Serce w naszym kraju jest świętością...-Film Bogowie


Wczoraj wieczorem w telewizji można było obejrzeć film Bogowie w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Tomaszem Kotem w roli głównej-Zbigniewa Religi-wybitnego kardiochirurga, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep serca.Już od jakiegoś czasu próbowałam obejrzeć ten film, ale dopiero wczoraj udało mi się go obejrzeć w całości. Nie jest to na pewno lekkostrawny film. Jest w nim kilka trudnych scen o relacjach międzyludzkich i reakcjach człowieka na stres i porażki, ale też takie, które przedstawiają widok ludzkiego ciała podczas operacji, co nie jest przyjemne. Ale warto przebrnąć przez te sceny i zobaczyć jak bohater doszedł do swego życiowego sukcesu.


Religa nie był łatwą osobą osobą do sportretowania, ale Tomaszowi Kotowi się to udało i zostało to nagrodzone. Na ekranie widzimy charakterystyczną sylwetkę, chód, fryzurę. Ale odwzorowanie wyglądu to jedno, a pokazanie charakteru to drugie, jednak i na tym polu aktor pokazał swoje umiejętności. Szczególnie w scenach, w których walczył o ludzkie życie, gdy tę walkę przegrywał i gdy zwalniał podwładnych by chwilę później pytać zwolnioną osobę gdzie idzie. 


Jednak nie tylko główna postać zwróciła moją uwagę. Inną postacią ją zwracającą jest Anna Religa zagrana przez Magdalenę Czerwińską. Ta kobieta żyła u boku człowieka niezwykłego, który nie zawsze brał pod uwagę jej osobę przy podejmowaniu decyzji, jednak ona mimo własnych emocji i jego ciągłej nieobecności stała twardo obok niego i go wspierała. Mimo wszystko. 


Ciekawą postać gra też Piotr Głowacki-doktora Mariana Zembalę. Aktor wykreował człowieka poważnego, którego nic nie wyprowadzi z równowagi. Cały czas ze stoickim spokojem przyjmuje każdą wiadomość. Nawet na przyjęciu po pierwszej operacji w klinice w Zabrzu nie potrafi się wyluzować, a w środku nocy potrafi przynieść szefowi plik papierów do wypełnienia i powiedzieć, że noc to normalny dzień pracy.


Bogowie pokazują drogę Zbigniewa Religi od zwykłego kardiochirurga z aspiracjami do Zbigniewa Religi-pierwszego kardiochirurga, któremu udało się z powodzeniem przeszczepić serce. Obecnie ludzie pamiętają tylko ten udany przeszczep, a o Janie Mollu, który jako pierwszy próbował przeprowadzić ten zabieg i kilku wcześniejszych próbach Religi dziś mało kto pamięta. Ten film przedstawia i te zapomniane wydarzenia. Widzimy też walkę głównego bohatera o powstanie kliniki w Zabrzu, co wcale nie było łatwe.


Na koniec jeszcze wspomnę o trzech rzeczach: w jednej ze scen możemy zobaczyć autentycznych współpracowników Zbigniewa Religi-Mariana Zembalę i Andrzeja Bochenka. Natomiast na końcu filmu możemy zobaczyć i porównać pierwowzory postaci z filmowymi postaciami. W całym filmie w ogóle świetnie pokazano, według mnie, jak Polska wyglądała w latach '80. Świetnym przykładem była scena na stacji benzynowej, gdy trzeba było zatankować karetkę, ale nikt nie wziął kartek na paliwo. 

Źródła zdjęć: film.pl, imdb.com, zpopk.pl

5 komentarzy:

 1. Muszę kiedyś się zabrać za ten film. Zwłaszcza, że jest w nim Zabrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy powód jest dobry by obejrzeć świetny film ;)

   Usuń
 2. Również wczoraj ten film obejrzałam po raz pierwszy w całości i jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre sceny wbiły mnie w fotel i dały mi sporo do myślenia.

   Usuń
 3. Wspaniały fim wielka kreacja Tomasza Kota w roli profesora.Genialny.Polecam

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.