Strzelistych katedr świat istnieje dalej-musical Notre Dame de Paris


Przepraszam za opóźnienie, ale cały poprzedni weekend nie było mnie w domu, a w tygodniu nie miałam czasu na dokończenie postu.

O musicalu Notre Dame de Paris wspominałam w poście Ale musicale!, ale dziś chciałam napisać o nim szerzej z powodu wczorajszej premiery tego musicalu w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Wersja oryginalnaOryginał miał swoją premierę 16 września 1998(czyli musical ma osiemnaście lat jak ja!)w Paryżu. Powstał w oparciu na powieści Victora Hugo-Katedra Marii Panny w Paryżu, słowa piosenek napisał Luc Plamondon, a muzykę Riccard Cocciante. Spektakl był wystawiany w miastach Francji, Belgii, Szwajcarii i Kanady.

Obsada:Hélène Ségara jako EsméraldaDaniel Lavoie jako Frollo
Bruno Pelletier jako Gringoire
Garou jako Quasimodo
Patrick Fiori jako Phœbus
Luck Mervil jako Clopin
Julie Zenatti jako Fleur-de-Lys


Piosenka Belle z tego musicalu była nominowana do tytułu Piosenki Wieku i została wybrana Piosenką Pięćdziesięciolecia.
Spektakl został nagrany na płyty DVD/VHS, Riccardo Cocciante otrzymał w Monako World Music Award za sprzedanie 10 milionów płyt ze swoim musicalem.
Moje ulubione piosenki:


I wersja oryginalna z polskimi napisami część 1:
Wersje zagraniczne

Powstały liczne przekłady musicalu, między innymi na:
WłoskiRosyjskiHiszpańskiAngielskiKoreańskiPolskie pojedyncze wykonania 

Najważniejszym jest chyba Belle w wykonaniu Garou, Roberta Janowskiego i Piotra Cugowskiego w Sopocie 24 czerwca 2002 roku. Dodam tutaj, że Garou często bywa w Polsce z koncertami.Kilka lat temu na Sabacie Czarownic w Kielcach Janusz Radek wykonał również Belle, a w innej edycji tego koncertu Katedr Świat:W internecie można też znaleźć piosenkę Katedr Świat w wykonaniu Łukasza Zagrobelnego, o którym wspomnę jeszcze za chwilę:Znaleźć można też grupę De Oriunde i jej wykonanie kilku piosenek z Notre Dame...
Polska wersja po raz pierwszy

W grudniu 2009 roku miał premierę spektakl Notre Dame l'histoire-polska adaptacja Notre Dame de Paris. Niestety nie powstała ona w porozumieniu z właścicielami praw autorskich oryginału i sprawa wylądowała w sądzie. Firma oskarżona została uznana za winną i musiała zaprzestać wystawiania musicalu i zapłacić prawie trzy miliony złotych poszkodowanym. W tej wersji można było zobaczyć między innymi Patrycję Kazadi, Marcina Mrozińskiego, Edytę Krzemień i Pawła Tucholskiego. Na You Tube możemy usłyszeć ich wykonania:


Polska wersja po raz drugi

A teraz przejdźmy do ostatnich wydarzeń: wczoraj odbyła się premiera polskiej wersji Notre Dame de Paris w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni! Tym razem wszystko poszło zgodnie z prawem i pod okiem przedstawicieli właścicieli praw autorskich. Tłumaczeniem zajęli się Piotr Olkusz i Zbigniew Książek. Ciekawostką jest to, że aktorzy będą grali w oryginalnej scenografii. A na scenie zobaczymy:

Esmeralda-Maja Gadzińska/Ewa KłosowiczQuasimodo-Janusz Kruciński/Michał GrobelnyGringoire-Maciej Podgórzak/Jan Traczyk/Bartosz OszczędłowskiFrollo-Artur Gruza/Piotr PłuskaPhoebus-Przemysław ZubowiczClopin-Krzysztof Wojciechowski/Łukasz ZagrobelnyFleur de Lys-Kaja Mianowska/Weronika Walenciak/Ewelina HincPoniżej nagrania z próby medialnej......i premierowe oklaski i ukłony:Zapraszam was na facebookową stronę fanów Notre Dame de Paris, stronę Teatru w Gdyni i jej Facebooka, na konto na You Tube i na stronę o Notre Dame.


5 komentarzy:

 1. Słyszałam o tym spektaklu dziś rano, zapowiada się ciekawie, może kiedyś uda mi się go obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spektakle będą jeszcze w 2017 i 2018 roku i osobiście planuję się wybrać na niego w przyszłym roku ;)

   Usuń
 2. Uwielbiam ten spektakl w oryginalnej wersji! Wszystkie piosenki są mega, a Daniela wręcz ubóstwiam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kuba Krzemieniewsi18 września 2016 17:28

  znam ten spektakl na pamięć z krążących w yutubie wersji , obejrzałem go w całości w oryginale, posiłkując się tłumaczeniem Ozgi ale fragmenty z teatru Gdynia zauroczyły mnie - będę tam wraz z rodziną i również nie mogą się doczekać

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.