Księżniczka Amalia


14 stycznia 2014 roku luksemburski dwór wielkoksiążęcy ogłosił, że książę Felix i księżna Claire spodziewają się swego pierwszego dziecka:


Ich Królewskie Wysokości Wielki Książę i Wielka Księżna z ogromną radością ogłaszają, że książę Felix i księżna Claire spodziewają się swego pierwszego dziecka. Narodziny są spodziewane w czerwcu. Wielki Książę, Wielka Księżna, Wielki Książę Jean i cała rodzina wielkoksiążęca, tak jak i rodzina Lademacher są zachwyceni tą wiadomością.


Para wzięła ślub we wrześniu roku poprzedniego i w chwili ogłoszenia ciąży mieszkała w Chateau les Crostes w Lorgues we Francji i tam prowadziła winiarnię. Księżna Claire pisała też wtedy swą pracę doktorancką z dziedziny bioetyki na uniwersytecie w Rzymie. Dziecko miało zostać trzecim wnukiem pary wielkoksiążęcej i szóstym prawnukiem Wielkiego Księcia Jeana. Spodziewano się, że będzie nosiło tytuł Księcia lub Księżniczki Nassau oraz Księcia lub Księżniczki Bourbon-Parmy oraz będzie tytułowane jej/jego wysokością.

Kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu ciąży sporo ludzi zaczęła się zastanawiać, gdzie urodzi się książęce dziecko i jakie będzie miało obywatelstwo (Claire ma obywatelstwo niemieckie): dwór w oświadczeniu ogłosił, że nie ma żadnych praw, które zmusiłyby przyszłą mamę do rodzenia w Luksemburgu, więc gdzie dziecko się urodzi, dopiero się okaże. Zupełnie inaczej jest z obywatelstwem: w Niemczech panuje ius sanguinis-prawo krwi, więc dziecko rodzica-Niemca będzie miało od urodzenia obywatelstwo niemieckie. Oczywiście dziecko ma też zapewnione obywatelstwo luksemburskie, więc wiadomo było, że nienarodzone jeszcze dziecko będzie miało podwójne obywatelstwo. A gdyby urodziło się we Francji, miałoby je potrójne, ponieważ tam panuje prawo ius soli-prawo ziemi.


Wszyscy się też zastanawiali się nad imieniem dziecka. Tradycyjnymi imionami w Luksemburskiej Rodzinie Wielkoksiążęcej są: Marie/Maria (na cześć Maryji Dziewicy) oraz Wilhelmina, Wilhelm/Guillaume (Guillaume to francuska wersja imienia Wilhelm). Inne często pojawiające się imiona: Charlotte, Felix, Jean, Gabriel/Gabrielle oraz Marc d'Aviano (na cześć świętego Marka d'Aviano). Przypuszczano, że rodzice na pierwsze imię wybiorą imię, które będzie się im podobało, a dalsze nadadzą na cześć np. dziadków.

W maju Felix i Claire udzielili wywiadu w swym francuskim domu. Powiedzieli wtedy, że ich dziecko urodzi się w Luksemburgu. Para miała przyjechać do kraju na pierwszą komunię bratanka Felix'a i pozostać w nim do rozwiązania. Wysnuto wtedy przypuszczenia, że dziecko przyjdzie na świat na Oddziale Położniczym Wielkiej Księżnej Charlotte w Szpitalu Luksemburskim.15 czerwca  2014 roku luksemburski dwór ogłasza, że księżna Claire urodziła tego dnia córkę:

Wielki Książę i Wielka Księżna z ogromną radością ogłaszają, że książę Felix i księżna Claire powitali na świecie swe pierwsze dziecko. Najmłodsza członkini Rodziny Wielkoksiążęcej urodziła się w Szpitalu Położniczym Wielkiej Księżnej Charlotte dziś 15 czerwca 2014 roku. Zaważyła 2 950 gram i mierzyła 50 centymetrów. Malutka księżniczka i księżna Claire czują się dobrze.Książę Felix wspierał żonę w czasie całego porodu. Para uhonorowała swe matki nazywając córkę Amalia Gabriela Maria Teresa.


Księżniczka Amalia jest trzecia w linii sukcesyjnej i jest pierwszą narodzoną kobietę w Rodzinie Wielkoksiążęcej z oprawami sukcesyjnymi. Jest księżniczką Nassau i księżniczką Bourbon-Parma, a jako córce młodszego syna Wielkiego Księcia nie przysługuje jej tytuł księżniczki Luksemburga.

Nim pałac wielkoksiążęcy opublikował zdjęcia Amalii, pojawiły się zdjęcia jej mamy, gdy była z nią w ciąży i jej taty w ogrodach Pałacu Berg. Na drugi dzień pałac opublikował zdjęcia nowo narodzonej księżniczki z rodzicami.17 czerwca około drugiej po południu Amalia z rodzicami opuściła szpital. Na tę chwilę zaproszono prasę by zobaczyła i uwieczniła ten moment, A książę Felix udzielił krótkiego wywiadu na temat narodzin córki.

Po odwiezieniu żony i córki, książę Felix zarejestrował Amalię w oficjalnym spisie narodzin.

1 lipca dwór wielkoksiążęcy ogłosił, że chrzest księżniczki Amalii odbędzie się w sobotę 12 lipca w Katedrze Saint-Ferreol w Lorgues (Francja), a chrzestnymi dziewczynki zostaną księżniczka Alexandra i Felix Lademacher (brat Claire). Więcej o chrzcie już wkrótce.


Kolejną okazją do zobaczenia Amalii było dopiero zamknięcie Oktawy 10 maja kolejnego roku.


Kilka tygodni później okazuje się, że Chateau les Crostes produkuje wino nazywające się Cuvee Amalia nazwane na cześć księżniczki. Jedno euro i piętnaście centów ze sprzedaży jednej butelki tego wina jest przekazywane na fundację Le sourire de Lucie.


2 czerwca opublikowano nowe zdjęcia Amalii z rodzicami z okazji urodzin jej taty, które przypadały nazajutrz. 


Ważnymi momentem w życiu Amalii na pewno było spotkanie z papieżem Franciszkiem 15 marca 2016 roku-była to czterogodzinna audiencja udzielona Wielkiemu Księciu Henri'emu i jego najbliższej rodzinie-żonie, dzieciom, wnukom i synowym.


4 lipca 2016 roku dwór wielkoksiążęcy ogłosił, że Amalia zostanie starszą siostrą i została nią 28 listopada-urodził się wtedy jej brat Liam, który został ochrzczony 22 kwietnia 2017 roku w Watykanie. Przy okazji jego narodzin okazało się, że rodzina mieszka w Genewie. Przeprowadzkę spowodowała praca Claire.5 komentarzy:

 1. Dzięki za umieszczenie wszystkich informacji o księżniczce w jednym miejscu.
  Amalia jest przeurocza,uwielbiam ją i szkoda,że tak nie często możemy ją zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeszcze nie wszystko a Amalii, ale niedługo pojawią się dwa posty o niej.
   Faktycznie szkoda. Mam nadzieję, że w wakacje pojawią się jakieś nowe zdjęcia jej i Liama z rodzinnej sesji zdjęciowej lub jak rok temu w artykule dotyczącym Le sourire de Lucie.

   Usuń
 2. Ja też o tym myślałam :) Miejmy nadzieję.
  Czy wiadomo coś o obecności innych członków lrw podczas święta narodowego w piątek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tę chwilę w agendzie właściwie nie wzmianki o tym kto będzie obecny. Na pewno będzie Henri, Maria Teresa, Guillaume i Stephanie. Przypuszczam, że będą i pozostałe dzieci pary wielkoksiążęcej i Claire tak jak rok czy dwa lata temu.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.