Flashback: 88 rocznica ślubu księcia Olava i księżniczki Marthy

Oficjalny portret ślubny

21 marca przypadnie 88 rocznica ślubu norweskiego księcia (a później króla) Olava i szwedzkiej księżniczki Marthy, ale już dziś pokażę wam jak wyglądała ta uroczystość.


Przyszła para młoda

Przyszła para młoda była kuzynami (ich wspólnym dziadkiem był król Danii Fryderyk VIII), więc znali się od dziecka. Jednak dopiero na Letniej Olimpiadzie w 1928 roku w Amsterdamie spędzili razem dużo czasu i zakochali się w sobie oraz potajemnie zaręczyli (podczas Igrzysk książę Olav zdobył złoty medal w żeglarstwie).

Olav i Martha z jej rodzicami-księstwem Vasterbotten i jej siostrą (?)

13 stycznia 1929 roku Książę pojechał incognito do Sztokholmu, ponieważ nie chciał czekać ze ślubem do czadu zakończenia swych studiów, a 14 stycznia oficjalnie ogłoszono zaręczyny jego i Marthy. Wiadomość o zaręczynach została bardzo dobrze przyjęta, nie tylko dlatego, że były wynikiem prawdziwej miłości, ale też były potwierdzeniem dobrych stosunków między Norwegią a Szwecję dobrych stosunków po zerwaniu między tymi państwami unii, które nastąpiło 24 lata wcześniej.

Książę Olav z ojcem-królem Haakonem-czekają na Marthę
Olav wita Marthę

Księżniczka Martha przybyła do Oslo 19 marca. Przyjechała pociągiem, a na ostatnim etapie drogi podróżowała specjalnym składem, który był przystrojony flagami i monogramami młodej pary. Na Wschodnim Dworcu w Oslo przywitał ją narzeczony, następnie wsiedli do karocy zaprzężonej w cztery konie i pojechali do Pałacu, z którego balkonu pozdrawiali tłumy pod nim.

Odświętne Oslo
Martha i Olav pozdrawiają tłumy

Oslo zostało przystrojone na ślub flagami i chorągwiami oraz kwiatami-goździkami i tulipanami. Przyszła para młoda przez trzy godziny zwiedzała miasto i odbierała życzenia od mieszkańców. Wieczorem odbył się w Pałacu bal, a na drugi dzień gala w Teatrze Narodowym. 

Jedna z przedślubnych gal

Na uroczystości związane ze ślubem i samą ceremonię zaproszono 1600 gości-krewnych i przyjaciół obu stron, rządowych urzędników i wybitnych obywateli. Wśród nich znaleźli się między innymi: księstwo York z Wielkiej Brytanii, książę Umberto z Włoch, książę Henryk z Holandii-mąż królowej Wilhelminy, książę Mikołaj z Rumunii, książę Jan z Grecji oraz członkowie Belgijskiej, Duńskiej, Norweskiej i Szwedzkiej Rodziny Królewskiej.

Ceremonia Kościelna
21 marca miała miejsce ceremonia zaślubin, której część kościelna odbyła się w kościele Vor Frelsers (obecnie Katedra w Oslo), który z tej okazji przystrojono kwiatami w różnych odcieniach bieli: azaliami, liliami, bzami, tulipanami i hortensjami na tle palm. Kilkuset śpiewaków z trzech chórów śpiewało do melodii granych na organach, a 50 oficerów stanęło wzdłuż głównej nawy.


Martha w sukni ślubnej

Księżniczka Martha założyła suknię ze srebrnej tkaniny z czterometrowym trenem haftowanym liliami i ozdobionym cekinami i perłami. Jej welon, który był tak długi jak tren, był ze starej brukselskiej koronki i był przytwierdzony do wianka z kwiatów pomarańczy zwieńczonym wianuszkiem mirtu. Bukiet składał się z białych lilii, później znanych jaki lilie Marthy.

Olav i Martha

Oficjalny program ślubu

Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 12.00 i była transmitowana w radiu. Książę Olav wszedł do kościoła ze swym drużbą-księciem Yorku (ojcem obecnej królowej Wielkiej Brytanii-Elżbiety II)-do Purpose Rikarda Nordraaka zagranego na organach przez kościelnego organistę  Eyvinda Alnæsa. Za nim weszli najbliżsi członkowie rodzin królewskich do Sverige Wilhelma Stenhammara wykonywanego przez Norweski Studencki Chór.

Młoda para z drużbą, druhnami i paziami

Panna Młoda weszła wsparta na ramieniu ojca-księcia Vastergotland. Za nią podążały cztery pary druhen-w każdej z nich jedna była Szwedką, a druga Norweżką, na ich czele szły szwedzka księżniczka Ingrid i i córka norweskiej odkrywczyni Fridtjof Nansen-Irmelin.


Martha i Olav pozdrawiają tłumy z balkonu Pałacu w Oslo

Tort weselny Marthy i Olava

Ceremonii przewodniczył biskup Johan Lunde, Kongregacja zaśpiewała hymn Kjærlighet fra Gud (Miłość od Boga) i Gud som ljos og gleda sender (Bóg zsyłający światło i szczęście). Wykonano też Hallelujah Chorus Händela. Z twierdzy Akerhus wykonano dwie 21-wystrzałowe salwy z okazji ślubu następcy tronu. Po ceremonii odbył się ślubny obiad na 200 osób, a po nim młoda para udała się na miesiąc miodowy na Riwierę Francuską.


Źródła: Royal Musings, Pinterest, royalcourt.no

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.