IV Eurowizja w 1959 roku+nowe informacje o Eurowizji 2017Dziś po raz czwarty zajmujemy się historią konkursu Eurowizji, więc przenosimy się do roku 1959 do Francji, która zwyciężyła konkurs rok wcześniej z piosenką Andre'a Claveau Dors, mon Amour.A konkretnie do dnia 11 marca i do Palais des Festivals et des Congres w Cannes. Hala ta została wybudowana dziesięć lat wcześniej z myślą o Festiwalu Filmowym, z którego słynie miasto. Obecnie znajduje się tam hotel Marriott Cannes.


Konkurs poprowadziła Jacqueline Joubert. Z udziału w konkursie zrezygnował Luksemburg, a powróciła Wielka Brytania i zadebiutowało Monako, więc na scenie wystąpili reprezentanci:  Belgii, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Szwajcarii, Austrii,  Danii, Szwecji, Monako i Wielkiej Brytanii. Każdy z uczestników występował na tle widoku z kraju, który reprezentował.


Wprowadzono nową zasadę dotyczącą jurorów: nie mógł nim zostać profesjonalny kompozytor lub autor słów do piosenek. Inną nowością było też to, że na koniec konkursu wystąpił nie tylko zwycięzca, ale też reprezentanci, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce. I w tej edycji wystąpiły twarze znane z poprzednich edycji: Birthe Wilke z Danii(wystąpiła dwa lata wcześniej w duecie z Gustavem Wincklerem) i Domenico Modugno z Włoch, który wystąpił rok wcześniej.


Po raz pierwszy nie było jednego dyrygenta, lecz sześciu-każde z państw wybierało własnego(choć jak widać kilka miało wspólnego). Głównym dyrygentem był Franck Pourcel-został wybrany przez sześć państw i wystąpił z orkiestrą podczas Interval Act-czasu między występami i podaniem punktów.


Cały konkurs zwyciężyła Holandia(po raz drugi w historii)z piosenką Een Beetje w wykonaniu Teddy Sholten, ze słowami Willy'ego van Hemerta(napisał również słowa zwycięskiego holenderskiego utworu z 1957 roku) do muzyki Dicka Schalliesa. Utwór zdobył 21 punktów.

Francja

Jean Philippe Oui, oui, oui, oui
 (miejsce 3, 15 punktów)Dania

Birthe Wilke Uh, jeg ville onske jeg var dig
 (miejsce 5, 12 punktów)Włochy

Domenico Modugno Piove(Ciao, ciao Bambina)
 (miejsce 6, 9 punktów)Monako

Jacques Pills Mon ami Pierrot
 (miejsce 11, 1 punktów)Holandia(wygrana)

Teddy Sholten Een Beetje
(miejsce 1, 21 punkt)Niemcy

Alice & Ellen Kessler Heute Abend wollen Wir tanzen geh'n
(miejsce 8, 5 punkt)Szwecja

Brita Borg Augustin
(miejsce 9, 4 punkt)Szwajcaria

Christa Williams Irgendwoher
(miejsce 4, 14 punkt) Austria

Ferry Graf Der K und K Kalypso aus Wien
(miejsce 9, 4 punkt)Wielka Brytania

Pearl Carr i Teddy Johnson Sing, little Birdie
(miejsce 2, 16 punkt)Belgia

Bob Benny Hou toch van mij
(miejsce 6, 9 punkt)***Na Malcie wyłoniono sześćdziesiąt kandydatów ze stu pięćdziesięciu sześciu zgłoszeń na Eurowizję 2017.

Gruzja udostępniła utwory zgłoszone do konkursu, skróty piosenek


Również Estonia opublikowała piosenki kandydujące do miana reprezentanta:


Irlandia natomiast ogłosiła kto będzie ją reprezentował, a będzie to Brendan Murray:Źródło zdjęć: Euro-FunFans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.