XI Eurowizja+Nowe informacje o Eurowizji 2017


XI Eurowizja odbyła się 5 marca 1966 roku po raz drugi w Luksemburge dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu France Gall reprezentującej ten kraj.


Koncert odbył się jak i cztery lata wcześniej w Villi Louvigny, a poprowadziła go Josiane Shen. Natomiast w Interval Act wystąpiło Les Haricots Rouges. Nastąpiły dwie zmiany w regulaminie: pierwsza to pozwolenie na zasiadanie w jury ekspertom w dziedzinie muzyki, a druga to nakaz wykonywania piosenek w ojczystym języku.


W konkursie wystąpiło osiemnaście państw-tyle samo i te same co rok wcześniej: Belgia, Niemcy(RFN), Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Austria, Dania, Monako, Wielka Brytania, Norwegia, Luksemburg, Finlandia, Hiszpania, Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii, Portugalia, Szwecja i Irlandia.


W konkursie po raz pierwszy wystąpiła ciemnoskóra piosenkarka-Milly Scott reprezentująca Holandię. Ona też po raz pierwszy użyła w historii Eurowizji przenośnego mikrofonu. Kolejnym novum był występ Åse Kleveland-ta Norweżka jako pierwsza wystąpiła w spodniach. Natomiast dreszczyk emocji zapewnił organizatorom Domenico Modugno. Ten Włoch nie był zadowolony na próbie z gry orkiestry, więc opuścił scenę. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy wystąpi, ale ostatecznie zaśpiewał, ale piosenka nie dostała żadnego punktu i zajęła ostatnie miejsce.


Konkurs nadawało też kilka państw niebiorących w nim udziału, między innymi Rumunia, ZSRR, Maroko czy Polska. Dla Holandii komentowała go Teddy Scholten-zwyciężczyni IV Eurowizji. Nie była ona jedyną znaną już w konkursie twarzą, inni to wspomniany Domenico Modugno, który po raz trzeci reprezentował Włochy, tym razem z piosenką Dio Come Ti Amo, ale zajął z nią ostatnie miejsce. Po raz trzeci występował też Udo Jürgens, ale on miał dużo więcej szczęścia-zwyciężył konkurs.

Niemcy(RFN)

Margot Eskens Die Zeiger Der Uhr


Dania

Ulla Pia Stop, Ja Stop - Ja Stop, Mens Legen Er Go


Belgia

Tonia Un Peu De Poivre, Un Peu De Sel


Luksemburg

Michèle Torr Ce Soir Je T'attendais


Jugosławia

Berta Ambroz Brez Besed


Norwegia

Åse Kleveland Intet Er Nytt Under Solen


 Finlandia

Ann-Christine Nyström Play-boy


Portugalia

Madalena Iglesias Ele E Ela


Austria(zwycięstwo)

Udo Jürgens Merci Chérie


Szwecja

Lill Lindfors and Svante Thuresson Nygammal Vals Eller Hip Man Svinaherde


Hiszpania

Raphael Yo Soy Aquél


Szwajcaria

Madeleine Pascal Ne Vois-tu Pas?


Monako

Tereza Bien Plus Fort


Włochy

Domenico Modugno Dio Come Ti Amo


Francja

Dominique Walter Chez Nous


Holandia

Milly Scott Fernando En Philippo


Irlandia

Dickie Rock Come Back To Stay


Wielka Brytania

Kenneth McKellar A Man Without Love***


W zeszłym tygodniu opublikowano hasło i logo Eurowizji 2017:

Celebrate Diversity-Celebrujmy  Różnorodność
Rozlosowano też kolejność występów w półfinałach. Polska wystąpi na końcu pierwszego. A w polskim jury preselekcyjnym zasiądą: Alicja węgorzewska, Robert Janowski, Maria Sadowska i Krzesimir Dębki. Gościnnie wystąpi Doda i Olivia Wieczorek.

Szwajcarię będzie reprezentował zespół Timbelle z piosenką Apollo
Źródło zdjęć: Euro-FunFans

2 komentarze:

  1. dzięki Twojemu blogowi zainteresowałam sie Eurowizja.Swietny post

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.