Flashback: 36 rocznica śmierci królowej Grecji Fryderyki

Portret Fryderyki

6 lutego 1981 roku w Madrycie zmarła królowa Grecji Fryderyka. Więc dwa dni temu minęło 36 lat od tego wydarzenia i dziś nieco przybliżę wam tę postać.


Portret Fryderyki
Maleńka Fryderyka w ramionach matki-Wiktorii Luizy

Fryderyka urodziła się 18 kwietnia 1917  roku w Harzu w Hanowerskiej Rodzinie Książęcej. Jej ojcem był Ernest August-książę Brunszwiku, wnuka ostatniego króla Hanoweru-Jerzego V prawnuka  króla Wielkiej Brytanii-Wilhelma IV, a matką jedyna córka niemieckiego cesarza Wilhelma II-Wiktorii Luizy. Ślub jej rodziców był ostatnim wielkim spotkaniem rodzin królewskich przed I wojną światową.


Nastoletnia Fryderyka z matką-Wiktorią Luizą

W 1934 roku Hitler chciał ją zeswatać z brytyjskim następcą tronu Edwardem (to ten, który abdykował dla Wallis Simpson) by połączyć Brytyjską z Niemiecką rodziną królewską, lecz do tego mariażu nie doszło. Za  to dwa lata później podczas letniej olimpiady w Berlinie, księżniczce oświadczył się grecki książę Paweł. Jednak oświadczyny ogłoszono rok później-28 września 1937. Do ślubu doszło 9 stycznia 1938 roku.

Ślub Fryderyki i Pawła: od lewej ojciec Panny Młodej, Fryderyka, Paweł i matka Panny Młodej 
Młoda Para-Fryderyka i Paweł


Młode małżeństwo rezydowało w Villi Psychiko w Atenach. Urodziło się im troje dzieci: Zofia, Konstantyn i Irena. Po bezdzietnej śmierci brata męża, Paweł staje się królem, a Fryderyka królową małżonką (dzieje się to w 1947 roku. Jest nią do śmierci męża w 1964 roku, potem królem staje się ich syn Konstantyn, a ona staje się królową wdową. Sama umiera 6 lutego 1981 roku w Madrycie podczas operacji oka (inne źródła podają, że miała zawał serca.

Chrzest Konstantyna: Fryderyka z Konstantynem i Paweł z Zofią

Fryderyka z mężem i dziećmi-Konstantynem, Ireną i Zofią

Mimo, że wyżej widać zwykłe życie, ono takie nie było: urodziła się podczas I wojny światowej, a gdy ona się skończyła, jej dziadek ze strony matki i ojciec musieli się zrzec prawa do korony. Jej niedoszły swat doprowadził do wybuchu II wojny światowej, która zburzyła spokój młodej rodziny-musieli udać się na wygnanie, z którego powrócili po wojnie zgodnie z wynikiem referendum, lecz wytaczano coraz cięższe  działa przeciw nim, na przykład wypominano Fryderyce jej niemieckie pochodzenie.

Fryderyka z rodziną na pogrzebie męża

A później umiera na raka jej mąż i królem staje się jej syn, ale nawet ta zmiana nie zmienia nastroju w  państwie i grecka Monarchia zostaje zdetronizowana w 1973 roku i cała rodzina udaje się na wygnanie. Gdy zmarła, pochowano ją w Grecji, w Pałacu Tatoi, pogrzeb był ściśle prywatny, a  jej bliscy bardzo szybko musieli opuścić teren Grecji. Może momentem pocieszenia dla niej była koronacja córki Zofii i zięcia  Juana Carlosa na królową i króla Hiszpanii po kilkudziesięciu latach nieobecności monarchii w tym kraju?

Konstantyn, Juan Carlos i Zofia na pogrzebie Fryderyki

Źródło zdjęć: Pinterest

8 komentarzy:

 1. Świetny post! Az naprawde chcialoby sie prosic o wiecej w tym temacie!! Jednakze zeby za slodko nie bylo - zwróć uwagę na literówki, bo nieraz wypaczają sens podpisu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, może za jakiś czas wrócę do historii Fryderyki ;) Co do literówek-co nieco poprawiłam, ale możliwe, że nie wszystko ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Aha i jeszcze jedno: to nie miało sensu, wypominać komuś coś, za co nie jest odpowiedzialny. Pochodzenie zrujnowało Fryderyce życie.

   Usuń
  2. Nie było moim zamiarem, wypominanie jej pochodzenia, chciałam je tylko dokładnie przedstawić i raczej podkreślić jak wiele miała królewskich krewnych i przodków.

   Usuń
  3. Nie ciebie miałam na myśli. Chodziło mi o powojenne zdarzenia. :)

   Usuń
  4. Tutaj się z tobą zgodzę. W tym poście tego za bardzo nie podkreślałam, ale czytałam jak Grecy obwiniali ją właściwie o każde niepowodzenie ich kraju i jak bardzo ją nienawidzili za to, że miała niemieckie pochodzenie (co jak napisałaś, nie było jej winą) oraz jak sądzili, że wywierała wpływ na męża i syna i namawiała ich do podejmowania niekorzystnych dla Grecji decyzji.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.