XIV Eurowizja+Nowe informacje o Eurowizji 2017

XIV Eurowizja odbyła się 29 marca 1969 roku w Madrycie po ubiegłorocznym zwycięstwie Massiel reprezentującej ten kraj.Konkretnie konkurs odbył się w Teatro Real, poprowadziła go Laurita Valenzuela. Wyreżyserował go Ramon Diaz, a kierownikami wykonawczymi byli Tom Sloan z BBC i Clifford Brown z EBU, którzy współpracowali już razem rok wcześniej przy Eurowizji w Londynie. Podczas Interval Act wyświetlono film Inna Hiszpania.


Z udziału w konkursie zrezygnowała Austria, ponieważ nie chciała brać udziału w konkursie organizowanym w kraju rządzonym przez dyktatora Franco. W  XIV Eurowizji wystąpiło więc 16 państw: Belgia, Niemcy(RFN), Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Monako, Wielka Brytania, Norwegia, Luksemburg, Finlandia, Hiszpania, Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii, Portugalia, Szwecja i Irlandia.


W konkursie wzięło udział pięcioro wykonawców znanych z poprzednich edycji: Louis Neefs z Belgii (poprzednio wystąpił w 1967 roku), Siw Malmkvist ze Szwecji (1960 rok), Romuald z Monako (1964 rok), Simone de Oliveira z Portugalii (1965) oraz Kirsti Sparboe z Noregii (1965 i 1967 rok).


Konkurs po raz pierwszy i jedyny w historii wygrały cztery piosenki. Stało się tak, ponieważ w regulaminie nie przewidziano takiej sytuacji, więc nie było żadnej dogrywki. Jako, że medale dostawali, oprócz wykonawcy, twórcy piosenki, akurat były cztery statuetki dla wykonawczyń, a autorzy otrzymali swoje w późniejszym terminie.


A wygrane państwa, piosenkarki i utwory to: Hiszpania, Salomé i Vivo Cantando(autorstwa Maria José de Cerato i Aniano Alcalde), Wielka Brytania, Lulu i Boom Bang-A-Bang (autorstwa Alana Moorhouse i Petera Warne'a), Holandia, Lenny Kuhr i De Troubadour (David Hartsema Lenny Kuhr) oraz Francja, Frida Boccara i Un Jour, Un Enfant (Emile Stern Eddy Marnay).


W ten sposób Francja wygrała Eurowizję po raz czwarty, Holandia i Wielka Brytania po raz trzeci, a Hiszpania drugi raz z rzędu.

Jugosławia

Ivan & M's - Pozdrav Svijetu


Luksemburg

Romuald - Catherine


Hiszpania(zwycięstwo)

Salomé - Vivo Cantando


Monako

Jean Jacques - Maman, Maman


Irlandia

Muriel Day - The Wages Of Love


Włochy

Iva Zanicchi - Due Grosse Lacrime Bianche


Wielka Brytania(zwycięstwo)

Lulu - Boom Bang-A-Bang


Holandia(zwycięstwo)

 Lenny Kuhr - De Troubadour


Szwecja

Tommy Körberg - Judy, Min Vän


Belgia

Louis Neefs - Jennifer Jennings


Szwajcaria

Paola del Medico - Bonjour, Bonjour


Norwegia

Kirsti Sparboe - Oj, Oj, Oj, Så Glad Jeg Skal Bli


Niemcy(RFN)

Siw Malmkvist - Primaballerina


Francja(zwycięstwo)

Frida Boccara - Un Jour, Un Enfant


Portugalia

Simone de Oliveira - Desfolhada


 Finlandia

Jarkko & Laura - Kuin Silloin Ennen


***


Belgię będzie reprezentowała Blanche z piosenką City Lights


Czarnogóra wybrała utwór Space Slavka Kalezicia


A Macedonia Dance Alone Jany Burčeskiej


Irlandia też wybrała piosenkę dla swego reprezentanta-Brendana Murray'a-Dying to Try


Azerbejdżan będzie reprezentowała Diana Hajiyevaz piosenką Skeletons


Szwecję będzie reprezentował Robin Bengtsson z piosenką Can’t Go On,...

...Norwegię JOWST i Grab The Moment,...


...Litwę Fusedmarc i Rain of revolution...


...Islandię Svala i Paper


Izrael postawił na piosenkę I Feel Alive Imriego Ziva


Źródło zdjęć: Euro-FunFans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.