Aktualizacja: Dzisiejsze wyjścia królowej Matyldy


Królowa Matylda spotkała się z finalistami Konkursu królowej Elżbiety podczas prezentacji i wręczenia nagrody w Chapelle Musicale Reine Elisabeth.
***

Po południu wygłosiła przemówienie na Voices4Development-otwrciu Europejskich dni rozwoju:

Panie i Panowie,

Siedemnaście Celów Zrównoważonego Rozwoju, ustanowionych przez ONZ, odnosi się do wszystkich głównych wyzwań stojących dzisiaj przed światem. Od ubóstwa po opiekę zdrowotną, edukację, zmianę klimatu, pokój i bezpieczeństwo oraz inne.  


Z mojej strony jestem szczególnie zainteresowana edukacją i zdrowiem. I nie zapominajmy o zdrowiu psychicznym. Tematem tegorocznych Europejskich Dni Rozwoju jest "Inwestowanie w rozwój". Jaki jest lepszy sposób niż inwestowanie w godną edukację i opiekę zdrowotną dla każdego? Jestem głęboko przekonana, że bez tego nie może istnieć żaden rozwój.  


Podczas niedawnych wizyt w Jordanii i Laosie, byłam zaskoczona tym, co powiedziały mi młode dzieci. Jak traumatyzowane były przez ubóstwo, czy przez ich los jako uchodźców. Rozpaczliwie potrzebują opieki medycznej, aby pomóc im radzić sobie z tymi stresami. 


 Dzieci też mi powiedziały, jak chętnie chodzą do szkoły. Jedno dziecko zrobiło rysunek. Pod nim napisało: "Edukacja ma zasadnicze znaczenie dla naszej przyszłości. Istotna jest rola nauczycieli. Muszą być zachęcani do swej misji.'


 Jest to prosta, ale mocna wiadomość. Mówi wszystko o edukacji jako kamieniu węgielnym rozwoju. Przypomina nam, że musimy zapewnić wszystkim dzieciom możliwość uzyskania wykształcenia.  


Bo bez wykształcenia bardzo trudno znaleźć godną pracę. Bez godnej pracy bardzo trudno jest zbudować dobrobyt. I rozwój jest ograniczony. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby stworzyć możliwości i upewnić się, że nikt nie zostanie w tyle.  


Panie i Panowie,  


Zobaczenie tylu młodych ludzi tu dziś wieczorem, w przeddzień Europejskich Dni Rozwoju, dodaje otuchy,. Jestem szczególnie zadowolona z powitania młodych liderów EDD. Przybyli dosłownie z całego świata.  


Wy, młodzi ludzie, macie ważną rolę do odegrania. Te Europejskie Dni Rozwoju stanowią okazję do wysłuchania Państwa głosów.  


Jest też okazja, abyś usłyszał głosy bezgłośnych z twojej części świata. Pragniemy ich usłyszeć. Aby usłyszeć wasze marzenia i aspiracje, pomysły na kształt lepszego, bezpieczniejszego, sprawiedliwego i zamożnego świata.  


Przyszłość należy do Ciebie. I odgrywasz ważną rolę w jej budowaniu.


Źródła zdjęć: Daily Mail, Belga Image, Twitter, Facebook

5 komentarzy:

 1. Ładna sukienka, Mathilde do twarzy w niebieskim

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobre przemówienie Matyldy. Można przeczytać jak poruszyły ją misje humanitarne i że nie była to tylko jednorazowa podróż, ale doświadczenie z tego wyniesione przeniesie na pracę na rzecz edukacji dzieci w kraju i będzie głośno o tym mówić. Jestem przekonana, że jeszcze nie raz pojedzie do krajów Trzeciego Świata,ale tylko na tym się nie skończy. To będą długofalowe działania.
  Piękne obie sukienki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że na jesieni wybierze się na kolejną misję i będzie się dalej angażować w tę problematykę.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.