Flashback Thursday-ślub królowej Juliany


Dziś rozpoczynamy nową serię postów, w której będę wam przypominała różne wydarzenia z przeszłości. Jak wiecie w tym tygodniu pięćdziesiątą rocznicę ślubu obchodziła holenderska księżniczka Margriet, która wyszła za mąż trzydzieści jeden lat po matce-Julianie, i to jej ślub przypomnę w inauguracyjnej notce.
Jakiś czas temu post o tym ślubie pojawił się na blogu o  Holenderskiej Rodzinie Królewskiej, więc kilka informacji na pewno się powieli, ale nie miejcie mi tego za złe ;) Juliana poznała swego przyszłego męża-księcia Bernharda van Lippe-Biesterfeld na Zimowej Olimpiadzie w 1936 roku w Bawarii. Ich zaręczyny ogłoszono 8 września tego samego roku (zaręczyli się latem w szwajcarskim Weisseburgu), a ślub odbył się 7 stycznia kolejnego roku w Hadze (w rocznicę ślubu dziadków panny młodej), a konkretnie w haskim ratuszu i w kościele św. Jakuba.Dzień wcześniej byli obecni na przedślubnym koncercie orkiestrowym. Całą noc były czynne haskie kawiarnie i restauracje, a z drzew zwisały pomarańcze na znak świętowania śluby w królewskiej rodzinie Oranje. Państwo młodzi do rausza przyjechali karocą używaną od ślubu królowej Wilhelminy-matki Panny Młodej. Na ceremonię kościelną para młoda pojechał karocą ze złota i szkła, za nimi królowa w kryształowej karocy. Natomiast druhny i drużbowie w trzech czterokonnych karocach eskortowanych przez ośmiu oficerów.Lista gości:
HM Queen Wilhelmina of the Netherlands
HSH Princess Armgard zur Lippe-Biesterfeld
HHSSHH Prince Viktor Adolf & Princess Rosa, Prince & Princess zu Bentheim und Steinfurt
HSH Princess Elisabeth, Princess zu Erbach-Schönberg
HRH Prince George, Duke of Kent (representing HM George VI)
HRH Princess Alice, Countess of Athlone & HSH the Earl of Athlone
Major Henry & Lady May Abel Smith
HHSSHH Prince Leopold & Princess Anna, Prince & Princess of Lippe
HSH Prince Armin of Lippe (enfant d’honneur)
HSH Prince Aschwin zur Lippe-Biesterfield
HSH Prince Julius & Princess Marie of Lippe
HSH Prince Ernst August of Lippe
HSH Princess Karola of Lippe
HHRRHH Grand Duke Friedrich Franz & Grand Duchess Alexandra of Mecklenburg-Schwerin
HH Hereditary Grand Duke Friedrich Franz of Mecklenburg-Schwerin
HHHH Duke Adolf Friedrich & Duchess Elisabeth of Mecklenburg-Schwerin
HRH Grand Duchess Elisabeth of Oldenburg
HHHH Hereditary Grand Duke Nikolaus & Hereditary Grand Duchess Helena of Oldenburg
HH Duchess Eilika of Oldenburg (enfant d’honneur)
HSH Prince Friedrich, Prince of Waldeck and Pyrmont
Count Paul & Countess Allene Kotzebue
Count Rabe & Countess Margarethe von Oeynhausen-Sierstorpff
Count Caspar von Oeynhausen-Sierstorpff (enfant d’honneur)
Countess Svea von Oeynhausen-Sierstorpff (enfant d’honneur)
Count & Countess von der Goltz

Ciekawostka: kilkoro gości z Niemiec nie mogło przyjechać na ślub, ponieważ niemiecki, nazistowski rząd odmówił im wydania wiz.Juliana założyła różaną broszkę z pięcioma diamentami z małymi perłami, która była prezentem dla królowej Emmy od męża-króla Willema III. Suknię ślubną zaprojektował Masion Kuhne z Hagi. Inspiracją była antyczna Grecja. Tiara była prezentem od matki Pana Młodego-Armgard, a tiulowy welon ze srebrną koronką przyozdobiono różami (symol rodu Lippe) i kwiatami pomarańczy.Juliana i Berhard otrzymali ciekawe prezenty: diamentową bransoletkę z Indii Holenderskich, od sułttana Borneo złoty zestaw herbaciany, królowa Wilhelmina ofiarowała samochód i oddała do użytku pary Pałac Soestdyk. Naród Holenderski sprezentowali jacht, a Pan Młody ofiarował nowo poślubionej żonie naszyjnik.W podróż poślubną para młoda udała się do Polski, odwiedzili między innymi Kraków, Krynicę, Nawojową i Iwno. W tym czasie w jednej z kabaretowych audycji radiowych zaprezentowano wywiad z... holenderską krową! Jej pomysłodawca po fakcie został zwolniony z pracy. Podróż trwała trzy miesiące i zaprowadziła nowożeńców i do innych miejsc np.: Wiednia, Monako, Nicei, Budapesztu, Paryża i Rzymu.Źródło informacji-głównie Unofficial Royalty
Źródła zdjęć: Unofficial Royalty i Pinterest

2 komentarze:

  1. Świetny blog! Inspirowałem się nim przy tworzeniu swojego, zapraszam: http://bluebloodletters.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Staram się regularnie do Ciebie zaglądać :)

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.