Służąca XXI wieku-Za Drzwiami Pałacu Cay GarciaJak się okazuje w polskich bibliotekach jest trochę książek o rodzinach królewskich. Może nie za dużo, ale póki co mi wystarczy. Jakiś czas temu w jednej z nich wpadła mi w oko kolejna: Za drzwiami pałacu Cay Garcia. Pewnie już o niej czytaliście, ponieważ kilka miesięcy temu można było ją wygrać w konkursach a kilku królewskich blogach.

Książka jest oparta na przeżyciach autorki, która ukrywa się pod pseudonimem, by zapewnić sobie bezpieczeństwo z powodu ujawnionych szczegółów. Szczegóły te dotyczą jej życia w Arabii Saudyjskiej i pracy jako asystentki księżniczki Arabelli. Jak już wspominałam w poście o Łzach Księżniczki, życie kobiet w Arabii jest bardzo ciężkie. Jednak w niej zostało one opisane słowami księżniczki, która walczy o polepszenie ich losu. Za drzwiami pałacu jest pisana z punktu widzenia doświadczonej kobiety z RPA, która postanawia zmienić dotychczasowe życie.Z tego powodu uczęszcza na kurs dla kamerdynerów. Po jego ukończeniu dostaje propozycję pracy jako asystentki arabskiej księżniczki Arabelli. Pani C(tak Arabella nazywa nową asystentkę)przyjmuje propozycję i wyjeżdża do nieznanego sobie kraju. Od razu po przylocie widzi charakterystyczne dla Saudyjczyków cechy: spóźnialstwo, niebezpieczny styl jazdy samochodem oraz brak szacunku dla kobiet. Później poznaje swoją pedantyczną współlokatorkę i współpracowniczkę, która później będzie działała na jej niekorzyść.Natomiast w pałacu pozna swoje przyszłe podwładne, które są przetrzymywane wbrew swojej woli(wszystkie również pochodzą spoza Arabii). Natomiast księżniczka początkowo wygląda na miłą choć rozpieszczoną dziewczynę. Później okaże się zupełnie inną osobą. Autorka opisuje jak zwykłej kobiecie żyje się na co dzień(zakupy w sklepach zamykanych w czasie modlitw, wizyty w restauracjach i barach ze strefami rodzinnymi)oraz to jak osoby spoza Arabii się w niej odnajdują.Książkę czyta się lekko. Wywarła na mnie duże wrażenie swoją treścią. Pokazuje, że w pięknym pałacu niekoniecznie wszystko jest wspaniałe oaz, że nie każda saudyjska księżniczka jest jak Sułtana-bohaterka między innymi Łez Księżniczki oraz Sekretów Księżniczki. O tej drugiej książce wkrótce będziecie mogli przeczytać tutaj notkę.

Źródła zdjęć: empik.com, kafcia.flog.pl, drugiobieg.org.pl, fronda.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.