Nie o to chodzi by grzeczną być...-Niegrzeczne Księżniczki Lindy Rodriguez McRobbie


Kolejną przeczytaną przeze mnie książką o rodzinach królewskich są Niegrzeczne Księżniczki Lindy Rodriguez McRobbie, które należą do serii Prawdziwe historie. Z tą serią znam się od dłuższego czasu, choć wcześniej skupiałam się na częściach piszących o Polkach żyjących podczas drugiej wojny światowej. Jednak kilka miesięcy temu przeczytałam Żelazne Damy o kobietach, które stały za powstaniem Polski(tutaj pisałam o tej książce). O pozostałych napiszę za jakiś czas.Książka jest podzielona na kilka rozdziałów o tytułach zapowiadających jakie będą ich bohaterki(na przykład Wojowniczki, Intrygantki, Imprezowiczki). Każdy z podrozdziałów mówi o jednej księżniczce i ma tytuł i rysunek charakteryzujące każdą z nich. Czasem są też wplatane rozdzialiki opisujące w kilku akapitach inne wyjątkowe kobiety(ale w sposób bardzo skrótowy).


Muszę jednak przyznać, że każdej z bohaterek nie poświęcono za dużo miejsca(kilka-kilkanaście stron), ale to pewnie dlatego, że opisane kobiety żyły w różnych czasach i nie o każdej można znaleźć taką samą ilość informacji, a autorka może chciała by o każdej z nich była podobna ilość wiadomości. Taki sposób przedstawienia postaci może zachęcić lub zniechęcić czytelnika do danej postaci. Jeśli zachęci, to może ktoś będzie chciał zgłębić losy tej czy innej księżniczki.


A teraz pokrótce przedstawię bohaterki,co może się nie udać, ponieważ jest ich aż 30, więc napiszę krótko o kilku z nich: piratka Alfhilda-uciekła z więzienia, w którym zamknął ją ojciec i dopiero zakochany w niej mężczyzna po walce ją ujarzmił, Pingyang-by wspomóc ojca, założyła i dowodziła armią, Olga Kijowska-krwawa zemsta za śmierć męża wyniosła ją na ołtarze, Justa Grata Honoria-by nie wyjść za mąż za, którego chciał ją wydać brat-cesarz rzymski, poprosiła o pomoc barbarzyńców pod dowództwem Attyli.To były przykłady mniej znanych bohaterek, teraz te bardziej popularne: Lukrecja Borgia(o której czytałam ostatnio książką Mario Puzo)-córka papieża, Elżbieta Bawarska(Sissi)-zależało jej jedynie na urodzie, a przed śmiercią widziała zjawę, Paulina Bonaparte-jedyna wierna bratu-Napoleonowi, księżniczka Małgorzata-nieszczęśliwa w miłości, Gloria von Thurn und Taxis-impreziwiczka, która się ustatkowała.


Jak widać bohaterki są różne, ale życie każdej z nich miało jakiś smaczek, dla którego warto się zapoznać z ich historiami. Książka jest bardzo ciekawa, czyta się ją bardzo lekko i szybko. O wielu bohaterkach czytałam po raz po raz pierwszy, często ich historie wydawały mi się dziwne, nieprawdziwe, ale wiem, że dawno, dawno temu mogły się wydarzyć. Podsumowując-każdego i każdą z was zachęcam do jej przeczytania.


Od góry na zdjęciach: prawdopodobnie Lukrecja Borgia, Paulina Bonaparte i inne bohaterki książki-Katarzyna Radziwiłłowa, Sarah Winnemucca, Clara Ward, Franciszka Szankowska podająca się za Wielką Księżnę Anastazję.

Źródła zdjęć: Lubimy Czytać i Wikipedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.