Eurowizja 2017-uczestnicy I półfinału


I półfinał tegorocznej Eurowizji odbędzie się 9 maja, a w jego pierwszej połowie wezmą w niej udział:


Czarnogóra

Slavko Kalezić - Space

Slavko Kalezić jest piosenkarzem i aktorem Czarnogórskiego Teatru Narodowego, pokonał 20 konkurentów do reprezentowania Czarnogóry, uczestniczył w pierwszej edycji X Factor Adria, wydał kilka singli, na grał płytę z 12 piosenkami, mówi po angielsku, włosku i hiszpańsku, ma 32 lata. Autorem utworu Space jest Momčilo Zeković, ale zaaranżowali go Szwedzi: Stefan ÖrnJovan Radomir Johan Kronlund, którzy mają duże eurowizyjne doświadczenie (Stefan współpracował z Ruslaną czy Conchitą Wurst), teledysk wyreżyserował Dejan Milićević, a strój wykonawcy zaprojektowała Marina Banović–Džuver. Sama piosenka jednak miała być zaśpiewana przez innego wokalistę-Igora Perazicia, który nieoczekiwanie zmarł dwa lata temu. Przez ten czas utwór czekał w szufladzie na nowego wykonawcę.
Finlandia
Norma John - Blackbird

Norma John to duet Lasse Piirainen i Leeny Tirronen. Leena zajęła trzecie miejsce w fińskiej edycji X Factor, wydała płytę przy której współpracowała z Lasse. Blackbird to piosenka o zakończonym, lecz niezapomnianym związku, pokonała dziewięć innych propozycji zdobywając najwięcej punktów od zagranicznych jurorów i widzów (wygrała podczas krajowych eliminacji)Gruzja

Tamara Gachechiladze - Keep The Faith

Tamara Gachechiladze ma 34 lata, śpiewała prze prezydentem USA Georgem W. Bushem, w 2009 miała z zespołem Staphane & 3G reprezentować Gruzję na Eurowizji, lecz ich piosenka We Don’t Wanna Put In została zdyskwalifikowana ze względu na polityczne aluzje, jeszcze wcześniej startowała w eliminacjach dwa razy; Tamara zwyciężyła dwa lata temu w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Keep The Faith: słowa napisała sama wykonawczyni, a muzykę skomponował Anri Jokhadze, który reprezentował Gruzję na Eurowizji 2012. Utwór pokonał 24 inne propozycje w gruzińskim finale preselekcyjnym.Belgia
Blanche - City Lights

Blanche (a tak naprawdę Ellie Delvaux, jej pseudonim to jej trzecie imię) to uczestniczka The Voice Belgique, jak troje poprzednich reprezentantów Belgii, ma 16 lat i nie od razu była faworytką jako reprezentantka Belgii, ale pokonała dwóch kolegów z The Voice: Pierre’a Lizée i Oliviera Kaye’a.

Muzykę do City Lights napisali 
Pierre Dumoulin i Emmanuel Delcourt, a słowa Pierre Dumoulin i Ellie Delvaux.


Portugalia
Salvador Sobral - Amar Pelos Dois

Salvador Sobral-psycholog i absolwent wydziału jazzu, poszedł w ślady siostry Luisy i jak ona wziął udział w Idolu, przez kilka lat mieszkał w USA, rok temu wydał debiutancki album, a w tym roku wygrał Festival da Canção co otworzyło mu na Eurowizję 2017. Zwycięską piosenkę napisała jego siostra Luisa Sobral.


Szwecja
Robin Bengtsson - I Can't Go On

Robin Bengtsson ma 27 lat, zadebiutował 9 lat temu w Idolu, a rok temu wziął udział w Melodifestivalen-szwedzkich preselekcjach do Eurowizji. Wtedy zajął piąte miejsce z piosenką Constellation Prize, ale ponownie wystartował w tym roku i wygrał posenką I can't go on autorstwa Davida Kreugera, Hameda "K-One" Pirouzpanaha i Robina Stjernberga (Robin wystąpił na Eurowizji 2013). To zwycięstwo wzbudziło emocje, ponieważ Robin wygrał dzięki głosom zagranicznego jury, a widzowie oddali najwięcej głosów na innego piosenkarza.


Albania
Lindita - World

To trzecie podejście do Eurowizji dla Lindity, która po raz pierwszy w albańskich preselekcjach wzięła udział w duecie z Ertimem Hizmą z piosenką Nuk te dorezohem, a rok później zbojkotowała konkurs i nie wystąpiła w finale, mimo że zgłosiła swą kandydaturę. Po raz drugi wystąpiła w preselekcjach trzy lata temu, jednak nie wygrała. Jednak do czterech razy sztuka: w tym roku zwyciężyła z piosenką Bote, którą na potrzeby Eurowizji została zmodyfikowana i nazwana po angielsku. Po za tym Lindita pochodzi z Kosowa i zwyciężyła amerykańskiego Idola, co nasuwa przypuszczenia, że by zwyciężyć albańskie preselekcje trzeba pochodzić z Kosowa jak kilka innych reprezentantów lub wziąć udział w zagranicznym talent show jak Lindita i jej zwycięska rywalka sprzed trzech lat.


Azerbejdżan
Dihaj - Skeletons

27-letnia Dihaj (naprawdę Diana Hajiyeva) również ma eurowizyjne doświadczenie-rok temu wystąpiła w chórkach reprezentantki Azerbejdżanu, a sześć lat temu startowała w azerskich preselekcjach. Autorami utworu są Isa Melikov i Sandra Bjurman (odpowiednio muzyka i słowa)


Australia
Isaiah - Don't Come Easy

Trzeci reprezentant Australii Isaiah Firebrace ma 17 lat i jest zwycięzcą X Factor Australia, kilka miesięcy temu wydał debiutancki album. Autorami jego eurowizyjnej piosenki są DNA (David Musumeci & Anthony Egizii) i Michael Angelo. Cała trójka jest odpowiedzialna zarówno za tekst jak i muzykę.


A w drugiej połowie:
Cypr
Hovig - Gravity 

Hovig trzy razy próbował zostać reprezentantem Cypru na Eurowizji: w 2010, 2015 i w tym roku. Za ostatnim razem udało mu się to. Po za tym  Hovig ma 28 lat i jest pochodzenia armeńskiego, w 2009 roku wziął udział w X Factor Grecja. Autorem Gravity  jest Thomas G:son.


Słowenia
Omar Naber - On My Way

Omar Naber również jest weteranem Eurowizji-12 lat temu reprezentował Słowenię w... Kijowie! Zaśpiewał wtedy skomponowaną przez siebie piosenkę Stop. Później trzykrotnie startował w rodzimych preselekcjach (2009, 2011, 2014) oraz w tym roku i zwyciężył ponownie z napisanym przez siebie utworem On My Way.


Armenia
Artsvik - Fly With Me

Artsvik urodziła się w Armenii, lecz przez wiele lat mieszkała w Rosji. Tam studiowała i wzięła udział w rosyjskim The Voice. Jednak jej największym marzeniem było muzyczne reprezentowanie swojej ojczyzny-Armenii, więc rok temu do niej wróciła i wzięła udział w Depi Evratesil-preselekcjach do Eurowizji, które wygrała. W Kijowie zaprezentuje Fly With Me z muzyką Lilith Navasaryan i Levona Navasardyana oraz słowami Avet Barseghyan i Davida Tserunyana.


Mołdawia
Sunstroke Project - Hey Mamma

Sunstroke Project to zespół powstały w 2007 roku z eurowizyjną przeszłością: jego członkiem był reprezentant na Eurowizji 2012-Pasha Parfeny, w 2009 roku startowali w mołdawskich preselekcjach, a rok później reprezentowali ten kraj w konkursie. Następnie jeszcze trzy razy startowali w preselekcjach: w 2012, 2015 i zwycięskim 2017 roku. Wykonają piosenkę autorstwa Antona Ragoza, Serghei'a Ialovitki, Seghei'a Stepanov, Mihaila Cebotarenco i Aliny Galetcaia.


Czechy
Martina Bárta - My Turn

Martina Bárta-Czeszka, jazzowa piosenkarka, jednak w swej ojczyźnie jest prawie nieznana, mimo że współpracowała z Karelem Gottem. No co dzień śpiewa w niemieckim zespole jazzowym 4 To The Bar. Do wyboru na Eurowizję miała dwie piosenki: jedną, którą stworzyli ludzie odpowiedzialni za zeszłoroczną czeską piosenkę I stand i drugą, tą którą Martina eybrała-My Turn Brytyjczyków DWB i Kyler Niko.


Łotwa
Triana Park - Line

Triana Park powstał w 2008 roku i w jej skład wchodzą: Agnese Rakovska (wokal),  Artūrs Strautiņš (gitara),  Kristaps Ērglis(bas) oraz Edgars Viļums (perkusja). To była już szósta próba zespołu do reprezentowania Łotwy na Eurowizji.


Islandia
Svala - Paper

Svala to islandzka osobistość: śpiewa od siódmego roku życia, pisze muzykę i teksty piosenek, była jurorką w The Voice, jest ikoną mody oraz córką sławnego ojca-Bo Halldorssona-reprezentanta Islandii na Eurowizji 1995. Jest współautorką swej propozycji na tegoroczną Eurowizję-Paper.


Grecja
Demy - This Is Love 

Demy-młoda muzyczka, piosenkarka i aktorka, ale też studentka prawa. W 2013 roku gościnnie wystąpiła na greckich preselekcjach z Dimą Bilanem (rosyjskim zwycięzcą Eurowizji 2008). Wybór jej jako reprezentantki zapadł wewnętrznie, ale piosenkę dla niej wybrano w głosowaniu. Do wyboru były trzy piosenki autorstwa Dimitrisa Kontopoulosa (muzyka) oraz Johna Ballarda i Romy Papadea (tekst). Wybrano This Is Love.


Polska
Kasia Moś - Flashlight 

Polka jak wielu innych reprezentantów ma eurowizyjne doświadczenie-w polskich preselekcjach startowała wcześniej dwa razy (w 2006 i 2016 roku) i za trzecim razem osiągnęła swój cel. Zwycięską piosenkę stworzyli: Kasia Moś, Rickard Bonde Truumeel, Pete Barringer.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.