Życie po życiu-książka Diana: w pogoni za miłością


W grudniu zeszłego roku przeczytałam książkę Diana: moja historia Andrew Mortona i napisałam o niej post. Dostałam ją w prezencie w zestawie z drugą częścią-Diana: w pogoni za miłością. Niedawno ją przeczytałam, więc dziś przybliżę wam tę książkę.


Diana i dwaj najważniejsi mężczyźni w jej życiu-Harry i Will

Ogólnie rzecz biorąc to kontynuacja pierwszej części biografii księżnej Walii, ale znacznie się od niej różniąca: nie ma tu już współpracy Diany (w końcu kilka lat wcześniej zmarła), sam autor wciągu tego czasu zmienił styl pisania, co na dobre mu wyszło, ale też stał się bardziej obiektywny oraz zmierza się z mitami, które narosły wokół postaci Księżnej i wersjami wydarzeń, które przedstawiały w mediach osoby z kręgu jej służby i bliskich.

Księżna Walii Diana

Ale nie tylko: Morton przedstawia kulisy powstania Diany: mojej historii i nie ukrywa, że Diana pewne kwestie pominęła. Następnie opisuje jak doszło do separacji i rozwodu księstwa Walii, a w między czasie czytamy o aferach podsłuchowych i słynnym wywiadzie dla Panoramy. To wszystko wydarzenia, o których można było w latach dziewięćdziesiątych przeczytać na pierwszych stronach gazet. A prywatnie? Czego nie widzieli fotografowie i dziennikarze?

Diana w sukience zemsty w czasie gdy w telewizyjnym dokumencie książę Karol przyznaje się do romansu z Camillą

To też opisuje Morton: jej zmienne nastroje, obawy, marzenia, plany. Choć często pozostaną dla nas domysłami, czy zostały opisane prawdziwie, dużo w nich prawdopodobności. Wśród nich jest marzenie o poznaniu mężczyzny, który traktowałby Dianę jak zwykłą kobietę i wiódł z nią normalne życie, może za granicami Wielkiej Brytanii. Tytuł książki sugeruje, że na tym marzeniu się skupi, więc co w tym temacie napisał autor?

Podczas wywiadu dla Panoramy

Szczerze mówiąc to nie jest główny temat tej biografii, bo tak naprawdę czytamy o każdym aspekcie życia Księżnej i jej kochankowie nie są tematem numer jeden. Ale się oczywiście pojawiają: kilka zdań o Jamesie Hewittcie (nie dużo, ponieważ to etap życia Diany opisany i przemilczany w Dianie: mojej historii), więcej o Jamesie Gilbeyu (afera Squidgygate) i Hasnacie Khanie (w czasie powstawania książki, powstawał też film Diana).

Diana z Matką Teresą z Kalkuty

Najwięcej jednak miejsca poświęcono tragicznie zakończonemu romansowi z Dodim Al Fayedem, który tak naprawdę był najmniej ważny dla Diany, ale najbardziej zaważył na jej życiu, a konkretnie na jego końcu. Czytamy więc dokładny opis ostatnich chwil Księżnej i reakcje jej rodziny, rodziny królewskiej i zwykłych ludzi oraz okoliczności jej pogrzebu. Natomiast w ostatnim rozdziale możemy się dowiedzieć co się działo z pamięcią o niej i kolejnych aferach z nią związanych.

"Chciałabym być królową ludzkich serc"

Jak widać Andrew Morton dokończył swoje dzieło, w którym starał się pokazać prawdziwą historię księżnej Diany. Dla niektórych może to obedrzeć ich wyobrażenia o Królowej ludzkich serc, innym pokaże, że była kobietą z krwi i kości. Ja już od dawna wiedziałam, że Diana nie była żadną świętą i miałam wobec niej mieszane uczucia. Teraz wiem tylko, że jest to osoba z przeszłości, którą każdy może ocenić dopiero po dokładnym poznaniu jej historii. Elementem tego poznania może być książka Diana: w pogoni za miłością Andrew Mortona.


Źródła zdjęć: Empik, Pinterest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.