Flashback: Obchody 2500 lat istnienia Persji cz. 2


Cesarska Rodzina Iranu przybywająca do Pasargadae na ceremonię otwarcia 2500 rocznicy Cesarstwa Perskiego

Otwarcie obchodów 2500 rocznicy Imperium Persji odbyło się 12 października 1971 roku w Pasargadae, starożytnej stolicy czasu Cyrusa Wielkiego, założyciela Imperium, pochowanego w prostym, ale niezwykłym grobowcu . Ruiny Pasargadae zostały udekorowane na uroczystość: setki drzew zostało posadzonych wokół grobowca Cyrusa, a ziemia została specjalnie przygotowana, aby umożliwić setkom wojsk utworzenie swych pułków; długi niebieski dywan szedł z lotniska dla helikopterów do frontu grobowca, tworząc kształtem literę L. Na przecięciu dwóch części dywanu znajdował się czerwony dywan, na którym rodzina Cesarska stanęła podczas przemówienia Szacha, co oznaczało otwarcie uroczystości.

Setki gości i dziesiątki żołnierzy przeszło przez część niebieskiego dywanu łączącego bazę helikoptera z frontem grobu Cyrusa. Żołnierze i wojskowi nosili swoje galowe uniformy, podczas gdy obywatele musieli nosić białe krawaty, ordery, a kobiety długie suknie. Członkowie korpusu dyplomatycznego nosili też swoje imponujące galowe uniformy. Na niebieskim dywanie pojawiły się dziesiątki flag Iranu, a dookoła grobu, stało kilka pułków.

 


Dwa obrazy przedstawiające przybycie do starożytnej stolicy Cyrusa Wielkiego, założyciela Imperium Perskiego, znanego jako Pasargad lub Pasargadae. Po ich przybyciu imperialnym helikopterem, Szach i Cesarzowa Iranu z Księciem Koronnym, przeszli długim niebieskim dywan przed setkami gości tam zebranych.Pozostawiwszy wieniec z kwiatów (z herbem Pahlavich pośrodku) na grobie Cyrusa Wielkiego, Szach Iranu powraca niebieskim dywanem w stronę, gdzie mikrofon był gotowy, aby wygłosił przemówienie inaugurujące obchody 2500 rocznicy istnienia Imperium.

Tuż przed południem dotarł do Pasargadae helikopter, którym podróżowała Irańska Imperialna Rodzina. Przy dźwięku muzyki wojskowej, Szach, ubrany w mundur dowódcy trzech Sił Zbrojnych i najwyższe irańskie odznaczenia, z Cesarzową po jego prawej stronie i Księciem Koronnym (także ubrani w mundury i szarfę najwyższego irańskiego orderu-Orderu Pahlaviego) po jego lewej stronie, powoli przeszedł przez niebieski dywan, salutując oficerom po prawej stronie dywanu. Cesarzowa założyła The Seven Emeralds Tiara wraz i fantastyczną kremową sukienkę zdobioną złotym i srebrnym haftem, inspirowaną starożytnymi strojami żon Perskich cesarzy. W międzyczasie, od gór wokół wydobywał się dźwięk 101 wystrzałów kanonierskich aby świętować pomyślne wydarzenie.


Podczas gdy Cesarzowa i Książę Koronny pozostali w czerwonym dywanie, Szah udał się w stronę grobu Cyrusa, w towarzystwie kilku żołnierzy, z których dwóch niosło kwiaty, które suweren złożył przed grobowcem.Składał się z dwóch kwiatowych części, a w środku znajdował się herb dynastii Pahlavi. Na dźwięk bębnów Szach wrócił na czerwony dywan, gdzie ustawiono mikrofon. Następnie Jego Królewska Mość wygłosił pierwsze przemówienie z okazji obchodów, co niewątpliwie było najbardziej poruszające.

O Cyrusie, wielki królu, królu królów, cesarzu Achajmanów, monarcho ziemi Iranu. Ja, Szach z Iranu, składam Ci pozdrowienia od siebie i z naszego narodu.
Jesteśmy tu, aby obwołać Cyrusa, Wielkiego, nieśmiertelnego Iranu, założyciela najstarszego imperium Świata; Pochwalić Cyrusa, niezwykłego emancypatora Historii; I oświadczyć, że jest jednym z najbardziej szlachetnych synów ludzkości. Cyrusie, zbieramy się dziś wokół grobowca, w którym wiecznie odpoczywasz, aby Ci powiedzieć: Spoczywaj w pokoju, bo my zawsze będziemy czujni, aby zachować dumne dziedzictwo. Obiecujemy zachować na zawsze tradycje humanizmu i dobrej woli, z którymi założyłeś Imperium Perskie: tradycje, które sprawiły, że nasi ludzie stali się przenośnikiem informacji przekazanej wszędzie: wyznania braterstwa i prawdy.

 Na czterech zdjęciach, które otaczają mowę wypowiedzianą przez Jego Cesarską Mość, widzimy jak Szach ją wygłasza. Suweren nosił mundur dowódcy sił zbrojnych i najwyższe irańskie odznaczenia, wśród których znajdował się Order Pahlavi. Cesarzowa nosiła kremową sukienkę, haftowaną srebrem i złotem inspirowaną starożytnymi sukienkami perskich cesarskich kobiet.

Potem nastąpiła minuta ciszy ku pamięci Cyrusa Wielkiego, chwila zadziwienia w ciszy, podczas której wydawało się, że odpowiedź Cyrusa nadeszła: pustynny wiatr zawiał silniej nad gośćmi i Cesarską Rodziną, podnosząc się do powietrza trochę piasku z ziemi. Fakt ten był wywarł wrażenie na wielu osobach i wspominało o nim wiele kronik. Była to niezwykle poruszająca ceremonia, bez względu na swą krótkość. To było najbardziej odpowiednie, że uroczystości rozpoczęły się hołdem Cyrusowi w mieście, które stworzył stolicą ogromnego, humanitarnego i pokojowego imperium. To się skończyło i nadszedł czas, aby wrócić do wspaniałych Persepolis. Znowu uroczyście, Cesarska Rodzina przeszła przez długi, niebieski dywan, ozdobiony złotymi ozdobami i wsiadła do helikoptera by udać się z powrotem do Namiotowego Miasta.Rodzina Cesarska, a następnie oficer ze sztandarem Szacha, wraca do helikoptera, który zabierze ich z powrotem do Namiotowego Miasta w Persepolis. W tle można zobaczyć grób Cyrusa i kilka pułków, które wzięły udział w ceremonii. Można również zobaczyć drzewa posadzone wokół grobu i liczne sztabki, które go otaczały.
Źródło tekstu i zdjęć: angelfire.com/empire/imperialiran/index1.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.