II Eurowizja w 1957 roku+nowe informacje o Eurowizji 2017


W drugim poście z serii o historii Eurowizji zajmiemy się drugim festiwalem, więc przenieśmy się w czasie i miejscu do roku 1957, do Frankfurtu nad Menem...Druga Eurowizja odbyła się 3 marca 1957 roku w hali telewizyjnej Hessischer Rungfunk we Frankfurcie nad Menem(pierwszą edycję zwyciężyła Szwajcarka, więc widzimy, że konkurs nie odbywał się, jak teraz, w państwie zwycięzcy). I tym razem głównym transmiterem było radio, choć kilku nadawców zdecydowało się na pokazanie konkursu w telewizji, który poprowadził Anaid Iplicjian(każdy kraj miał również własnego komentatora).


W konkursie wystąpiły kraje założycielskie(Belgia, Luksemburg, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria) i trzy debiutujące, które nie zdążyły w roku poprzednim złożyć swoich propozycji: Wielka Brytania, Austria i Dania. Reprezentantki Holandii i Szwajcarii były te same co w roku poprzednim-odpowiednio Corry Brokken i Lys Asia.


W porównaniu z poprzednią edycją nastąpiło kilka zmian w regulaminie: utwory nie miały określonej długości(i tak na tym konkursie zaprezentowano najkrótszą(1.52) i najdłuższą(5.02) piosenkę), dopuszczono duety do konkursu(duński duet z tego konkursu zasłynął najdłuższym pocałunkiem w historii konkursu, ponieważ członek ekipy realizacyjnej nie dał im znać by skończyli występ), a dany kraj mógł wystawić tylko jednego uczestnika.


Zmianom uległ też system głosowania: każdy kraj wyznaczał dziesięciu jurorów. Każdy z nich mógł oddać jeden głos na najlepszą piosenkę(według niego). Głosy można było oddawać telefonicznie, a głosujący nie mogli oddać głosu na własnego reprezentanta. Punkty przekazywali sekretarze poszczególnych składów jurorskich.


Całą Eurowizję wygrała reprezentantka Holandii-Corry Brokken z piosenką Net Als Toen. Poniżej piosenki reprezentujące poszczególne państwa(w nawiasach miejsce i liczba punktów)

Belgia

Bobbejaan Schoepen Straatdeuntje
(miejsce 8, 5 punktów)


Luksemburg

Daniele Dupre Amours Mortes
(miejsce 4, 8 punktów)


Wielka Brytania

Patricia Bredin All
(miejsce 7, 6 punktów)


Włochy

Nunzio Gallo Corde della Mia Chitarra
(miejsce 6, 7 punktów)


Austria

Bob Martin Wohin, kleines Pony?
(miejsce 10, 3 punktów)


Holandia(wygrana)

Corry Brokken Net Als Toen
(miejsce 1, 31 punktów)


Niemcy

Margot Hielscher Telefon, Telefon
(miejsce 4, 8 punktów)


Francja

Paule Desjardins La Belle Amour
(miejsce 2, 17 punktów)


Dania

Birthe Wilke i Gustav Winckler Skibet Skal Sejle i Nat
(miejsce 3, 10 punktów)


Szwajcaria

Lys Asia L'enfant que J'etais
(miejsce 8, 5 punktów)


***


23 grudnia poznamy reprezentanta Albanii na przyszłoroczną Eurowizję(tego dnia odbędzie się finał albańskich preselekcji-Festivali i Kenges), białoruskiego 20 stycznia, a 4 lutego rozpoczyna się szwedzkie Melodifestivalen(finał 11 marca). Poniżej skróty propozycji białoruskich i szwedzkich:Źródło zdjęć:  euro-funfans.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.