieta związana z Panem Młodym tak kończyła. Trzeba więc rozwiązać sprawy kilku zaginięć, ale też problem na linii Polaków, którzy w polskim miasteczku są mniejszością, i Białorusinów, którzy trzymają władzę. 

Ogień-Lampiony i Woda-Czerwony Pająk


Dwie ostatnie części tetralogii, które są dopiero w przygotowaniu. Wiadomo, że akcja Lampionów jest osadzona w Łodzi oraz, że Sasza tym razem zmierzy się z podpalaczem. Natomiast ostatnia część ukarze się dopiero w przyszłym roku. Możliwe, że seria zostanie sfilmowana. 

Dokumenty kryminalne: Polskie Morderczynie i Zbrodnia niedoskonała


Dwie książki dokumentalne, których jeszcze nie czytałam. Ale myślę, że wkrótce to nadrobię. Pierwsza z nich opowiada, jak sam tytuł wskazuje, o kobietach, które zabiły. Materiały do książki to wywiady z bohaterkami, które często wcześniej ich odmawiały, i sądowe akta. Na podstawie książki powstał film i spektakl teatralny.
Natomiast Zbrodnia niedoskonała powstała we współpracy z Bogdanem Lachem, który jest psychologiem śledczym i uczestniczył w śledztwach również jako profiler. Książka opowiada o profilowaniu: sprawach, które rozwiązano dzięki niemu, czym jest, jaka jest jego historia

Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania


Książka ta to kurs kreatywnego pisania, po którym będziemy potrafili napisać powieść

Zbiory opowiadań: Antologia kryminalna 13 i Cicha 5


Zbiory opowiadań różnych autorów, ale każde coś łączy: pierwszy zbiór to opowiadania kryminalne, a drugi łączy dzień i miejsce: Wigilia i Krucza 15.

Źródła zdjęć: empik.com, lubimyczytac.pl


6 komentarzy:

 1. Nie przepadam za kryminałami, zawsze wzbudzają we mnie grozę i odrazę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak moja przyjaciółka! Gdy przegląda moje książki, to od razu nie przeglądając odkłada kryminały ;)

   Usuń
 2. Czytałam "Sprawę Niny Frank" i wszystkie części "Czterech żywiołów". Ta ostatnia pozycja podobała mi się najbardziej. Autorka ma fajny styl pisania i z dużą lekkością wprowadza retrospekcje w środek akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Jestem pod wrażeniem. To cud przeczytać wszystkie części "Czterech żywiolow", skoro trzecia część będzie miała premierę za dwa miesiące a czwarta jeszcze nie została napisana. Ludzie, litości!

   Usuń
  2. To prawda. Mi w czterech żywiołach podoba się to, że główną bohaterką jest kobieta(w świecie dość męskim) i to, że nie jest jakaś cukierkowa, tylko zbudowana z krwi i kości.

   Usuń
  3. Nie doprecyzowalam, że chodziło mi o te, ktore wyszły ^^

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.