Narodowe czytanie 2017

Do 15 lutego można wziąć udział w głosowaniu na książkę, która będzie czytana w tym roku podczas Narodowego Czytania. A co można wybrać?Przedwiośnie Stefana Żeromskiego-opowieść o młodym chłopaku, który wchodzi w dorosłość w trudnym historycznie czasie-podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. 


Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego-zbiór opowiadań z fikcyjnym Sewerynem Soplicą jako narratorem opowiadającym o wydarzeniach z okresu Konfederacji Barskiej i panowania Stanisława Augusta.


Beniowski Juliusza Słowackiego-poemat opowiadający o zdarzeniach z czasów Konfederacji Barskiej, które dotyczą Maurycego Beniowskiego-inspirowane życiem prawdziwego szlachcica o tym imieniu. Jednak w utwór zawiera też wiiele dygresji na temat współczesności autora.


Wesele Stanisława Wyspiańskiego-dramat zainspirowany prawdziwym weselem, na którym był autor, przedstawia relacje między galicyjskimi chłopami i inteligencją oraz obrazuje ówczesne (początek XX wieku) szanse na odzyskanie przez Polskę niepodległości.


A jak można głosować? Można wysłać meila na adres narodoweczytanie@prezydent.pl a w temacie wpisujemy tytuł wybranego utworu. Inne sposoby to głosowania w ankietach na kontach Kancelarii Prezydenta na Twitterze Facebooku. Jest jeszcze jeden sposób: głos można oddać w ankiecie na stronie Prezydenta: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/wybierz-lekture-na-2017-rok


Wynik ogłosi prezydent Andrzej Duda 21 lutego-w dniu Języka Ojczystego. Póki co w głosowaniu wygrywa Wesele Wyspiańskiego.

Źródła zdjęć: Lubimy Czytać, Polskie Radio


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.