Skandaliczne zachowania monarchów-Królewskie Skandale Michael FarquarJak wspominałam w poście o książce Sisi. Cesarzowa mimo woli, nie czytałam jej jednym ciągiem, tylko z przerwą, wywołaną tym, że po prostu moja mama ją "porwała" ;) A ja nie marnując czasu, zabrałam się za inną książkę-Królewskie Skandale Michaela Farquara.
Jest to książka, jak sama nazwa wskazuje, o skandalach w rodzinach królewskich. I to takich, że współczesne skandale się do nich nie umywają. No cóż, nie ukrywajmy, że dziś nie miałyby racji bytu: pijarowcy czuwają nad wizerunkiem rodzin, a one same czują presję społeczeństwa w kwestii bycia perfekcyjnym i same chcą by ich "grzeszki" nie wyszły na światło dzienne. A gdy coś pójdzie nie tak, wystosowują sprostowania, oświadczenia i posypują głowy popiołemMimo, że to tytuł sprzed kilku lat, nic nie stracił, bo po prostu opowiada o wydarzeniach sprzed wieku(najświeższe to bodajże czasy brytyjskiej królowej Victorii). Jednak mimo odległości wydarzeń, czyta się dość szybko. Podrozdziały są dość krótkie-kilka stron(najkrótsze są opowiadające o śmierciach różnych członków rodzin królewskich).


Książka jest podzielona na rozdziały i podrozdziały, które opowiadają o danej historii. Znajdziemy w niej między innymi historie o Henryku VIII i jego relacjach z żonami i dziećmi, skandalizujących papieżach, nienasyceniu seksualnym Katarzyny Wielkiej, złe relacje angielskich monarchów z następcami tronu oraz grzechy cesarzy Rzymu.


Polubiłam tę książkę za połączenie moich ulubionych tematów-rodzin królewskich i historii, którą tworzyli. Jest to znakomita pozycja dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś o protoplastach obecnych monarchów, ale uwaga: pozostawia niedosyt, ponieważ przedstawia tylko wycinki z życia danej postaci.Spodoba się też tym, którzy interesują się historią, ale nudzą się na jej lekcjach w szkole. No bo powiedzmy sobie szczerze: program nauczania nie powie ci tylko, że Henryk VIII miał kilka żon, ale nie wspomni o tym jak skończyły w tak ciekawy sposób.
Na zdjęciach od góry: caryca Katarzyna Wielka, car Piotr Wielki, król Henryk VIII

Źródła zdjęć: http://lubimyczytac.pl, olx.pl, http://jaczytam.blox.pl, Wikipedia


5 komentarzy:

 1. Mam tę książkę. Wprawdzie należy do mojej mamy, ale jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko jest i leży na półce, czy też ją czytałaś?

   Usuń
  2. Czytałam kiedyś, ale nie dotarłam do końca. Będę musiała zacząć od początku.

   Usuń
 2. Wydaje się bardzo ciekawa :) Nie mam tej książki, ale chyba sobie na nią zapoluję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze polecam! Mimo, że nie zawiera współczesnych wydarzeń, jest bardzo ciekawa!

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.