Flashback: Obchody 2500 lat istnienia Persji cz. 3

 Sszach i Cesarzowa przywitali wielu gości na lotnisku Shiraz po ich przybyciu z Teheranu. Tutaj szach, wraz z jednym z szefów państw, dokonuje przeglądu pułków wojskowych

Od godzin popołudniowych 12 do południa 14 października 1971 roku dziesiątki gości z całego świata przybyły z Teheranu do lotniska w Szirazu. W celu powitaniu szefów państw, Szach i Cesarzowa zwykle przemieszczali się z Miasta Namiotów w Persepolis do Szirazu i brali udział we wszystkich militarnych powitaniach, które odbywały się niemal przez cały czas, biorąc pod uwagę liczbę wybitnych gości. Goście jechali następnie 50 km autostradą do Persepolis, która była rozświetlona przez dwa tysiące wielkich, olejowych lamp, oddalonych od siebie o 100 metrów i zasilanych przez National Iranian Oil Company.


 Przybywając do Miasta Namiotów w Persepolis, zabezpieczonego przez setki policjantów i strażników, goście niewątpliwie byliby oszołomieni tym, co mogli zobaczyć. Współgranie luksusu i dobrego smaku było nie do pobicia, zawsze mieszając komfort z wysublimowanymi perskimi tradycjami. Korzystając z okazji, aby ożywić niemal martwą sztukę, tradycyjne irańskie tkaniny przedstawiające portrety gości były tkane przez starych rzemieślników i zawieszone w salonach odpowiednich namiotów. Po przyjeździe gości czekał na nich mini bar: butelka whisky Chivas, jeden z szampanów Möet Chandon, jedna z wódek, sześć butelek piwa, kilka z wodą, sodą i sokiem. Czysty luksus i dobry smak, aby ugościć ludzi, którzy byli przyzwyczajeni do wszystkiego co najlepsze.


 Ich Cesarskie Wysokości Szach i Cesarzowa z Iranu, w namiocie Honorowym Persepolis, przygotowują się do przyjęcia gości na największy bankiet, jaki kiedykolwiek zorganizowano, z udziałem szefów państw i rządów z całego świata. Szach nosił mundur dowódcy sił zbrojnych, podczas gdy cesarzowa była oszałamiająca w sukni tkanej złotem i haftowanej srebrem.

 Nastrój był bez wątpienia jedną z części wielkich uroczystości, ale też można było się odprężyć. Persepolis został przygotowany w taki sposób, aby goście byli w stanie cieszyć się i bawić, między wielkimi i wyjątkowymi imprezami oficjalnymi. Royalsi i mężowie stanu z pięciu kontynentów wydawali cieszyć się obchodami i możliwością życia w zupełnie niepowtarzalnym i wzniosłym świecie w ciągu paru dni. Członkowie rodzin królewskich odwiedzali się w namiotach wieczorami na drinka lub po prostu spotkanie rodzinne. Szefowie państw spotykali się, aby mówić o najważniejszych sprawach światowych. Ale co najważniejsze, niewątpliwie pozostawili Persepolis z najlepszym wrażeniem o Imperium Iranu i był to najważniejszy cel Jego Cesarskiej Królewskiej Mości.

 Pierwsze wielkie wydarzenie gromadzące wszystkich gości państwowych odbyło się wieczorem 14 października, a także w 33. urodziny Jej Cesarskiej Wysokość Cesarzowej Iranu. Był to bankiet państwowy, być może największy, jaki miał miejsce i trudny do powtórzenia, z kilku powodów, z których pierwszy jest fakt, że niezwykle trudno jest zebrać około 60 członków rodzin królewskich i głów państw przy jednym stole.


Szach i cesarzowa Farah w namiocie Honorowym, przed wielkim bankietem uroczystości Persepolis: Jej Najświętsza Wysokość Księżniczka Grace z Monako, ubrana w haftowaną suknię  Diora, diamentową i rubinową tiarę, dyga przed Jego Cesarską Wysokością. Jego Najjaśniejsza Wysokość Książę Monako czeka na swoją kolej.

 Wielki wieczór jest prawie nie do opisania: sala bankietowa była ozdobiona metrami niebieskiego aksamitu ze złotym haftem, tworząc kilka sklepień nad stołem głównym. Aby wszyscy siedzieli przy stole głównym, zbudowano barokowy, 57-metrowy stół, w postaci węża. W tym dramatycznie nietypowym sposobie (co pozwoliło na uniknięcie wielu możliwych problemów z protokołem) wszyscy siedzący tam mogliby bez problemu patrzeć na cały pokój, podczas gdy wszyscy w pokoju i kamerzyści mogliby uzyskać zdjęcia wszystkich członków rodzin królewskich i głów państw, których by chcieli. Pawie służył jako główny element dekoracji Salonu Bankietowego, ponieważ był symbolem Imperium Perskiego. Można je było zobaczyć w różnych miejscach pokoju.

 Nad baldachimem pośrodku stołu znajdował się herb Pahlavi. Szach zajmował miejsce na krzywej po lewej stronie centrum, a Cesarzowa zajmowała miejsce na odwrotnej krzywej, na prawo od centrum długiego i imponującego stołu. Stolik główny i pozostałe dla reszty niemal 600 osób zostały bogato zdobione na niebiesko i złoto, a na różowym jedwabnym suficie wisiały dziesiątki wspaniałych czeskich żyrandoli, z których każdy miał dziesiątki lamp.


 W czerwonym adamaszkowym namiocie honorowym, niektórzy europejscy goście królewscy, którzy wzięli udział w obchodach 2500 rocznicy Imperium Perskiego. Od lewej: królowa Danii Ingrid, król Danii Fryderyk,  króla Norwegii Olav, król i królowa Grecji oraz książę Carl Gustaf ze Szwecji, reprezentującego dziadka króla Gustawa VI Adolfa.

 W namiocie Honorowym, w którym goście prezentowali komplementy ich Imperialnym Majstatom, przed przejściem do sali bankietowej (gdzie w czasie obchodów rezydowała cesarska rodzina), gdzie dekoracja była imponująca: czerwony damaszek utkany we Włoszech i haftowany na złoto. Warte każdego pałacu w Europie, Namiot Honorowy wyglądał bardziej jak wspaniały pokój tronowy, gdzie goście, z ich majestatycznymi tytułami głośno mówili komplementy królowi królów, następcy Cyrusa Wielkiego. W międzyczasie zabrzmiały utwory Mozarta i Schuberta, grane przez orkiestrę z galerii minstrela, podczas gdy panie skrupulatnie zwracały się do Szacha i Cesarzowej, nosząc swe najbardziej błyszczące stroje, najlepsze klejnoty i najwyższe odznaczenia. Dla mężczyzn dess code przewidywał mundur, ale większość zdecydowała się na white tie i odznaczenia.

Szach założył swój imponujący mundur dowódcy sił zbrojnych i order Nishan-i-Pahlavi, Order Pahlavi, poprowadził Jej Królewską Mość Królowej Danii do Salonu Bankietowego. Cesarzowa, ubrana w fantastyczną tkaną złotą suknię wyhaftowaną srebrem (zaprojektowaną i tkaną przez irańskie kobiety, podobnie jak wszystkie suknie, które nosiła podczas uroczystości) i niebieską szarfę Nishan-i-Aryamhra, Orderu Światła Aryjczyków, szła z Jego Cesarską Wysokością Cesarzem Etiopii, a następnie szli członkowie europejskich rodów królewskich i inni przywódcy państw.

 Po Szachu i Królowej Danii, wraz z Cesarzową do Salonu Bankietowego towarzyszy Cesarz Etiopii.
 Źródło tekstu i zdjęć: angelfire.com/empire/imperialiran/index1.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.