Kocha, nie kocha...-Kochanki i królowe. Władza kobietOstatnią królewską książką jaką przeczytałam są Kochanki i królowe. Władza kobiet Benedetty Craveri i w dzisiejszym poście pokrótce wam ją opiszę.

Madame du Barry-kochanka Ludwika XV
Bohaterkami tej książki są kobiety, które na przestrzeni wieków wpływały  na politykę jednego z europejskich mocarstw-Francji. A tymi kobietami są, jak już sam tytuł wskazuje, kochanki i królowe-małżonki królów Francji: od Katarzyny Medycejskiej i Diany de Poitiers po madame du Barry i Marię Antoninę. Niektóre nie miały zupełnie wpływu na politykę(na przykład Maria Leszczyńska), inne właściwie rządziły Francją, najczęściej jako regentki, a pierwszą z nich była Katarzyna Medycejska, której trzej synowie po kolei zasiadali na francuskim tronie.

Katarzyna Medycejska-królowa Francji, żona Henryka II

Nie zapomnijmy też o kochankach, które często były oficjalnymi metresami i często miały nad królami Francji dużo większą władzę niż ich żony, które były wybierane przecież przez innych, a kochanki wybierał sam zainteresowany. Wiele z nich przez to było oskarżane o zły stan państwa, ponieważ kogoś oskarżyć o to, a one idealnie się do tego nadawały: królowie z nimi cudzołożyli, więc odejmowały boskości ich królewskiej władzy, a przy okazji w chwili uniesienia mogły do ucha władcy szepnąć kilka słów o swych pragnieniach, które mogły doprowadzić do upadku Francji.

Diana de Poitiers-kochanka Henryka II

Choć były wyjątki: Diana de Poitiers co prawda była kochanką Henryka II Walezego, ale jej obraz to nie kochanka, a bóstwo, na które się wykreowała-często przedstawiano ją jako jej mitologiczną imienniczkę-boginię łowów Dianę. Natomiast  Maria Antonina, nie miała konkurentki w postaci metresy, ale za to na niej skupiły się się negatywne emocje ludu, którego uwaga zazwyczaj w tej kwestii skupiała się na królewskich kochankach, co, jak wiemy, skończyło się dla niej i jej rodziny tragicznie.

Maria Antonina-królowa Francji, żona Ludwika XVI

Jak widać z kilku powyższych przykładów, książka  Kochanki i królowe. Władza kobiet opisuje życie bardzo ciekawych kobiet, które żyły w jeszcze ciekawszych czasach i choć wydaje się nam, że nie mogły mieć wpływu na politykę, to Benedetta Craveri udowadnia, że było wręcz przeciwnie. Choć we wstępie opisuje zmienną sytuację kobiet w okresie kilku wieków, z czego może wynikać, że nie miały zbyt dobrej pozycji w społeczeństwie, to przedstawione bohaterki udowadniają swymi życiorysami, że niektórym udawało się mieć duży wpływ nie tylko na własny los.

Maria Leszczyńska-królowa Francji, żona Ludwika XV

Szczerze polecam wam tę książkę do przeczytania, ponieważ jest warta tych kilku wieczorów jej poświęconych. Pokazuje życie kobiet bardzo blisko władzy, na którą miały szansę mieć wpływ. Jedne większy, inne większy, ale nie to jest zawsze najważniejsze-ważniejsze jest to, że ich życie stanowi świadectwo poszczególnych epok, które warto poznać. I choć wyżej wspomniałam tylko o kilku kobietach, to w tej książce opisanych jest ich więcej i warto poznać ich życiorysy.

Źródła zdjęć: Lubimy Czytać i Wikipedia

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.