Rytownik królów-Czesław Słania+nawiązanie współpracy

Czesław Słania

Ostatnio przeczytałam pierwszą część książki Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat Marka Boruckiego. Jednym z jej bohaterów jest Czesław Słania-wybitny grawer i rytownik, autor ponad 1000 znaczków, w tym serii poświęconych koronowanym głowom.


Praca dyplomowa-Bitwa pod Grunwaldem

Czesław Słania urodził się 22 X 1921 roku w Czeladzi, podczas II wojny światowej tworzył fałszywe dokumenty (zaświadczenia, przepustki, kenkarty) wykorzystując swe nadzwyczajne talenty plastyczne. Po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego praca dyplomowa to znaczek pocztowy-miniatura Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki. 

Król Gustaw VI Adolf
Król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia
Król Karol XVI Gustaw z córką Wiktorią
Król Karol XVI Gustaw i Czesław Miłosz
Król Karol XVI Gustaw z żoną Sylwią i dziećmi-Wiktorią, Karolem Filipem i Magdaleną
Król Karol XVI Gustaw

Królowa Sylwia
Królowa Sylwia
Król Karol XVI Gustaw
Królowa Sylwia
Królowa Sylwia

Król Karol XVI Gustaw z żoną Sylwią i dziećmi-Wiktorią, Karolem Filipem i Magdaleną
Król Karol XVI Gustaw z żoną Sylwią i dziećmi-Wiktorią, Karolem Filipem i Magdaleną
Król Karol XVI Gustaw

W 1956 roku artysta udał się na emigrację do Szwecji. Początkowo nie chciano go zatrudnić w jego zawodzie, ale w czasie późniejszym wyrobił sobie pozycję i uznanie na całym świecie. Na przykład stworzył serię znaczków pocztowych z okazji 90 urodzin króla Szwecji Gustawa VI Adolfa czy kolejną serię przedstawiających władców Monako, co pozwoliło Czesławowi na zbliżenie się z Monakijską Rodziną Książęcą.

Królowa Małgorzata
Królowa Małgorzata
Królowa Małgorzata z siostrami-Anną Marią i Benedyktą
Królowa Małgorzata z mężem Henrykiem i synem Fryderykiem

Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany, między innymi włoskim złotym medalem, indyjską nagrodę w dziedzinie znaczków. Otrzymał też szwedzki Medal Ósmej kategorii z niebieską wstęgą, duński Order Kapituły Rycerskiej, monakijski Kawalerski Order św. Karola oraz watykański Order św. Grzegorza i polski Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. Trzy pierwsze nadali mu monarchowie danych państw, a czwarty papież Jan Paweł II.

Księżna Grace
Księżna Grace
Księżna Grace z córką Karoliną
Książę Rainier
Książę Albert

Czesław Słania zmarł 17 marca 2005 roku w Krakowie, mimo że przez lata mieszkał w Szwecji. Ciekawostką jest fakt, że w swych małych dziełach umieszczał miniaturowe portrety swych bliskich, które można zobaczyć tylko z pomocą lupy.

Jan Paweł II na znaczku Czesława Słani

***

Jak już może wiecie, a jeśli nie to teraz się dowiecie, że nawiązałam współpracę z Agnieszką z bloga o Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej i w kwietniu pojawią się nasze wspólne posty o serialu The Crown, co mnie i ją bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że seria przypadnie wam do gustu ;)

Źródła zdjęć: Pinterest, slaniastamps-heindorffhus.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.