III Eurowizja w 1958 roku+nowe informacje o Eurowizji 2017


Dziś po raz trzeci zajmiemy się historią Eurowizji. Tym razem przenosimy się do roku 1958, konkretnie do 12 marca w Hilversum(Holandia).3 Konkurs Eurowizji zorganizował holenderski nadawca w studiu AVRO w Hilversum. Studio zostało udekorowane setkami tulipanów-symbolu Holandii. Koncert poprowadziła dziennikarka telewizyjna Hannie Lips. Po raz pierwszy konkurs zorganizowano w państwie, które zwyciężyło w poprzednim konkursie.


W konkursie wzięło udział dziesięć państw, z tym że Wielka Brytania zrezygnowała z udziału, a Szwecja zadebiutowała w konkursie. Więc uczestnicy trzeciej Eurowizji to: Belgia, Luksemburg, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Austria i Dania i Szwecja.


W tej edycji wystąpili również wykonawcy z lat poprzednich: holenderska zwyciężczyni-Corry Brokken, szwajcarska zwyciężczyni pierwszej edycji-Lys Assia oraz Fud Leclerc z Belgii i Margot Hielscher z Niemiec. Jurorzy oddawali głosy jak w roku poprzednim(telefonicznie), każdy kraj miał też własnego komentatora.


Pewne zamieszanie podczas konkursu stworzyła piosenka reprezentująca Włochy-Nel Blu Dipinto di Blu Domenico Modugno: w kilku krajach był problem z jej transmisją, więc zdecydowano o powtórzeniu występu po ostatniej piosence. Ciekawostkę jest, że ta piosenka stała się bardzo popularna pod tytułem Volare i przyniosła wykonawcy trzy statuetki Grammy, a w 2005 roku podczas jubileuzowej Eurowizji uznano ją za drugą najlepszą piosenką w historii konkursu.


Po występach, a przed ogłoszeniem wyników(jurorzy musieli kiedyś oddać głosy)wystąpiła Orkiestra Metropol pod batutą Dolfa van der Lindena. Cały konkurs wygrał Francuz Andre Claveu z piosenką 
Dors, mon Amour.

Włochy

Domenico Modugno Nel Blu Dipinto di Blu(Volare)
(miejsce 3, 13 punktów)


Holandia

Corry Brokken Heel de Wereld
(miejsce 9, 1 punkt)


Francja(wygrana)

Andre Claveu Dors, mon Amour
(miejsce 1, 27 punktów)


Luksemburg

Solange Berry Un Grand Amour
(miejsce 9, 1 punkt)


Szwecja

Alice Babs Lilla Stjarna
(miejsce 4, 10 punktów)


Dania

Raquel Rastenni Jeg rev et blad ud af min dagbog
 (miejsce 8, 3 punktów)


Belgia

Fud Leclerc Ma Petite Chatte
 (miejsce 5, 8 punktów)


Niemcy

Margot Hielscher Fur zwei Groshen Musik
 (miejsce 7, 5 punktów)


Austria

Liane Augustin Die ganze Welt braucht Liebe
 (miejsce 5, 8 punktów)


Szwajcaria

Lys Assia Giorgio
 (miejsce 2, 24 punktów)


***


Azerbejdżan ogłosił kto zostanie ich reprezentantką w Kijowie-będzie nią Diana "Dihaj" Hacijeva. Natomiast Węgrzy przygotowują się do narodowych preselekcji, w których weźmie udział 30 kandydatów. Węgierskiego reprezentanta poznamy 18 lutego. Tutaj możecie zobaczyć węgierskie propozycje.


Szwajcaria opublikowała piosenki kandydujące do miana jej reprezentanta:Źródło zdjęć: Euro-FunFans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.