Flashback: 4 rocznica śmierci księżnej Lilian


Dziś mija czwarta rocznica śmierci szwedzkiej księżnej Lilian i w tym poście przypomnę wam tę postać. Nie będę pisała całej biografii, ponieważ znajdziecie ją na blogu Swedish Princesses, a tutaj zobaczycie ją na dużej ilości zdjęć.


Ale zacznijmy od krótkiego biogramu: Lilian urodziła się w Waii w 1915 roku, po raz pierwszy wyszła za mąż w 1940 roku, lecz pięć lat później się rozwiedli-on zakochał się na wojnie we Włoszce, a ona poznała szwedzkiego księcia Bertila. Chcieli być razem, ale dworskie konwenanse im na to nie pozwalały i musieli czekać ze swoim ślubem 33 lata. Para często uczestniczyła w życiu dworu i była zastępczymi dziadkami dla dzieci króla Carla XVI Gusawa i królowej Sylvii. Bertil zmarł 5 stycznia 1997 roku, a Lilian 10 marca 2013 roku.

Lilian w młodości


Ślub z Bertilem 7 grudnia 1976 rokuPortrety Lilian


Portrety Lilian z  Bertilem
Zdjęcia Lilian z innymi członkami Szwedzkiej Rodziny Królewskiej


Lilian i  jej poczucie humoru
Lilian na rozdaniach nagród Nobla 1976-2006

Źródła zdjęć: Pinterest, Tumblr

5 komentarzy:

 1. Piekna historia, piekna kobieta, piekne zdjecia i... przepiekna bizuteria!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Historia miłości jej i Bertila daje wiarę w miłość przezwyciężającą każdą przeszkodę. Lilian w młodości była modelką, a biżuteria w końcu pochodzi częściowo z królewskiego skarbca ;)

   Usuń
 2. Muszę sobie w najbliższym czasie przypomnieć jej życiorys.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo ciekawy, więc warto czasem do niego wrócić.

   Usuń
  2. Jest bardzo ciekawy, więc warto czasem do niego wrócić.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.