XIII Eurowizja+Nowe informacje o Eurowizji 2017


Po tygodniowej przerwie wracamy do serii o kolejnych  konkursach Eurowizji. Dziś trzynasta edycja, która odbyła się 6 kwietnia 1968 roku w Londynie.
Konkurs po raz trzeci poprowadziła Katie Boyle, wyreżyserował go Steward Morris. Kierownikami wykonawczymi byli Cliffor Brown ze strony EBU, a ze strony telewizji-organizatora (BBC) Tom Sloan. W Ineterval Act przedstawiono Wrażenia z Londynu. Całość odbyła się w Royal Albert Hall.

Eurowizję po raz pierwszy transmitowano w kolorze i odtąd już każdy konkurs był w ten sposób transmitowany. Po raz pierwszy zdecydowało się na to kilka państw (Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria i Szwecja), mimo że niewiele odbiorników mogło pokazywać kolorowy obraz.  Konkurs transmitowały też państwa niebiorące w konkursie, na przykład Polska, Rumunia, Rosja, Bułgaria i Tunezja.


 W konkursie wzięły udział te same państwa co rok wcześniej. Francję po raz drugi reprezentowała Isabelle Aubret, która zwyciężyła w jej barwach na szóstej Eurowizji. Natomiast Niemcy reprezentowała Norweżka Wenche Myhre, a Austrię Karel Gott z ówczesnej Czechosłowacji.


 Mimo przewidywań nie wygrał popularny Brytyjczyk Cliff Richard, a reprezentantka Hiszpanii Massiel z piosenką La la la autorstwa Ramóna Arcusa i Manuela de la Calva. Początkowo miał ją wykonać Joan Manuel Serrat, ale chciał ją zaśpiewać po katalońsku, lecz władze Hiszpanii się na to nie zgodziły i to Massiel zaśpiewała po hiszpańsku i wygrała wyprzedzając jednym punktem Cliffa Richarda.


 Jej wygrana budziła emocje i w 2008 roku w Hiszpańskiej telewizji pokazano dokument, w którym oskarżono reżim generała Franco o kupowanie głosów. Jednak główne źródło tych informacji wydało oświadczenie, że to plotki.

Portugalia

Portugal - Carlos Mendes


Holandia

Ronnie Tober - Morgen


Belgia

Claude Lombard - Quand Tu Reviendras


Austria

Karel Gott - Tausend Fenster


Luksemburg

Chris Baldo & Sophie Garel - Nous Vivrons D'Amour


Szwajcaria

Gianni Mascolo - Guardando Il Sole


Monako

Line & Willy - À Chacun Sa Chanson


Szwecja

Claes-Göran Hederström - Det Börjar Verka Kärlek, Banne Mej


 Finlandia

Kristina Hautala - Kun Kello Käy


Francja

Isabelle Aubret - La Source


Włochy

Sergio Endrigo - Marianne


Wielka Brytania

Cliff Richard - Congratulations


Norwegia

Odd Børre - Stress


Irlandia

Pat McGeegan - Chance Of A Lifetime


Hiszpania(zwycięstwo)

Massiel - La, La, La


Niemcy(RFN)

Wencke Myhre - Ein Hoch Der Liebe


Jugosławia

Dubrovački Trubaduri - Jedan Dan


***


Słowenię będzie reprezentował Omar Naber, który już reprezentował Słowenię i to też Kijowie.

Ukraina wybrała O. Torvald z piosenką Time


A Mołdawia stawia na  Sunstroke Project i piosenkę Hey Mamma


Danię będzie reprezentowała Anja Nissen z piosenką Where I am


Źródło zdjęć: Euro-FunFans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.