Uciekając przed problemami-Sisi. Cesarzowa mimo woli Allison PatakiJakiś czas temu napisałam post o książce Sisi. Cesarzowa mimo woli Allison Pataki (tutaj), która ma też swoją kontynuację-Sisi. Samowolna cesarzowa i właśnie jej będzie poświęcony dzisiejszy wpis.
Akcja zawiązuje się latem 1868 roku na Węgrzech-miejscu gdzie Sisi jest szczęśliwa mogąc żyć bez wiedeńskiej etykiety, całe dnie spędzać w siodle i poświęcając całą swą matczyną miłość najmłodszej córce Walerii. Tę sielankę burzy list z Wiednia i Sisi opuszcza bezpieczną przystań by uratować swego syna Rudolfa przed restrykcyjnym nauczycielem. Udaje jej się to, lecz na wiedeńskim dworze szerzą się kolejne problemy, z którymi nie potrafi się zmierzyć, więc ucieka przed nimi i podróżuje, lecz z czasem kolejne miejsca stają się nie do zniesienia, ponieważ kojarzą się z kolejnymi odchodzącymi osobami.Autorka opisuje wydarzenia od wspomnianego lata 1868 roku do śmierci cesarzowej trzydzieści lat później. Czytamy więc o tym jak dorastają jej dzieci, jakie wybory podejmują, jakie kłopoty i zawody sprawiają swym rodzicom; o relacjach Sisi z mężczyznami-cesarzem Franciszkiem Józefem, Węgrem Andrassym, brytyjskim dżokejem Bayem Middletonem oraz kuzynem Ludwikiem-królem Bawarii. Każda z nich była skomplikowana-przynosiły radości i smutki, jedna miała wyprzeć drugą, dać wytchnienie, a przynosiły często kolejne zawody.Sisi była skomplikowaną osobą i tak naprawdę dość niewiele o niej wiemy, co dało autorce szerokie pole do popisu. Każde opisane wydarzenie, które miało miejsce w historii, jest obrazowane dokładnym opisem uczuć, które targały bohaterką, w taki sposób, że wydają się bardzo prawdopodobne do tego co mogła czuć w rzeczywistości. Wiele opisów jest też poświęconych temu w co się ubierała, jaką biżuterię zakładała, szczególnie na początku czytamy jak wiele czasu wymagała jej toaleta. Możemy też poznać nazwy dań podawanych na cesarskim dworze i zauważyć jak mało Sisi jadła.Każdy z rozdziałów poprzedza cytat pochodzący z jej własnych ust, osób z jej otoczenia lub z jej ulubionych dzieł (Sen nocy letniej Szekspira i twórczość Heine'go), które dobrane zostały idealnie treściowo do tekstu, który poprzedzały. Rozdziały są też przeplatane fragmentami opisującymi przeżycia przyszłego zabójcy Sisi-Luigiego Lucheni, choć nie jest on nazwany z imienia i nazwiska. Allison Pataki w subtelny sposób opisuje realia i wydarzenia historyczne-czytamy opisy Węgier, Anglii, Irlandii i chciałoby się tam pojechać, wydarzenia historyczne są właściwie tłem dla przeżyć cesarzowej i to nie i relacje z innymi jest położony nacisk.


I w ten sposób zostało potraktowane na przykład spotkanie z królową Wiktorią, wystawa światowa i odwiedziny wielu głów państw podczas niej. Zostało też opisane kilka innych wydarzeń: 25-lecie panowania Franciszka, 25-lecie jego małżeństwa z Sisi oraz premiera Kaiserwaltza Straussa podczas obchodów 40-lecia panowania cesarza. Autorka opisała też, jak już wcześniej napisałam, śmierć Sisi i zrobiła to w sposób, który doprowadził mnie do łez.Zdecydowanie mogę polecić tę książkę każdemu i mam nadzieję, że wam też spodoba się tak jak mi.Źródło zdjęć: Cesarzowa Sissi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.