Wieczni narzeczeni-Romy i Alain. Szalona miłośćW notce o trylogii Sissi wspomniałam, że niedługo napiszę o książce, której bohaterką jest odtwórczyni tytułowej roli-Romy Schneider. Tą książką jest Romy i Alain. Szalona miłość Guntera Krenna i dziś o niej  przeczytacie tu kilka zdań.
Gdy spotkali się po raz pierwszy ona była młodą dziewczyną z rodziny z aktorskimi tradycjami ze statusem gwiazdy, on nieznanym jeszcze początkującym aktorem po przejściach. Nie sądzili, że film, na planie którego pracowali, zmieni ich życie: zakochują się w sobie, a przebieg ich związek będą śledziły tabuny dziennikarzy i tysiące zwykłych ludzi. A gdy kilka lat później się rozstaną, ona nie będzie już dziewczyną, a kobietą z zastopowaną karierą, on natomiast będzie aktorem o światowej sławie z kolejnymi ciekawymi  propozycjami ról.Kilka lat później, gdy oboje ochłonęli po rozstaniu, spotykają się na planie Basenu. To wydarzenie otwiera nowy rozdział dla obojga. Ona wraca na plan i robi po kilka filmów rocznie. On natomiast staje się jej najbliższym przyjacielem, który po jej śmierci pielęgnuje pamięć o niej. Oboje popełniali błędy w swojej relacji, jak i swoich późniejszych związkach. Jednak tylko oni sami stali się przyjaciółmi, szczególnie to widać po śmierci Romy, gdy to Alain zajmuje się organizacją jej pogrzebu.Związek Romy Schneider i Alaina Delona można porównać w popularności do dzisiejszej (już byłej) Brangeliny czy innych medialnych związków. Dziś wielu rzeczy się na ten temat nie dowiemy, gdyż sami bohaterowie nam nic nie powiedzą-Romy nie żyje, a Alain nie występuje publicznie i nie udziela wywiadów. Jednak autor podjął trud przeszukania archiwów i przeprowadzenia rozmów z przyjaciółmi pary. Osobiście lubię przeglądać stare zdjęcia i czytać archiwalne artykuły, ogólnie lubię to co retro, ale wiem ile trudu kosztuje znalezienie czasem pojedynczej informacji, podziwiam więc autora za jego wytrwałość i cierpliwość.Jak sam tytuł wskazuje to opowieść tylko o Romy i Alainie, inne wątki są ograniczone, często wspomniane tylko w kontekście związku aktorów, ale to dobrze, ponieważ nic nie rozprasza wtedy czytelnika od głównego wątku. Jednak drugi człon tytułu to szalona miłość i sama nie wiem czy to adekwatne stwierdzenie. Na pewno przez cały czas takie ich uczucie nie było: może początkowo-Romy w końcu bez wiedzy rodziny przyjeżdża do Alaina i nie chce go porzucić, później dużo się kłócą, ale kilka lat później stają się przyjaciółmi.W kilku miejscach autor wspomina o roli Sissi-to ona w końcu uczyniła Romy popularną. Jednak ta popularność stała się tak duża,że niektórzy nie rozróżniali fikcyjnej bohaterki od grającej ją aktorki. Czytamy o obawach matki aktorki na temat drugiej części trylogii, w której wręcz nastoletnia aktorka ma zagrać żonę i matkę. Widzimy, że planowano czwartą część filmu, a niemieccy reżyserzy nie widzieli Romy w innych rolach niż podobnych do Sissi, a gdy zaczęła osiągać sukcesy za granicą, krytykowano ją za to i nie akceptowano jej związku z Francuzem.Mam nadzieję, że zachęciłam was do przeczytania tej książki, zapraszam was też na bloga poświęconego Romy i Sissi: http://www.kaiserin-sissi.blog.onet.pl. Źródło zdjęć: Cesarzowa Sissi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.