Imperium Osmańskie we władzy kobiet. Dzieje Anastazji-Kosem autorstwa Iwony Kienzler


Dziś o książce, która powstała prawdopodobnie na fali popularności serialu Wspaniałe Stulecie. Na okładce możemy przeczytać, że poznamy prawdziwe losy bohaterek tego serialu. Szczerze mówiąc, nie obejrzałam żadnego odcinka, ale gdy mam obejrzeć film czy serial nawiązujący do prawdziwych wydarzeń, często chcę się wcześniej czegoś dowiedzieć czegoś o nich, więc może za jakiś czas zwrócę swoją uwagę ku Wspaniałemu Stuleciu?Tytuł wskazuje, że będzie poświęcona głównie Kosem, ale tylko trzy ostatnie rozdziały są jej poświęcone Wcześniej autorka odmalowuje historię islamu i Imperium Osmańskiego. Robi to w bardzo obrazowy sposób. Opisuje jak kobiety były traktowane przez kilka wieków(od czasów Mahometa do czasów Kosem), jak zmieniała się jej pozycja oraz powstanie Imperium Osmańskiego-jego władców, ich osiągnięcia i relacje z kobietami.


Książka ma około dwustu stron i jest podzielona na 11 rozdziałów skupiających się na poszczególnych zagadnieniach kultury Imperium i porządków na dworze sułtańskim(między innymi o roli kobiety w islamie, haremie i jego historii, eunuchach i Valide sultan). Jest obrazowana obrazami związanymi z tym co jest właśnie omawiane(opis pałacu Topkapi-jego obraz, opis codzienności kobiet w haremie-obraz przedstawiający jego mieszkanki).


Na końcu znajdziemy bibliografię, w której 95% pozycji to książki i artykuły, które są polskiego autorstwa bądź ukazały się w Polsce, co mnie osobiście zdziwiło, choć autorka we wstępie pisała, że Świat Orientu od wieków fascynował Europejczyków. Jedynym minusem był stosunkowo skromny opis życia Kosem, ale mam nadzieję odbić to sobie na innej książce o niej, którą dziś wypożyczyłam z biblioteki(jednak znajduję w niej sporo królewskich pozycji ;) Jest za to świetnym wstępem do poszerzania wiedzy o Imperium Osmańskim.


Na zakończenie kilka słów o autorce: gdynianka, ukończyła Ekonomię i Organizację Handlu Zagranicznego, autorka ponad osiemdziesięciu książek: część to słowniki i leksykony, a od 2011 roku w wydawnictwie Bellona ukazują się jej książki o tematyce historycznej, najczęściej poświęcone kobietom, ich roli w społeczeństwie i wpływie na decyzje ich mężczyzn będącymi wysoko postawionymi figurami. Jej inne książki: Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek, Kobiety w życiu marszałka Piłsudskiego, Kobiety Zygmunta Augusta, Kopciuszki na tronach Europy.


Źródła zdjęć: Lubimy Czytać, variety.com, gettyimages.com

7 komentarzy:

 1. też nie obe3jrzałam żadnego odcinka ale musze przyznac że te filmy są na swój sposób fascynujace

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że gdy będę miała więcej czasu, to spróbuję obejrzeć kilka odcinków i jak mi się spodoba, to obejrzę całość :)

   Usuń
 2. dla kogoś kto lubi takie klimaty to polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kopciuszki na tronach Europy gdzie to można dostac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak napisała sonja, jest dostępna w empiku:
   http://www.empik.com/kopciuszki-na-tronach-europy-kienzler-iwona,p1120012407,ksiazka-p
   Ale też:
   http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8279,Kopciuszki-na-tronach-Europy
   http://www.gandalf.com.pl/b/kopciuszki-na-tronach-europy/
   http://bonito.pl/k-90519317-kopciuszki-na-tronach-europy

   Usuń
 4. chyba w empiku bo wydanie jest z 2016 r ale nie jestem pewna

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.