Kiedy twoje życie jest nic niewarte...-"Łzy Księżniczki" Jean Sasson+Królowa Silvia na "Upiorze w Operze"+więcejOstatnio na Swedish Princesses i blogu o księżnej Charlene mogliście i będziecie mogli przeczytać o Sekretach Księżniczki Jean Sasson, a ja kilka dni wcześniej wypożyczyłam Łzy Księżniczki tej samej autorki, która jest czwartą częścią serii książek o księżniczce Sułtanie-jednej z wnuczek pierwszego króla Arabii Saudyjskiej. Sekrety... to również opowieść o Sułtanie, ale o tym trochę później.Wróćmy do Łez Księżniczki. Narratorką jest księżniczka Sułtana-najmłodsza z jedenaściorga dzieci swojej matki, która urodziła dziesięć dziewczynek i jednego syna. Opowiada o historiach swojej rodziny oraz kobiet, którym pomogła. Niestety jej pomoc nie zawsze wystarczała, ponieważ w Arabii Saudyjskiej kobieta jest nic nie warta: musi cały czas zasłaniać całe swe ciało, nie może jeździć samochodem, męża wybierają jej rodzice i widzi go dopiero w chwili ślubu. Przez wiele lat dziewczynki nie mogły się uczyć, a w dorosłości same pracować. A dziś często i tak nie widzą zarobionych przez siebie pieniędzy, ponieważ dostęp do ich kąt mają tylko ich opiekunowie-ojca, bracia, mężowie. Trzeba też dodać, że mężczyźni mają nad kobietami ze swojej rodziny nieograniczoną władzę: mogą zmusić je do wszystkiego, a jeśli je zgwałcą lub zamordują-ponoszą symboliczną karę, gdyż zwykle mówią, że ich krewna zbezcześciła honor rodziny, a honor-rzecz święta. W ostatnich latach sytuacja kobiet w tym najbogatszym państwie świata się zmienia na lepsze. Niestety bardzo powoli.


Kilka słów o księżniczce Sułtanie: jak już wspomniałam jest wnuczką nieżyjącego już króla i najmłodszą córką jednego z książąt i chyba jednej z jego czterech żon(mam na myśli to, że matka Sułtany na pewno była jego żoną, ale nie jestem pewna czy nie miał ich więcej-mógł mieć cztery w tym samym czasie, a po śmierci bądź rozwodzie z jedną z nich mógł mieć kolejną). Księżniczka miała dziewięć starszych sióstr i brata-ukochane i faworyzowane dziecko ojca, tylko ze względu na to, że był chłopcem. Warto też wspomnieć, że mimo tytułu księżniczki, Sułtana nie miała łatwego życia, choć teraz jest ono szczęśliwe. W młodym wieku straciła matkę. Wtedy zaopiekowały się nią starsze siostry, a ojciec przymykał oczy na jej wybryki. Pozwolił jej też zobaczyć męża przed ślubem. Jak się okazało padło na bardzo dobrego mężczyznę-Karima, który miał nowoczesne poglądy. Dodam, że ma tylko jedną żonę-właśnie Sułtanę. Mają troje dzieci i troje wnuków, którzy przewijają się na kartach powieści. Ciekawostka: Sułtana jest żywą osobą, która na prawdę mieszka w Arabii Saudyjskiej i opowiada prawdziwe historia.


A te historie to: 
Kłótnie jej niezależnych córek-Mahy i Amani
Droga doktor Miny od cudownego ocalenia życia do tytułów naukowych
Bitwa o portret matki Sułtany
Kłótnie z bratem
Historie kobiet, którym Księżniczka pomogła, ale też tych, którym nie dało się pomóc


O autorce: Jean Sasson jest amerykanką, która prze dwanaście lat mieszkała w Arabii Saudyjskiej. Tam spotkała księżniczkę Sułtanę i się z nią zaprzyjaźniła. Gdy opuściła ten kraj na początku at '90, spełniła prośbę Księżniczki i napisała książkę o jej losach. Następnie powstały dwie kolejne części, a dwa lata temu czwarta, o której jest ten post , a w tym roku piąta. Jean napisała też kilka innych książek, w większości o prześladowaniach kobiet: Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie, Z miłości do syna, Musiałam odejść. Nie wymieniłam tu wszystkich pozycji.Seria o księżniczce Sułtanie:

Księżniczka


Córki Księżniczki Sułtany


W Kręgu Księżniczki Sułtany


Łzy Księżniczki


Sekrety Księżniczki

***

Królowa Silvia chyba bardzo lubi musicale, ponieważ jakiś czas temu pojawiła się na spektaklu Mamma Mia, o czym pisałam tutaj, a 14 września oglądała Upiora w Operze, o którym napiszę wam za jakiś czas!

Źródła zdjęć: twitter.com, lubimycztac.pl, jeansasson.com, jeansasson.wordpress.com, cout.ppl, natemat.pl, multiculticlub.com

***

Zajrzyjcie do zakładki Victoria, gdzie znajdziecie informacje o serialu. Jeśli macie jakieś propozycje, zostawcie komentarz w zakładce o tym tytule.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.