Obchody 80 urodzin norweskiej pary królewskiej-dzień pierwszy


Uroczyste obchody 80 urodzin króla Haralda i królowej Sonii rozpoczęły się 9 maja o 17.30 od koncertu orkiestry wojskowej i dziecięcego chóru. Jednak już wcześniej pojawiały się zdjęcia z odświętnie przystrojonego Oslo i z przygotowań w Pałacu Królewskim:

Już od rana do norweskiej stolicy przybywali goście. Królowa Danii Małgorzata przypłynęła królewskim jachtem Dannebrog, a wraz z nią jej siostra i zarazem królowa Grecji Anne-Marie. Później dołączyli do nich książę Fryderyk i księżna Mary, którzy do Oslo przylecieli samolotem, ponieważ Książę miał jeszcze przed południem wyjście w Danii. Pojawiły się również zdjęcia z przybycia do hotelu holenderskiej księżnej Mabel.

Już przed południem król Harald i królowa Sonia odebrali prezenty urodzinowe i gratulacje od reprezentantami Norwegów. Jednym z prezentów jest obraz przedstawiający króla Olava-ojca Haralda. Obraz przedstawia go w roku 1958 i jest prezentem od rządu.O 17.30 orkiestra zaczęła grać na cześć pary królewskiej przed Pałacem Królewskim, a pół godziny później zaczął śpiewać chór dziecięcy. W tym czasie w pałacowych oknach zauważono wnuki jubilatów.


Chwilę po godzinie 18.30 na balkonie pojawili się Król i Królowa z dziećmi i wnukami na centralnej części, a na bocznych najważniejsi goście.


W międzyczasie wykonano oficjalne zdjęcie z gośćmi:Godzinę później goście zaczęli przybywać do sali bankietowej, a wcześniej składali życzenia parze królewskiej.
Większość gości nosiło Norweski Order Świętego Olava (z czerwoną szarfą)Dziedziczna Wielka Księżna Stephanie w cekinowej sukni i w Tiarze Wielkiej Księżnej Adelaide. Towarzyszy jej książę Constantijn Książę Daniel i żona prezydenta IslandiiDesiree Kogevinas w czerwonej sukni i złotej tiarze z matką Madeleine Kogevinas w jasnoniebieskiej sukni i tiarze z diamentami i perłamiKsiężniczka Astrid założyła białą suknię i zestaw biżuterii z turkusów królowej AlexandryKsiężniczka Victoria w sukni od Elie'go Saaba, którą nosiła już kilkukrotnie i Baden Fringe Tiara, a towarzyszy jej Dziedziczny Wielki Książę GuillaumeKsiężna Tatiana w zielonej sukni i Antique Corsage Tiara oraz księżna Sofia w sukni Oscara de la Renty, którą założyła na rozdanie nagród Nobla w 2015 roku i w tiarze Six Button.Lady Elizabeth Shakerley i księżna Marie-Chantal w sukni od Valentino i we Fringr TiaraŻona prezydenta Finlandii i książę PavlosKrólowa Anne-Marie w granatowej sukni, którą nosiła już wcześniej i w tiarze i naszyjniku z zestawu Ruby Wreath i Księżna Mabel w sukni od Viktor&Rolf, którą nosiła podczas przyjęcia po inauguracji króla Willema-Alexandra i Pearl Button Tiara (wersja z guziczkami)Księżniczka Beatrix w sukni od Sheili de Vries, którą nosiła wcześniej czterokrotnie i w Württemberg Ornate Pearl Tiara i książę FryderykKrólowa Matylda w sukni Armaniego, którą nosiła podczas oficjalnej wizyty króla Abdullaha w Belgii i w Wolfer's Necklace Tiara. Towarzyszy jej książę Carl PhilipKsiężna Sophie w sukni od Suzannah i Aquamarine Necklace Tiara oraz prezydent IslandiiKrólowa Silvia w granatowej sukni, którą nosiła wcześniej i w Leuchtenberg Sapphire Tiara, towarzyszy jej prezydent FinlandiiKsiężniczka Marta Luiza w sukni Cecily Melli i w King Olav Gift Tiara, a towarzyszy jej król PhilippeWielka Księżna Maria Teresa w płaszczu YSL, który nosiła na ślubie Mette-Marit i Haakona oraz w Belgian Scroll Tiara. Towarzyszy jej król Willem-AlrxanderKsiężna Mary w sukni od MaxMary i w Necklace Tiara, towarzyszy jej książę AlbertKrólowa Maxima w sukni od Jana Taminiau, którą nosiła podczas Prinsjesdag w 2015 roku i Mellerio Sapphire Tiara. Towarzyszy jej Wielki Książę HenriKsiężna Mette-Marit w nowej białej sukni i Vifte Tiara, którą dotąd nosiła tylko jako naszyjnik oraz król Carl GustafKrólowa Margrethe w akwamarynowej sukni, którą nosiła już kilkukrotnie i w Floral Aigrette Tiara oraz w towarzystwie księcia HaakonaKrólowa Sonja w nowej limonkowej sukni i w Norwegian Emerald Parure Tiara i król Harald

O 20.00 król Harald zaczął wygłaszać przemówienie: Wasze Wysokości
Wasze Królewskie Wysokości
Ekscelencje
Droga rodzino i przyjaciele
Pewien mądry człowiek-i to nie byłem ja!- kiedyś powiedział "W każdym starym człowieku znajduje się młoda osoba zastanawiająca się, co się stało."
 To jest to jak się dziś czuję. Patrzę na liczbę 80 i nie mogę zrozumieć, że ma coś wspólnego ze mną. Nie ma też bynajmniej cokolwiek wspólnego z Królowa, która jest w niesamowicie dobrej formie!

Przez długi czas nie mogłem się z nią dogadać!


Ale na szczęście - po prawie 50 latach małżeństwa, nadal jesteśmy razem. Pracujemy razem, dzielimy się doświadczeniami, mierzymy się ze zmartwienia i razem się radujemy. 


Więc dzisiejsza noc jest wieczorem z wdzięcznością. 


Królowa i ja chcemy podziękować każdemu z was, którzy są tutaj dziś wieczorem, aby dzielić się z nami tymi obchodami. Specjalne podziękowania dla tych, którzy podróżowali z daleko. 


Doceniamy to głęboko. 


Wielu z nas tu zebranych jest członkami tej samej europejskiej rodziny, jesteśmy przyjaciółmi - i kolegami. Wierzę, że dla wszystkich z nas, którzy wykonują "królewski zawód", warto spotkać się - również przez pokolenia - i omawiać sprawy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Żyjemy w niepewnych czasach i w społeczeństwach szybko zmieniającymi się. Szczególnie w takich momentach powinniśmy doceniać i ożywiać długotrwałe i głębokie relacje, jak nasze. 


Świętowanie naszej 80-tej rocznicy nic nie jest oczywiste. 


Jesteśmy błogosławieni dobrym zdrowiem. 


Jesteśmy błogosławieni naszą wspaniałą rodziną. 


Jesteśmy błogosławieni lojalnymi przyjaciółmi, którzy stanęli po naszej stronie zarówno podczas wzlotów i upadków. 


I jesteśmy pobłogosławieni znaczącym życiem w służbie dla naszego kraju i dla naszych ludzi. 


Czego jeszcze możemy sobie życzyć?


Dziś mam nadzieję, że możemy być razem w duchu wdzięczności za życie. 

Każdy dzień jest darem, którego nigdy nie powinniśmy wziąć za oczywisty. 


Każdego dnia jest okazją do czynienia dobra. 


Każdego dnia możemy dla naszych bliskich.


 I możemy przyznać się do tych, którzy muszą zostać zauważeni. 


Tak drodzy przyjaciele, serdeczne powitanie dla was wszystkich - i dziękuję wam ponownie za to, że tu jesteście. Mam nadzieję, że wszyscy razem będziemy się dobrze bawić.  


Skål i witamy!
Menu z bankietu: krab, tatar z łososia z grilla z ogórkami, ostrygi w majonezie, jajka, rzodkiewki, cielęcina z grochem i rzepą, zielone i białe szparagi. Deser-limonkowo-cytrynowy mus.Przemówienie wygłosiła również królowa Margrethe, następnie odśpiewano Sto lat i kilkakrotnie wykrzyknięto Hurra!
Dzieci pary królewskiej powiedziało kilka słów, a Haakon podczas bankietu wyszedł na chwilę i... zgolił brodę!
Na koniec kilka słów powiedziała też królowa Sonia:Wasze Wysokości
Wasze Królewskie Wysokości
Ekscelencje
Droga rodzino i przyjaciele

Co za wieczór!


Gdybym wiedziała, że to będzie taka zabawa, dawno temu chciałabym skończyć 80 lat! Ale bądźmy zupełnie szczerzy: Tak jak mój mąż, wcale nie czuję się jak osiemdziesięciolatka.


Kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marquez pomógł mi opisać, dlaczego w swojej słynnej powieści "Miłość w czasie zarazy":


On pisał:


"Wiek nie ma urzeczywistnienia poza światem fizycznym. Istota człowieka jest odporna na upływ czasu. Nasze wewnętrzne życie jest wieczne, co oznacza, że ​​nasze duchy pozostają tak młodzieńcze i energiczne, jak wtedy, gdy byliśmy w pełnym rozkwicie ".


Dla mnie to wyjaśnia jest piękne! Czy to nie jest prawda dla nas wszystkich ..?


Chciałbym dodać aspekt, o którym mój mąż zawsze mi przypomina: wagę gry, zabawy!


Kiedy byliśmy w Republice Południowej Afryki w lutym, oboje nagle znaleźliśmy się w dość rzadkiej sytuacji: siedzieliśmy cicho obok siebie - przez dwa dni! - czytaliśmy książki. Wtedy Harald zwrócił się do mnie i powiedział powoli: "Sonjo, to najbliższe niż kiedykolwiek do emerytury".


Chcę podziękować każdemu z was, którzy zaangażowaliście się w dzisiejszy wieczór. Dziękuję bardzo za ciepłe słowa i świetną zabawę!


Uczyniłeś ten wieczór niezapomnianym!


Droga Margrethe, byłaś istotnym wsparciem, odkąd stałam się częścią tej rodziny. Oprócz bycia nieocenioną doradczynią, jesteś bliską przyjaciółką, z którą dzielę wspólne zainteresowania, takie jak przyroda i sztuka. Bardzo dziękuję za wszystkie nasze spacery i rozmowy oraz za umiejętność odkrywania komicznych aspektów podczas specjalnych wydarzeń!


Czuję się głęboko uprzywilejowana, aby móc dzielić się z tobą tą uroczystością dzisiaj wieczorem.


Chcę podziękować Haakonowi i Märthie, Mette i Ariemu - i wszystkim naszym wspaniałym wnukom, za relacje oparte na zaufaniu, miłości i szacunku.


Na tym etapie w życiu nie ma nic ważniejszego - czuje, że należymy do siebie i że możemy cieszyć się wzajemnymi towarzystwem różnych pokoleń.


Chcę podziękować Haakonowi i Mette w wyjątkowy sposób. Dziękuję za siłę, którą czujemy, pracując razem, dając sobie wzajemnie przestrzeń, pokazując wzajemne zrozumienie i wsparcie. Dziękuję za otwartość, dyskusje i zabawę!


Droga Märtho, dziękuję za to, kim jesteś. Dziękuję, że jesteś taką dzielną osobą i kochającą córką. W trudnych okresach Twój śmiech oświeci dzień i sprawia, że ​​wszyscy jesteśmy szczęśliwi!


Chciałabym podziękować reszcie naszej rodziny, szczególnie księżniczce Astrid i naszym przyjaciołom - niektórzy byli z nami od prawie 80 lat! To jest nieocenione - a może zwłaszcza w życiu takim, jak nasze.


Teraz - obchodzimy urodziny. Otrzymałam już mój prezent od mojego męża. Wiadomo, że jest skromnym człowiekiem, więc dał mi jedną z jego własnych rzeczy: stajnię, która była już w jego posiadaniu na terenie pałacu. Stajnia zostanie przekształcona w galerię otwartą dla publiczności jako Sonja Art Stable, w lipcu. Nie, że nie jestem wdzięczna - tak naprawdę! W rzeczywistości byłam całkowicie przytłoczona i głęboko wzruszona ...


Ale postanowiłam ci coś w zamian dać, mój drogi Haraldzie. Mój prezent dla ciebie jest również domem, jest to "stabbur", dom towarowy, dla naszego domku Prinsehytta. Dom towarowy był w dawnych czasach wykorzystywany jako miejsce do przechowywania  żywności. Więc kiedy podziwiam sztukę w stajni, możesz podziwiać ofiary twojego polowania i wędkowania w domie towarowym!


Na zakończenie chciałbym powtórzyć i opierać się na wezwaniu Haralda do wdzięczności za życie w jego powitaniu.


Bo:

Każdy dzień jest darem, którego nigdy nie powinniśmy wziąć za oczywisty. 
Każdego dnia jest okazją do czynienia dobra. 
Każdego dnia możemy dla naszych bliskich.
 I możemy przyznać się do tych, którzy muszą zostać zauważeni. 

Zastosujmy te słowa w codziennym życiu, gdziekolwiek żyjemy. Ponieważ przede wszystkim - niezależnie od ról - jesteśmy istotami ludzkimi. Ludźmi, którzy magą wspierać się nawzajem.Dziękuję - każdemu z was - za bycie tu, za dzielenie się tym świętem z nami! To naprawdę noc do zapamiętania!

Źródła zdjęć: Tumblr, Twitter, Getty Images, Blog_Real


3 komentarze:

 1. piękne przemówienia, wspaniała atmosfera, szampańskie nastroje i wesoła zabawa - fantastyczne urodziny w wyśmienitym gronie

  OdpowiedzUsuń
 2. a i ważne dziękuję za możliwość przeczytania ciekawego postu i tych przemówień, dziękuję pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, choć sporo czasu zajęło mi zebranie wszystkich informacji i napisanie tego postu, ale sprawiło mi to niesamowitą przyjemność. Cieszę się też, że doceniacie moją pracę.
   A te obchody faktycznie były niesamowite.
   Również pozdrawiam :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.