Fryzjer królów, a raczej królowych-Antoni Cierplikowski

Antoni Cierplikowski

Polak, który zachwycił cały świat zrobionymi przez siebie fryzurami. Jako pierwszy uczesał kobiety na chłopczycę. To on zaczął wymagać od kobiet regularnego mycia włosów. Z jego usług korzystały najsłynniejsze aktorki jak i wiele arystokratek. A zaczęło się to wszystko 24 grudnia 1884 roku w Sieradzu.


Antoni Cierplikowski przy pracy

To wtedy i tam urodził się Antoni Cierplikowski-późniejszy Antoine, który wychowywał się w biednej rodzinie. Nie szło mu w szkole, więc poszedł do pracy: najpierw pracował u felczera zajmującego się też fryzjerstwem, następnie praktykował u wuja fryzjera, który często był niedysponowany z powodu nadużywania alkoholu, więc Antek go zastępował co spodobało się niepewnym klientkom. 


Królowa Egiptu Nazli

Wallis Simpson
Jednak Antek chciał więcej, więc wyjechał do Paryża, gdzie zaczynał wszystko od początku. Ale to się mu opłaciło: pewnego dnia, gdy każdy w zakładzie miał ręce pełne roboty, miał tylko pomóc, ale stworzona przez niego fryzura zawojowała serca kobiet. To wydarzenie miało miejsce w 1903 roku, a rok później Antoni dokonał małej rewolucji fryzjerskiej: w czasie gdy kobieta bez kapelusza była uważana prawie że za nagą, on wykonał upięcie które go nie wymagało i to spodobało się wszystkim paniom z wyższych sfer.

Królowa Belgii Astrid

Antoine przy pracy

Kolejna rewolucja to mycie włosów, które na początku XX wieku nie było na porządku dziennym. To nie podobało się Antoine'owi, więc gdy jedna z klientek przyszła do niego z nieświeżymi włosami, to dał jej wybór: albo mycie i piękna fryzura, albo poszuka sobie Pani innego fryzjera. Kobieta wyszła jak niepyszna, ale po jakimś czasie wróciła z umytymi włosami. Taka sytuacja zdarzała się często, ale upór Antoniego doprowadził do zmiany w kwestii higieny fryzur.

Księżna Barcelony Maria

Koronacja Jerzego VI

Nowością wprowadzoną przez Antoine to fryzura na chłopczycę. Wymyślił ją gdy jedna z francuskich aktorek miała wrócić po chorobie na scenę. Nie była już pierwszej młodości, a i choroba pozostawiła pamiątki na jej ciele, jednak nowatorska fryzura ją odmłodziła i zapoczątkowała modę na ten typ ułożenia włosów.


Koronacja Jerzego VI
Koronacja Jerzego VI

Prywatnie Antoni poślubił Francuzkę Marie-Louise-Berthe Astier, która urodziła mu syna, który przeżył zaledwie miesiąc. Potem małżonkowie prowadzili razem interesy, ale prywatnie nie byli parą-Antoine okazał się być gejem. Po wielu latach się rozwiedli, a Antoine wrócił do rodzinnego Sieradza i tu zmarł 5 lipca 1976 roku. Powstało o nim wiele książek, w większości francuskie i film Damski fryzjer.

Koronacja Jerzego VI

Koronacja Jerzego VI

A skąd tytuł postu? Otóż czesał wiele kobiet związanych z rodzinami królewskimi: królową Egiptu Nazli, babcię obecnego króla Hiszpanii Marię, królową Belgii Astrid, Wallis Simpson, rosyjską wielką księżnę Marię Pawłowną Romanową i wiele innych. Nadzorował też fryzjerów czeszących kobiety na koronację Jerzego VI i jego córki Elżbiety II.

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Koronacja Elżbiety II

Źródło zdjęć: Pinterest

3 komentarze:

 1. Ciekawe to. Pierwszy raz słyszę o tym człowieku. Siedzę w temacie rodzin królewskich od dzieciństwa, ale jakimś cudem jeszcze nigdy nie obił mi się o uszy.
  Kończyłam dziś pisanie artykułu o pewnym księciu i tak sobie pomyślałam, co będzie u ciebie. A tu - niespodzianka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja o nim po raz pierwszy usłyszałam 1-2 lata temu, gdy w radiu była audycja i jego biografii, a ten post napisałam na podstawie książki Marka Boruckiego ,,Wielcy zapomniani-Polacy, którzy zmienili świat". Jest tam wiele innych ciekawych, a zapomnianych postaci. Autorowi wkradły się tylko pewne błędy np. wspomniana księżna Barcelony została nazwana królową.
   Cieszę się, że Cię zaskoczyłam i mam nadzieję, że jeszcze niejeden raz tak się stanie.
   O jakim księciu pisałaś, jeśli można wiedzieć i gdzie będzie można o nim przeczytać?

   Usuń
  2. Wpis rocznicowy na moim głównym blogu, o księciu Janie II opolskim. Jeśli oglądałaś festiwal w Opolu, lub na bis, pewnie zauważyłaś stojącą za amfiteatrem wieżę. Tyle zostało z jego zamku.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.