Polacy i Nagrody Nobla


Dziś 10 grudnia i jak co roku zostaną rozdane Nagrody Nobla, które ufundował Alfred Nobel po wynalezieniu dynamitu. W związku z tym przeniesiemy się w czasie i zobaczymy, którzy Polacy trzymali tę nagrodę.


1903-Maria Skłodowska Curie


Polka otrzymała Nobla wraz z mężem-Piotrem Curie i Henri Becquerelem dziedzinie fizyki za praca nad promieniotwórczością z rąk króla Szwecji Oskara II.

1905-Henryk Sienkiewicz


Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, a rywalizował z Elizą Orzeszkową Wręczył mu ją Oskar II

1911-Maria Skłodowska Curie


Tym razem zostało uznane uznane odkrycie polonu i radu przez Marię. Z powodu romansu z żonatym mężczyzną, odradzano jej wyjazd do Sztokholmu, by nie postawić króla Gustava V w niezręcznej sytuacji, jednak Maria nie wzięła tych rad do siebie i pojechała do Szwecji.

1924-Stanisław Reymont


Pisarz otrzymał Nobla za Chłopów, a w rywalizował o nią ze Stefanem Żeromskim. Nie mógł osobiście odebrać nagrody z rąk Gustava V z powodu choroby.

1980-Czesław Miłosz


Nagrodę w dziedzinie literatury za całokształt twórczości otrzymał z rąk obecnego króla Szwecji-
Karola XVI Gustawa.

1983-Lech Wałęsa


W imieniu polityka Pokojową Nagrodę Nobla odebrała jego żona Danuta z synem Bogdanem z rąk króla Norwegii Olafa V, a przemówienie wygłosił Bohdan Cywiński(Lechowi Wałęsie odmówiono wydania paszportu).1996-Wisława Szymborska


Poetka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla z rąk Karola XVI Gustawa za całokształt twórczości.
Na koniec wspomnę o kilku nominowanych Polakach: Karol Olszewski(w dziedzinie fizyki i chemii), Ludwik Zamenhof(ośmiokrotnie nominowany do nagrody pokojowej), Rudolf Weigl(9 razy w dziedzinie medycyny), Józef Piłsudski(w 1934 do pokojowej), Maria Dąbrowska(5 razy w dziedzinie literatury), Wojciech Świętosławski(sześciokrotnie w dziedzinie chemii).

Źródło zdjęć: Getty Images, culture.pl, Wirtualna Polska, Polskie Radio

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.