Do wyboru do koloru-musical Mamma mia


Wczoraj po raz kolejny obejrzałam film Mamma Mia!, który powstał na podstawie scenicznego musicalu o tym samym tytule. I dziś napiszę wam o nim i jego scenicznym pierwowzorze.Fabuła filmu i spektaklu jest taka sama: dwudziestoletnia Sophie, która prowadzi z matką-Donna'ą hotelik na jednej z greckich wysp, wychodzi za mąż i zależy jej by w tym dniu towarzyszył jej ojciec, którego nie zna. Znalazła pamiętnik matki i z niego dowiedziała się, że kandydatów do miana ojca jest trzech. Bez wiedzy matki zaprasza wszystkich trzech na wesele. Gdy wszyscy zjawiają się na wyspie, sprawy się komplikują.


Tyle o akcji, a teraz przejdźmy do początku: spektakl Mamma Mia! miał swoją premierę 6 kwietnia 1999 roku na West Endzie w Londynie. Reżyserią zajęła się Phyllida Lloyd(wyreżyserowała również film), a scenariuszem-Catherine Johnson, która pomysł na fabułę zaczerpnęła z filmu Dobranoc Signora Campbell z roku 1968 roku z Giną Lollobrigidą w roli głównej. Spektakl doczekał się wielu kolejnych inscenizacji(między innymi na Broadwayu i w Polsce o czym za chwilę). Rzeczą najważniejszą jednak jest to, że w musicalu wykorzystano piosenki zespołu Abba. 


Na podstawie spektaklu powstał film w reżyserii Phyllida'y Lloyd, między innymi z Meryl Streep(Donna), Pierce'm Brosnanem(Sam-jeden z potencjalnych ojców), Colinem Firthem(Harry Bright-potencjalny ojciec numer; znamy go z Jak Zostać Królem) i Amanda'ą Seyfried(Sophie)w rolach głównych. W porównaniu ze spektaklem, w filmie nastąpiło kilka zmian dotyczących wykonywanych piosenek: nie usłyszymy w filmie Under Attack, One of Us, Knowing Me, Knowing You, za to pojawiło się When All is Said and Done.


 Ciekawostką jest, że możemy zobaczyć Bjorna Ulvaeusa i Benny'ego Andersona z Abby w epizodach: pierwszy zagrał na pianinie w scenie z piosenką Dancing Queen, drugi na samym końcu ukazał się jako grecki bóg z lirą(w tym momencie moja polonistka zadałaby pytanie, którego greckiego boga przedstawiano z lirą ;). Inną ciekawostką jest obecność całej Abby na szwedzkiej premierze filmu 4 lipca 2008 roku(ostatni raz wspólnie wystąpili w 1986 roku). 


Na początku tego roku Królowa Silvia była na spektaklu Mamma Mia! w Sztokholmie i sfotografowała się z artystami, a książę Joachim i księżna Marie byli obecni na nim w KopenhadzeW Polsce spektakl Mamma Mia! jest wystawiany w Teatrze Muzycznym Roma od 21 lutego zeszłego roku . Reżyserią zajął się Wojciech Kępczyński, a w rolach głównych możemy zobaczyć Annę Srokę-Hryń(Donna), Dariusza Kordka(Sam), Jana Bzdawkę(Harry), Roberta Rozmusa(Bill Austin) i Zofię Nowakowską(Sophie). Na polskiej premierze pojawił się Bjorn Ulvaeus z Abby, który był zachwycony polską wersją musicalu, który prawdopodobnie będzie można oglądać w Romie do końca maja(mam nadzieję, że uda mi się go obejrzeć do tego czasu). Ewentualnie pozostaje płyta z piosenkami.


Poniżej soundtracki z filmu i polskiej wersji spektaklu(niestety dopiero od trzeciej piosenki):Źródła zdjęć: Teatr Roma, Filmweb, Twitter, Daily Mail, Pinterest, Princesses' lives

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.