IX Eurowizja+Nowe informacje o Eurowizji 2017


IX Eurowizja odbyła się w Kopenhadze dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu Duńczyków. Konkretnie konkurs odbył się 21 marca 1964 roku w Tivolis Koncertsal w jednym z najstarszych wesołych miasteczek na świecie-Tivoli Gardens.


Konkurs poprowadziła Lotte Waever, wyreżyserował go Poul Leth Sorensen. Głównym dyrygentem był Kai Mortensen, choć większość państw wybrało własnego dyrygenta. Podczas Interval Act wystąpił balet Harlekinada.


Na IX Eurowizji wystąpiło 16 państw, choć z drobnymi zmianami: zadebiutowała Portugalia,, a z udziału zrezygnowała Szwecja z powodu bojkotu artystów, ale to nie przeszkadzało w transmitowaniu konkursu w tym kraju. Pozostałe piętnaście  państw to niezmiennie: Belgia, Niemcy(RFN), Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Austria, Dania, Monako, Wielka Brytania, Norwegia, Luksemburg, Finlandia, Hiszpania i Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii.


Ponownie zmieniły się zasady głosowania: dziesięcioosobowe jury wybierało maksymalnie trzy najlepsze piosenki i przyznawały im 5, 3 i 1 punkt. Mogli wybrać też dwie piosenki, wtedy dostawały 6 i 3 punkty lub tylko jedną i przyznawali jej wtedy 9 punktów. Cztery państwa nie dostały żadnego punktu: Szwajcaria, Jugosławia, Niemcy i Portugalia-to pierwszy przypadek by debiutant dostał zero punktów.Konkurs został zakłócony wtargnięciem mężczyzny z transparentem z hasłem Bojkot Franco i Salazara. Te dwie osoby były dyktatorami odpowiednio Hiszpanii i Portugalii. Był to objaw sporów czy te państwa powinny brać udział w konkursie. Innym negatywnym aspektem konkursu jest to, że... nie ma jego żadnych nagrań całego finału.  Stało się tak z powodu pożaru w latach siedemdziesiątych w budynkach duńskiego nadawcy. Obecnie można obejrzeć tylko występ zwyciężczyni i skróty reszty występów.W konkursie wystąpiła po raz drugi Anita Traversi reprezentująca Szwajcarię (poprzednio wystąpiła w 1960  roku). IX Eurowizję wygrała szesnastoletnia reprezentantka Włoch Gigliola Cinquetti z piosenką Non ho l'eta ze słowami Nicola Salerno do muzyki Mario Panzeri. Zwyciężczyni wygrała też Festiwal  w San Remo.

Luksemburg

Hugues Aufray - Dès Que Le Printemps Revient
(miejsce 4, 14 punktów)Holandia


Anneke Grönloh - Jij Bent Mijn Leven

(miejsce 10, 2 punktów)


Norwegia

Arne Bendiksen - Spiral
(miejsce 8, 6 punktów)


Dania

Bjørn Tidmand - Sangen Om Dig
(miejsce 9, 4 punktów)


Finlandia

Lasse Mårtenson - Laiskotellen
(miejsce 7, 9 punktów)


Austria

Udo Jurgens - Warum Nur Warum?
(miejsce 6, 11 punktów)


Francja

Rachel - Le Chant de Mallory
(miejsce 4, 14 punktów)


Wielka Brytania

Matt Monro - I Love The Little Things
(miejsce 2, 17 punktów)


Niemcy(RFN)

Nora Nova - Man Gewöhnt Sich So Schnell An Das Schöne
(miejsce 13, 0 punktów)


Monako

Romuald Figuier Ou sont elles passees
(miejsce 3, 15 punktów)


Portugalia

Antonio Calvário - Oração
(miejsce 13, 0 punktów)


Włochy(zwycięstwo)

Non ho l'età – Gigliola Cinquetti
(miejsce 1, 49 punktów)


Jugosławia

Sabahudin Kurt - Život Je Sklopio Krug
(miejsce 13, 0 punktów)


Szwajcaria

Anita Traversi - I Miei Pensieri
(miejsce 13, 0 punktów)


Belgia

 Robert Cogoi - Près De Ma Rivière
(miejsce 10, 0 punktów)


Hiszpania

Tim, Nelly & Tony - Caracola
(miejsce 12, 1 punktów)***
Gruzję będzie reprezentować Tako Gachechiladze, a Białoruś NAVI  piosenką Historyja majho žyccia.


Źródło zdjęć: Euro-FunFans

2 komentarze:

  1. Jak myślisz, kto będzie reprezentować Polskę? Ja jakoś nie mam kandydata, uważam, że teraz nie ma nic ciekawego :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście jeszcze nie przesłuchałam propozycji, ponieważ nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale przejrzałam listę i nic mnie nie zachwyciło :/

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.