VIII Eurowizja+Nowe informacje o Eurowizji 2017


VIII konkurs Eurowizji odbył się 23 marca 1963 roku w Londynie. Francuski nadawca nie zdecydował się na zorganizowanie konkursu po raz trzeci w krótkim czasie z powodu braków w budżecie, więc jego rolę przejęła Wielka Brytania, która organizowała konkurs w 1960 roku.Konkurs zorganizowano w Centrum Telewizyjnym BBC. Ciekawostką jest fakt, że scena znajdowała się w jednym studiu, a widownia w drugim. Każda z piosenek miała też inną oprawę sceniczną, przez co zarzucano, że występy nagrano wcześniej. Inną kwestią, niezauważalną dla widzów, był mikrofon na wysięgniku, użyty po raz pierwszy w historii konkursu. Po raz pierwszy nagrano też pocztówki przedstawiające artystów i ich kraje, ale koniec końców ich nie wyemitowano.


Eurowizję poprowadziła Katie Boyle, która prowadziła i poprzedni londyński finał, wyreżyserowała ją Yvonne Littlewood, a w Intrval Act wystąpili Ola&Barbro. Głównym dyrygentem był Eric Robinson. Próby z orkiestrą liczącą 45 muzyków rozpoczęły się 21 marca, każdy wykonawca miał 55 minut. Kolejność wykonawców ustalono już 26 listopada, więc artyści, którzy występowali w dalszej kolejności, nie musieli być od początku trzydniowych prób.


Głosowanie w porównaniu z rokiem poprzednim nieco się zmieniło: dwudziestoosobowe jury każdego kraju przyznawało od 1 do 5 punktów. Zmieniła się też kolejność podawania punktów-głosy podawano zgodnie z kolejnością występów, a nie według ich ilości. Zapewne te zmiany spowodowały wpadkę z głosami Norwegii: sekretarz podał punkty w złej kolejności, więc połączono się z nim ponownie po zaprezentowaniu wszystkich głosów, co znacząco wpłynęło na wygraną i dało kolejny powód do podejrzeń o zafałszowanie konkursu.


W VIII Eurowizji wzięło udział 16 państw-tych samych co rok i dwa lata wcześniej: Belgia, Niemcy(RFN), Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Austria, Dania, Szwecja, Monako, Wielka Brytania, Norwegia, Luksemburg, Finlandia, Hiszpania i Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii. Cztery z nich otrzymały zero punktów: Szwecja, Finlandia, Norwegia i po raz drugi Holandia. A gospodarzy po raz drugi reprezentował Ronnie Caroll.


Po raz pierwszy w historii konkursu wygrał kraj skandynawski i też po raz pierwszy duet: duńskie małżeństwo Grethe i Jorgen Ingmann z piosenką Dansevise z muzyką Otto Franckera do słów Sejra Volmer-Sorensena. Utwór zdobył 42 dwa punkty i wygrał dzięki powtórnemu połączeniu z Norwegią (wygrywała szwajcarska propozycja).

Wielka Brytania

Ronnie Carroll Say wonderful things
(miejsce 4, 28 punkty)


Holandia

Annie Palmen Een speeldoos
(miejsce 13, 0 punkty)


Niemcy(RFN)

Heidi Bruhl Marcel
(miejsce 9, 5 punkty)


Austria

Carmela Corren Vielleicht geschient ein Wunder
(miejsce 7, 16 punkty)Norwegia

Anita Thallaug Solhverv
(miejsce 13, 0 punkty)Włochy

Emilio Pericoli Uno per tutte
(miejsce 3, 37 punkty)


Finlandia

Laila Halme Muistojeni laulu
(miejsce 13, 0 punkty)Dania(wygrana)

Grethe i Jorgen Ingmann Dansevise
(miejsce 1, 42 punkty)Jugosławia

Vice Vukov Brodovi
(miejsce 11, 3 punkty)Szwajcaria

Esther Ofarim T'en va pas
(miejsce 2, 40 punkty)Francja

Alain Barriere Elle etait si jolie
(miejsce 5, 25 punkty)Hiszpania

Jose Guardiola Algo prodigioso
(miejsce 12, 2 punkty)Szwecja

Monica Zetterlund En gang i Stockholm
(miejsce 13, 0 punkty)Belgia

Jacques Raymond Waarom?
(miejsce 10, 4 punkty)Monako

Francoise Hardy L'amour s'en va
(miejsce 5, 25 punkty)Luksemburg

Nana Mouskouri A force de prier
(miejsce 8, 13 punkty)


***Po wielu perturbacjach w Grecji wybrano reprezentantkę-Dimitra "Demy" Papadea.

Źródło zdjęć: Euro-FunFans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.