Noc Muzykę Gra-Upiór w OperzeJak już wiecie uwielbiam musicale. Jednym z moich ulubionych jest Upiór w Operze. Stworzył go Andrew Lloyd Webber na podstawie powieści Gastona Lereux(której jeszcze nie przeczytałam, ale wszystko przede mną), która doczekała się wielu ekranizacji.

Zacznijmy od musicalu wystawianego na deskach Her Majesty's Theatre. Jak już wcześniej wspomniałam stworzył go  Andrew Lloyd Webber(konkretnie napisał muzykę). Pomogli mu Chrarles Hart i Richard Stilgoe(libretto). Trzeba wspomnieć, spektakl(a co za tym idzie i film)znacząco odchodzą od fabuły książki. W rolach głównych wystąpili Michael Crawford jako Upiór i Sarah Brightman jako Christine(ówczesna żona Webbera, ciekawostka: partia głównej bohaterki została napisana specjalnie dla Brightman, np. utwór tytułowy kończy się najwyższą nutą,którą mogła wyemitować). Pokaz premierowy odbył się 9 października 1986 na West Endzie(choć już wcześniej niektórzy mieli okazję zobaczyć nieco inną wersję). Tam musical jest grany nadal, tak jak i na Broadwayu(premiera 26 stycznia 1988 na scenie Majestic Theatre). Upiora wystawiano w wielu krajach, między innym w Argentynie, Niemczech, Danii, Szwecji(niedawno królowa Silvia była na tym spektaklu w Sztokholmie), na Tajwanie i w Polsce o czym za chwilę.A teraz przejdźmy do filmu z 2004 roku w reżyserii Joela Schumachera na podstawie musicalu Webbera. W rolach głównych wystąpił Gerard Butler i Emmy Rossum. Ciekawostką jest, że film miał powstać czternaście lat wcześniej z teatralnymi odtwórcami ról, ale Webber rozwiódł się z Sarah Brightman i projekt odłożono. Inną ciekawostką jest, że w jednej ze scen Christine została wystylizowana jak cesarzowa Sissi. Warto też dodać, że do roli Upiora rozważano między innymi Hugh Jackmana i Antonio Banderasa, a jako Christine miała zagrać Anne Hathaway, ale termin planu zdjęciowego pokrywał się z realizacją Pamiętników Księżniczki 2. Wersję filmową widziałam kilka lat temu, ale pamiętam, że bardzo mi się podobała.W 2008 roku natomiast w Teatrze Muzycznym Roma miała miejsce polska premiera spektaklu. Kilka miesięcy po premierze, polską wersję zobaczył twórca oryginału-Andrew Lloyd Webber. Po dwóch latach na warszawskiej scenie, Upiór zszedł z afisza po rekordowej liczbie spektakli(572). Ale w 2013 roku dostał "drugie życie" na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W rolach głównych na obu scenach wystąpili Damian Aleksander/Tomasz Steciuk i Edyta Krzemień/Paulina Janczak/Kaja Mianowska. W Białymstoku ostatnio spektakl wystawiono w marcu. W nowym sezonie póki co nie ma go na afiszu, ale mam nadzieję, że za jakiś czas będę miała okazję zobaczyć ten musical na żywo. Albo uda mi się zobaczyć oryginalną wersję na West Endzie bądź Broadwayu?Zwiastun białostockiego spektaklu:


Zwiastun filmu:


Poniżej kilka wersji tytułowej piosenki:


Źródła zdjęć: Filweb, Co jest grane, Pinterest, Teatr Roma, Empik, Cesarzowa Sissi, Teatry Warszawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.