Nie ulegaj presji-Młoda VictoriaW sobotę obejrzałam film Młoda Victoria, który opowiada o jej młodzieńczych latach, w których stała się królową, uniezależniła się od matki, która chciała zostać regentką, połączyła ją silna więź z premierem lordem Melbourne'm i spotkała miłość życia-księcia Alberta. 

Film rozpoczyna scena koronacji Victorii, a później przechodzimy do wydarzeń sprzed roku: Conroy i księżna Kentu próbują zmusić księżniczkę do podpisania aktu regencji. Nie udaje się im to, lecz później cały czas podkreślają jej młody wiek i niezdolność do podejmowania decyzji. Gdy księżna i córka wybierają się na urodziny króla, matka mówi córce, że królewski dwór będzie próbował ją odseparować od siebie. Natomiast król na uroczystej kolacji oskarża szwagierkę o separowanie następczyni tronu. Z kolei premier owija Victorię sobie wokół najmniejszego palca mówiąc jej gładkie słówka i proponując pomoc. A belgijski król Leopold, chcąc mieć w Anglii sojusznika, wysyła na dwór Victorii swego bratanka-księcia Alberta, by rozkochał w sobie księżniczkę.
Jak widać, przedstawiono sporo walki o wpływy. A w tym wszystkim osiemnastoletnia królowa, która stara się odnaleźć swoją drogę do serc poddanych, która wcale nie jest prosta. Pewne rzeczy pod względem historycznym zostały przeinaczone, pominięte lub nie miały nic wspólnego z historią(mimo kilku prób zamachu, ani Albert, ani Victoria nie ucierpieli, a tutaj tak), ale filmy rządzą się własnymi prawami.  A scena, gdy Albert uczy Victorię strzelać z łuku przypominała mi podobną w drugiej części Pamiętników Księżniczki.
Moją uwagę w każdym filmie zwraca muzyka. Może nie do końca od razu, gdy oglądam, ale zawsze po obejrzeniu sprawdzam kto jest autorem muzyki i jakie piosenki wykorzystano. Autorem muzyki do Młodej Victorii jest Ilan Eshkeri-brytyjski kompozytor znany z takich filmów jak Gwiezdny Pył, Baranek Shaun, Still Alice czy z gry Sims 4. Tutaj jego praca jest prawie niezauważalna, ale tylko prawie. Widać ją w scenie balu, gdzie Victora tańczy z Albertem:


W filmie wykorzystano też piękną piosenkę Sinead O'Connor Only You:


Warto wspomnieć o pięknych strojach, które miały jedną wadę: zamek błyskawiczny, który wynaleziono kilka lat po akcji filmu. Ciekawostką jest też to, że producentką filmu jest Księżna Jorku i w jednej ze scen możemy zobaczyć jej córkę-Księżniczkę Beatrice:
Księżna Jorku z córkami-Beatrice i Eugenia, na premierach Młodej Victorii:Źródła zdjęć: filmweb.pl, canalplus.pl, stopklatka.pl, cineman.pl, royalatcher.tumbr.com, Zimbio.com

3 komentarze:

 1. Dziwnie to wygląda na 10. zdjęciu. Widać portret Victorii namalowany dopiero w 1859 roku. Popełnili gafę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedną z wielu, w innej scenie Albertowi podano portret Victorii, który też powstał kilka lat później.

   Usuń
 2. Księżna Yorku nie miała czym zabłysnąć, to stworzyła film ;) A żeby jeszcze wylansować swoje córeczki, to wzięła jedną z nich do roli ;) Coś jakby gwiazdorzenie xD

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.