Miłość i władza-książka Najsłynniejsze miłości królów Polski Jerzego Besali


Kolejna królewska książka, którą przeczytałam to Najsłynniejsze miłości królów polskich Jerzego Besali i jej będzie poświęcony dzisiejszy post.Jak sam tytuł wskazuje opowiada o związkach polskich władców, czyli między innymi o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle, Zygmuncie Auguście i Barbarze Radziwiłłównie, Zygmuncie III Wazie i jego dwóch żonach, które były siostrami, Janie III Sobieskim i królowej Marysieńce oraz Napoleonie i Marii Walewskiej.


Autor opowiada ciekawie o związkach bohaterów i głównie o nich, często kończy na śmierci jednej osoby z danej pary i tylko robi lekki zarys co działo się z drugą połową, a wydarzenia polityczne i wojskowe tworzą tło lub ukazują relacje między bohaterami i wzajemne wpływy na decyzje. Dużo uwagi jest za to zwracane na psychologiczne aspekty zachowań bohaterów.


Czytając tę książkę możemy zobaczyć jak kochali nasi królowie, jak to odbierano na dworze, jak to wszystko wyglądało w naszym kraju w dawnych czasach. Zauważmy, że na lekcjach historii nacisk jest położony na ważne wydarzenia: urodził się tego dnia, innego został królem, dokonał tego i tamtego, zmarł po przeżyciu iluś lat, na tronie zasiadł wtedy kto inny i tak w kółko. A co z życiem prywatnym? Tę lukę trzeba uzupełnić na własną rękę i Najsłynniejsze miłości królów polskich są doskonałym tego początkiem.


Osobiście ta książka bardzo mi się podobała i każdemu ją polecam. Jednak muszę zwrócić wam uwagę na drobne błędy merytoryczne-w kilku miejscach autor się pomylił i na przykład przy dwóch różnych datach podał, że bohaterka miała szesnaście lat. Mimo tych błędów, mam nadzieję, że sięgniecie po tę książkę.


A na sam koniec kilka słów o autorze: Jerzy Besala jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim. Mimo że początkowo interesował się historią najnowszą, obecnie zajmuje się czasami Rzeczpospolitej szlacheckiej. Jego artykuły ukazują się między innymi na łamach Polityki czy Focusa. Jest też autorem kilkudziesięciu książek o tematyce historycznej (kilka z nich poniżej). Za zasługi w popularyzowaniu wydawnictw książkowych o tematyce historycznej i patriotycznej otrzymał Srebrny Krzyż Zasług.


Źródła zdjęć: Wikipedia i Lubimy Czytać

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.