I Eurowizja w 1956 roku+nowe informacje o Eurowizji 2017


Dziś pierwszy post z nowej serii o Eurowizji. Będę omawiała po kolei daną edycję od najstarszej. Więc cofnijmy się w czasie do roku 1956, kiedy to odbyła się pierwsza Eurowizja...


Pierwsza Eurowizja została zorganizowana 24 maja w Teatro Kursaal w Lugano(Szwajcaria). Twórców konkursu zainspirował włoski festiwal w San Remo. Konkurs był transmitowany przede wszystkim w radiach, ale też w telewizji, lecz obecnie zachowało się tylko nagranie bisującej zwyciężczyni. W konkursie wzięło udział siedem państw prezentujących po dwie piosenki. Całość poprowadził Lohengrin Filipello.


Konkurs trwał godzinę i czterdzieści minut, a piosenka nie mogła być dłuższa niż trzy i pół minuty. Uczestnikami mogli zostać tylko solowi artyści, którym akompaniowała 24-osobowa orkiestra pod batutą Fernando Paggi. Ciekawostką jest system głosowania: każdy kraj uczestniczący w konkursie wysłał do Lugano dwóch jurorów(nie dotarli tylko Luksemburczycy). Każdy z nich mógł głosować od 1-10 na wybraną piosenkę(mogli głosować też w imieniu nieobecnych jurorów). 


Dziś wiemy tylko, że najwięcej punktów otrzymała Lys Assia ze Szwajcarii z piosenką Refrain. Pozostała kolejność jest nieznana. W przerwie na zliczenie głosów wystąpił Les Joyeux Rossignols. Poniżej piosenki reprezentujące poszczególne państwa.

Holandia

Jetty Paerl De Vogels van Holland


Corry Brokken Voorgoed voorbij


Szwajcaria

Lys Assia Das Alte Karussell


Lys Assia Refrain(wygrana)


Belgia

Fud Leclerc Messieurs les noyes de la Seine


Mony Marc Le plus beau jour de ma vie


Niemcy

Walter Andreas Schwarz Im Wartesaal zum grossen Gluck


Freddy Quinn So geht das jede Nacht


Francja

Mathe Altery Le temps perdu


Dany Dauberson Il est la


Luksemburg

Michele Arnaud Ne crois pas


Michele Arnaud Les amants de minuit


Włochy

Franca Raimondi Aprite de finestre


Tonina Torrielli Amami se vuoi


***21 listopada macedońska telewizja ogłosiła swoją decyzję w sprawie wyboru reprezentanta, którym stała się Jana Burceska.


Dzień później decyzję w tej samej kwestii ogłosiła Belgia. Ich reprezentantką została Ellie Delvaux, która na potrzeby Eurowizji przyjęła pseudonim Blanche.


Źródła zdjęć: eurovision.tv, euro-funfans.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.